שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  צילום: shutterstock

  הכבישים ריקים, שוטרים וחיילים במחסומים: ההגבלות הודקו

  מ-15:00 עד 7:00 מחר לא מורשים אזרחי ישראל להתרחק מבתיהם, ויכולים לחגוג את ליל הסדר עם המשפחה הגרעינית בלבד. שוטרים, חיילים ומתנדבים יאכפו את התקנות. משטרת התנועה פרסה מחסומים ברחבי הארץ וייעשה שימוש ברחפנים ומסוקים. עד יום שישי בבוקר ייאסר מעבר בין יישובים

   

   
  חג פסח חריג בצל מגפת הקורונה: מדינת ישראל נכנסה בצהריים (יום ד') לעוצר חסר תקדים בהיקפו. משעה 15:00 ועד מחר בשעה 7:00 נאסר על תושבים להתרחק 100 מטרים מבתיהם. אלפי שוטרים, חיילים, חיילי מג"ב ומתנדבים מוצבים ברחבי הארץ ואוכפים את הסגר המורחב והניתוק בין היישובים השונים.

   

  נאבקים בקורונה - עדכונים אחרונים

   

  השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר בריאיון לאולפן ynet כי כוחות הביטחון יפעילו אכיפה חסרת תקדים ובלתי מתפשרת. "למעשה, המשטרה תהיה כמעט פרוסה בהיקף הגדול ביותר האפשרי שלה", אמר השר ארדן, והוסיף כי שוטרים וחיילים עושים ויעשו "בקרות וביקורות" בכל רחבי הארץ. שוטרי אגף התנועה של משטרת ישראל יתפרסו בצירים הבינעירוניים, בכניסות לערים ובתוך היישובים עצמם, ויקימו מחסומים. בנוסף, יופעל לאורך היום שימוש בכלים מתקדמים ובעבודה מודיענית יוצאת דופן, כפי שנעשה גם בשבועות האחרונים. "הפעלנו אמצעים טכנולוגיים בשבועות האחרונים, ולא רק רחפנים ומסוקים כמו שתראו היום. זה גם חברות טכנולוגיה שסייעו למשטרה לאתר ריכושים של מכשירי סלולר שמלמדים על התקהלויות", אמר ארדן. 

  אינפו הגבלות חדשות קורונה ליל הסדר ()

   

  פעילות אכיפה משטרתית ברחבי הארץ לקראת ערב חג בצל הקורונה (צילום: דוברות המשטרה)
  המשטרה פרושה במלוא כוחה(צילום: דוברות המשטרה)

   

   

  מחסום משטרתי בעין המפרץ (צילום: דניאל סלמה)
  מחסום משטרתי בעין המפרץ לפני כניסת העוצר(צילום: דניאל סלמה)

  מחסום משטרתי בעין המפרץ (צילום: דניאל סלמה)
  (צילום: דניאל סלמה)

  מחסום משטרתי בצומת דשנים כביש 70 (צילום: דניאל סלמה)
  מחסום משטרתי בצומת דשנים (צילום: דניאל סלמה)

  מחסום משטרתי בעין המפרץ (צילום: דניאל סלמה)
  מחסום משטרתי בעין המפרץ(צילום: דניאל סלמה)

  לדברי השר לביטחון פנים, אין מדובר בעוצר אלא "בהגבלות תנועה מאוד משמעותיות, כדי להגן על חיי האזרחים". "הדבר המרכזי שאנחנו מנסים למנוע זה עריכת ליל הסדר או אירועים משותפים בליל הסדר. שילמנו את מחיר התחלואה הגבוהה אחרי סעודות פורים - שלא יחזור על עצמו הלילה", הסביר. "הכללים הם די ברורים, וסך הכל החל מהיום ב-15:00 בצהריים אף אדם לא אמור להימצא במרחק של מאה מטר מביתו, וזה יהיה כמובן רק בשטח פתוח. זה לא שאם השכן מתגורר בבניין אתה אמור לעבור לדירה שלו, זה גם לא חוקי". 

   

  במענה לשאלה אם אזרחים רבים לא הגיעו למחוז חפצם טרם כניסת העוצר לתוקף, השיב ארדן: "קודם כל, אנחנו במדינה דמוקרטית, וחשוב לנו לשמור על עקרונות החוק והדמוקרטיה. אין דרך להחליט החלטות כאלה מבלי לפרסם אותן לציבור. אבל כיוון שצפינו שייתכן שיהיו כאלה, המשטרה כבר לפני שלושה ימים התחילה לעשות בדיקות מדגמיות במחסומים. אני מביע צער מכך שלפעמים הציבור סובל וממתין באותם מחסומים, אבל אני בטוח שרבים מבינים שזה נעשה למען הבריאות וההתמודדות עם הקורונה". לדברי ארדן, המשטרה איתרה בכניסות לירושלים ולישובים אחרים "מאות רבות של אנשים שתכנו להפר את התכנית - וסובבה אותם אחורה".

  סופר רמי לוי באשקלון ריק לקראת ערב החג בצל הקורונה (צילום: רועי עידן)
  סופר רמי לוי באשקלון ריק לקראת ערב החג(צילום: רועי עידן)

   

   

   

  פעילות אכיפה משטרתית ברחבי הארץ לקראת ערב חג בצל הקורונה (צילום: דוברות המשטרה)
  אכיפה לקראת העוצר בליל הסדר, הבוקר(צילום: דוברות המשטרה)

  המשטרה נערכת לקראת ערב החג בצל הקורונה בצומת גורל בבאר שבע (צילום: בראל אפרים)
  צומת גורל, הבוקר(צילום: בראל אפרים)

  התקנות לשעת חירום להגבלת התנועה נכנסו לתקוף אמש לאחר אישור הממשלה, והמשטרה פצחה במבצע "אביב מוגן". "אנחנו מחדדים לציבור ומזכירים כי ימי החג אינם מקנים חסינות מפני הידבקות בנגיף הקורונה לאף אדם - ולכן הפעם כל אחד חוגג את חג הפסח בביתו חביק משפחתו הגרעינית", נמסר מדוברות המשטרה, "במהלך ימי חג הפסח, פעילות המשטרה תימשך בכל רחבי הארץ, מהיבשה מהאוויר ומהים, זאת בכדי לוודא שהתקנות מיושמות בשטח. המשטרה לא תאפשר ניצול של ימי החג לשיבוש המאבק הלאומי בהתפשטות בנגיף, ולכן כל חריגה מהתקנות תטופל בהתאם. נזכיר כי גם במהלך ימי החג, חל איסור מוחלט לצאת לטיולים, לנופשים או לבילויים כלשהם מחוץ למרחב הביתי".

   

  היום בשעות הבוקר, במטרה לעזור לאזרחים לציין את החג ולעבור אותו בשלום, נעשה מבצע נרחב של חלוקת חבילות מזון וערכות מנות חמות לרבבות ישראלים שזקוקים לכך, בעיקר ביישובים החרדיים שבהם שיעורי הדבקה גבוהים. ירושלים, העיר הגדולה בישראל עם מספרים החולים הגדול ביותר, חולקה לשבעה רובעים, וכוחות הביטחון פועלים לבודד כל שכונה ושכונה, בניסיון למנוע מעבר של תחלואה בין אזרחים.

   

  משרד הבריאות מסר כי הוא נערך להפעלת מערך מוגבר לבדיקות קורונה במהלך החג כדי לעמוד ביעד של 10,000 בדיקות ליום: "שעות הפעילות של 30 מעבדות הקורונה מכסות את כל שעות היום. רובן פועלות עד חצות ומעבר לכך, כולל מעבדות המקנות שרות 24/7. הודות לשיתוף פעולה של צה”ל, המוסד, משרד הביטחון ומשרד הבריאות, הצלחנו לרכוש ציוד חדש וחומרים כדי לפתור את בעיית המחסור שהסתמנה.

   

  "בימים אלה נערך תהליך הכשרה והתאמה לצורך רציפות הפעילות הסדירה, שכן הרכש החדש מצריך שינוי והסבת הציוד בכל המעבדות לטובת שימוש בחומרים וערכות שונות שלא היו בשימוש קודם. בשל כך המצב שנוצר מחייב הפחתת הפעילות של חלק מהמעבדות באופן זמני, לימים ספורים, על מנת ליישם את ההסבות ולאחר מכך לאפשר חזרה לפעילות מוגברת.

   

  "בנוסף נחתם הסכם עם חברת BGI-AID לרכישת מכונות נוספות במעבדות של קופות החולים על מנת לאפשר עליה של עוד 10,000 בדיקות נוספות לפחות, ומקדמים במקביל פתרונות נוספים בכדי להגיע ליעד של 30,000 בדיקות".

  כביש 4 לכיוון דרום ריק (צילום: אבי רוקח)
  שממה בכביש 4 לכיוון דרום (צילום: אבי רוקח)

   

   

   

  סנ"צ רפ"ק דורון ששון, קצין הסיור של תחנת באר שבע, סיפר ל-ynet על היערכות המשטרה בנגב. "מסביב לעיר פרוסים שבעה מחסומים, בכל מחסום יש לנו גם שוטרים וחיילים, והם נותנים את המענה לאזרחים שמגיעים", אמר היום. לדבריו, במשטרה לא נתקלים כמעט בהתנגדויות מצד אזרחים. "יש שיתוף פעולה מלא מצד האזרח, בצורה בלתי רגילה. השוטר מסביר פנים, יודע בדיוק מה הייעוד והתפקיד שלו". ששון אמר כי במשטרה פועלים להרגיע את התושבים. "אנחנו באמת שם על מנת לתת לאזרח את אותן פתרונות שהוא רוצה. זה ערב חג פסח, וחשוב להיות לטובת האזרח". לדבריו, הסדר נשמר גם בהתמודדות מול הפזורה הבדואית. "מבחינת משטרת ישראל אין שום הבדל בין דת, מגזר ומגדר, כולם אזרחי ישראל", אמר. 

   

  במקביל, גם במד"א מתכוננים לשעות המאתגרות של החג. "אנחנו בכוננות גבוהה כל החודשים האחרונים, אבל לקראת חג הפסח נערכנו בכל תחנות מד"א שתהיה גם קצת אווירת פסח בצל הקורונה", אמר הדובר זכי הלר, "הצוותים שלנו גם יזכו הערב לארוחת סדר שנתרמה על ידי אנשים טובים". עם זאת, החל משעות הצהריים המתמחים של מד"א יפסיקו לפעול, ויפתחו מחדש מחר בבוקר, אז אנשים יוכלו לשוב ולתת דגימות לבדיקה.


  פורסם לראשונה 08/04/2020 14:07

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דניאל סלמה
  מחסום משטרתי בכביש 70
  צילום: דניאל סלמה
  מומלצים