שתף קטע נבחר

השתמש בבתו בקרב גירושין – ואיבד משמורת

גבר טען שאשתו מתעללת בבתם המשותפת ודרש צו הגנה ממנה. שופט קבע שמדובר בשימוש ציני בילדה, והורה על העברתה למשמורת מלאה אצל אמה

בצעד חריג במאבק בניכור ההורי החליט סגן נשיא בית המשפט למשפחה בראשון לציון נחשון פישר על העברת המשמורת על ילדה מאביה לידי האם. בפסק הדין שניתן לאחרונה דחה השופט בקשה שהגיש האב לצו הגנה נגד האם, בטענה כוזבת שהיא נוהגת באלימות, וקבע כי הוא עושה שימוש ציני בילדה ואינו יודע להבחין בין צרכיה לבין הרצון שלו להכפיף את אשתו לדרישותיו בהליכי הגירושין.

 

לפני כמה שבועות עברה האם להתגורר עם הוריה והבת נשארה עם אביה בבית המגורים המשפחתי. בבקשה שהגיש האב הוא דרש להרחיק את האם ככל האפשר בטענה שהיא מפעילה אלימות פיזית ומילולית נגד בתם, כולל סטירות, קללות ואיומים.

 

לדיון הדחוף שהתקיים במעמד צד אחד הביא האב את הילדה בניסיון להוכיח את גרסתו, ואף ציין שהקליט אותה אומרת שהיא מפחדת מאמא שלה. אלא שבית המשפט לא שוכנע שהדברים נכונים, ולאחר דיון נוסף במעמד שני ההורים דחה את הבקשה.

 

החלטה זו לא סתמה את הגולל על הפרשה, והאב הגיש בקשה נוספת. בתום דיון מינתה סגנית נשיאת בית המשפט רבקה מקייס אפוטרופסית לדין שתיפגש עם הילדה ותביע את עמדתה, וקבעה דיון נוסף בפני סגן הנשיאה נחשון פישר. האב טען שהוא בסך הכול מנסה להבטיח את שלום בתו. אלא שהאם הכחישה בתוקף את טענותיו, ועמדה על כך שמעולם לא נקטה אלימות כלשהי כלפי בתה. לדבריה בעלה מנסה להתנקם בה ומרחיק את הילדה באמצעות שטיפת מוח.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

האב טען מנגד שהעובדה שבתחילה ביקש משמורת משותפת מעידה כי שלא רצה מלכתחילה שהילדה תהיה רק אצלו. האם השיבה כי עובדה זו רק מעידה שהאב לא סבור באמת ובתמים שהיא מסוכנת לילדה.

 

האפוטרופסית דיווחה כי הילדה אמנם אמרה לה שיותר כיף לה אצל האב, אבל בפועל היא לא מצאה שום סימן לכך שהאם מסכנת את שלומה. היא הבהירה שהיא לא חושבת שניתוק הקשר ישרת את טובת הילדה, שזקוקה לשני הוריה.

 

"נראה לי שזהו אחד מן המקרים שבו עושה האב שימוש ציני בקטינה בת כ-7 במלחמתו חסרת הפשרות באם", כתב השופט פישר בפתח פסק הדין.

 

הוא ציין כי להתרשמותו האב לא דובר אמת והעובדה שהציע משמורת משותפת מעידה בעד עצמה. לטעמו, האב – שלא היסס להביא את הילדה לדיון, להקליט אותה ולהגיש תלונות במשטרה – לא מסוגל להבחין בין הצרכים של הילדה לבין הרצון שלו להכפיף את האם לדרישותיו בהליכי הגירושין. התנהגותו, כתב, "עולה כדי ניכור הורי בצורה הקשה והחמורה ביותר".

 

לפיכך החליט השופט שטובת הילדה מחייבת להעביר אותה לידי האם בדחיפות. בקשת האב נדחתה ונקבע כי המשמורת תהיה אצל האם. השופט הבהיר כי הילדה תועבר מיידית לבית סביה, והורה לגורמי הרווחה ולמשטרה לסייע בכך במידת הצורך.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ האב: לא צוין
  • ב"כ האם: עו"ד רועי ברומר
  • האפוטרופסית לדין: עו"ד מאיה חונגר
  • עו"ד סיגלית יפה עוסקת בדיני משפחה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: רמי זרנגר
עו"ד סיגלית יפה
צילום: רמי זרנגר
מומלצים