שתף קטע נבחר

דיווח: בחמאס שוקלים לקיים מו"מ עם ישראל על חילופי שבויים

העיתון הפלסטיני אל-קודס מדווח כי בארגון הטרור מביעים נכונות כללית לבצע עסקה שבמסגרתה ישוחררו אברה מנגיסטו והישאם א-סייד, או יסופק מידע על הדר גולדין ואורון שאול. שמחה גולדין ל-ynet: "יש פה הזדמנות שאסור להחמיץ"

חמאס מקיים דיונים פנימיים בנוגע לכניסה למשא ומתן עקיף עם ישראל בסוגיית השבויים והנעדרים, בעקבות הצעתו של מנהיג הארגון בעזה יחיא סינוואר ותגובת משרד ראש הממשלה עליה אתמול (ג') - כך מדווח העיתון הפלסטיני אל-קודס מפי מקורות בארגון. בדיונים משתתפת גם הנהגת הזרוע הצבאית של הארגון, ומוגדרים במסגרתם התנאים למשא ומתן כזה, אם אכן יתקיים.

 

המקורות ציינו כי המודיעין המצרי הביע את נכונותו לתווך בין הצדדים כדי להביא להשלמת עסקה, וכי אנשי המודיעין המצרי עדכנו בכך את ראש המל"ל מאיר בן שבת ואת הנהגת חמאס. בין האפשרויות שנשקלות כעת על ידי חמאס - לשחרר של אחד או שניים מהאזרחים הישראלים השבויים ברצועת עזה, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד, או לספק מידע על גורלם של הדר גולדין ואורון שאול.

 

  

במקביל, מנהיג חמאס איסמאעיל הנייה שוחח בטלפון עם סגן שר החוץ הרוסי, והשניים דנו במצב הפלסטינים בעקבות הקורונה. בנוסף, הנייה שב והזכיר באופן כללי את מוכנות חמאס לעסקת חילופי שבויים.

 

פרופ' שמחה גולדין, אביו של הדר גולדין, הגיב להתפתחויות בריאיון לאולפן ynet, ואמר כי המשפחה לא עודכנה בחילופי המסרים בין ישראל לחמאס: "אני לא יודע מה מתרחש, אף אחד לא עדכן אותנו, אבל אנחנו אומרים כבר עשרה ימים לפחות שיש לנו פה הזדמנות שאסור להחמיץ אותה". לדבריו, "יש מגפה, ולפני שמדינת ישראל נותנת פתרון הומינטרי לעזה היא צריכה לקבל חזרה את החיילים שיצאו לקרב להגן עליה, וכמובן גם את האזרחים. זה מובן מאליו. ראש הממשלה צריך לטפל בזה בצורה הברורה ביותר, הרמטכ"ל צריך להיות על זה, שר הבטחון צריך להיות על זה, וכמובן גם הרמטכ"ל של צוק איתן בני גנץ. כל אלה צריכים להתאחד ולהביא את החיילים משדה הקרב מה שלא עשו לפני שש שנים".

 

הדר גולדין, אורון שאול, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד ()
אורון שאול, הדר גולדין, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד
 

"אני לא מדבר על עסקה ולא על לחתום. אני אומר שההזדמנות הזאת מחזקת את מה שאנחנו אומרים כל הזמן, שלא צריכים לקבל את התנאים של ראש ארגון טרור אלא להוביל גישה ישראלית יהודית, הומינטרית שנשענת על הדין הבנלאומי וזה מה שצריך לעשות. ועכשיו זה הזמן, לפני פסח ובוודאי לפני יום הזיכרון והעצמאות, אנחנו צריכים לצאת לחירות", הוסיף גולדין. 

 

ביום ראשון פורסם ב-ynet כי חמאס מאותת מזה מספר ימים כי הוא נכון לבצע עסקת חילופי שבויים עם ישראל לאור המשך משבר הקורונה. אין מדובר מבחינת חמאס על עסקת שבויים כוללת ומלאה, אלא על עסקה מוגבלת וחלקית. בחמאס מסרבים לכנות זאת עסקה ומגדירים זאת "יוזמה הומניטרית". משרד ראש הממשלה הגיב אתמול לאיתותים, ואמר כי "מתאם השבויים והנעדרים ירון בלום וצוותו, בשיתוף עם המל"ל ומערכת הביטחון, ערוכים לפעול באופן קונסטרוקטיבי במטרה להשיב את החללים והנעדרים ולסיים את הסוגיה, וקוראים לשיח מיידי באמצעות המתווכים".

יחיא סינוואר (צילום: shutterstock)
יחיא סינוואר(צילום: shutterstock)

מתברר שזו אינה הפעם הראשונה שבה העלה חמאס בימים האחרונים את האפשרות הזאת. לפני כשבועיים וחצי, כשמשבר הקורונה כבר תפס את כל תשומת הלב העולמית, אמר מחזיק תיק האסירים בחמאס, מוסא דודין, כי ארגונו הציע לישראל הסכם מסגרת שיסדיר את דרך המו"מ לעסקת חילופי שבויים אך בנימין נתניהו התנגד לכך. "אנחנו מוכנים להיכנס למשא ומתן החל ממחר להגעה לעסקת חילופי שבויים", הבהיר אז דודין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורון שאול, הדר גולדין, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד
מומלצים