שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

שרים ושמחים במלון הקורונה: כך נראה ליל הסדר הגדול בעולם

"אין שום ייאוש בעולם כלל", שרו המשתתפים במה שהיה כנראה ליל הסדר הגדול בעולם - והתכוונו לכל מילה: כ-500 מאושפזים השוהים ב"דן פנורמה" חגגו ליל סדר המוני ושמח. את הסדר ערך רב המאושפז במקום עם רעייתו - והמשתתפים זכו אף לתפילות מסודרות בבית הכנסת במקום. צפו בתיעוד

 

 

זה היה נראה כמו סדר שמח במיוחד באחד מבתי חב"ד הגדולים: המוני ישראלים סביב שולחנות ערוכים, בשירה עצומה. אבל כ-500 המשתתפים במה שהיה כנראה ליל הסדר הגדול בעולם, מאושפזים כולם במלון "דן פנורמה" בתל אביב, שעבר הסבה למלונית אשפוז לחולי קורונה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

 

בשעה שהמוני בית ישראל בארץ ובעולם חגגו ליל סדר מוזר וחסר תקדים, איש-איש בביתו – לפעמים לבד לחלוטין – חולי הקורונה היו היחידים שיכלו למעשה להיפגש אלה עם אלה, ולהפיג במעט את הבידוד והבדידות שכפתה עליהם המחלה.

 

החולים, שכבר סיפרו בהזדמנויות שונות שהפכו לסוג-של-משפחה, תועדו בליל ד' בשלוש דקות של שמחה מתפרצת, שסחפה את חלקם גם לריקודים. "אין שום ייאוש בעולם כלל", שרו המשתתפים – והמילים הללו קיבלו משמעות אחרת.

 

"התפילה בבית הכנסת - בשמונה וחצי"

את הסדר ערך הרב ראובן שכטר, מישיבת ההסדר בקריית שמונה – בעצמו מאושפז במלונית עם רעייתו, לאחר שנדבקו בחתונה שהיו בה לפני שלושה שבועות. דיירי המקום זכו גם לתפילות מסודרות בבית הכנסת של המלון, עם הוצאת ספר תורה, רגעים שרבים בארץ ובעולם חולמים לשוב אליהם במהרה, מאז סגירת בתי הכנסת והאיסור הגורף על מניינים כלשהם.

 

  (צילום: חדשות לווייני תקשורת ברשת )
"אין שום ייאוש". ליל הסדר ב"דן פנורמה"(צילום: חדשות לווייני תקשורת ברשת )

 

אולם הכנסים הגדול של המלון, נערך סביב שולחנות עגולים ולכל אורח צלחת סדר מסורתית אישית (חד-פעמית) עם מצות שמורות עבודת יד, הגדות, יין לקידוש ומיץ ענבים. בנוסף, באולם נפרד הוחלט לערוך סדר לכ-60 אורחים חרדים.

 

זאב קרן, מנהל מרכז הכנסים במלון דן פנורמה, סיפר שהנהלת המלון קיבלה פניות רבות בבקשה לקיים את ליל הסדר לפי המסורת. "אחרי שקיבלנו אישורים והנחיות כיצד לנהל את הסדר בצורה הבטוחה ביותר, הודענו לאורחי המלון שנעשה את ערב החג כולם יחד והם לא יצטרכו לאכול לבד בחדרים, קיבלנו תגובות נלהבות", אמר.

 

את המזון לארוחת החג הכינו חברות הבת של מלונות דן "עידית" ו"טיב וטעים" בתוך חמגשיות ארוזות וסטריליות. בתום קריאת ההגדה אנשים לקחו מהמזנון חמגשיות מוכנות שהוכנו עבורם עם מזון לחג לפי בקשות מיוחדות, כגון ללא גלוטן, דל-סוכר ומנות ברמת כשרות גבוהה. למרות המיגון, עובדי המלון לא היו רשאים להיות באולם, וכל ניהול ארוחת הסדר היה באחריות האורחים.

 

"לפחות אנחנו לא לבד"

בתום הארוחה השליכו האורחים את הכלים החד-פעמיים לפח, ורק יומיים לאחר שיחוטא האולם ניתן יהיה להיכנס ולהשלים את הניקיון בו. לדברי קרן, עריכת הארוחה הייחודית והמשפחתית נועדה לתת למחלימים הרגשה טובה בערב כה חשוב.

 

 

עורך הסדר, הרב שכטר, מאושפז במלון זה כבר שבועיים ומקווה להשתחרר לביתו בקרוב, אך גם מתנחם בזכות שנפלה בידיו לערוך סדר ליל פסח מיוחד שכזה. "אנחנו נמצאים כאן כי חלינו, אנשים מכל המגזרים", סיפר. "נוצר חיבור מדהים בין כולם. אני מרגיש שנפלה בידיי זכות שכולם כאן יהיו יחד ויחגגו את הסדר. זה אומנם לא פשוט להיות בלי המשפחה, אבל לפחות מרגש להיות כאן הרבה אנשים יחד, זו שמחה גדולה".

 

 

עומר ניסנוב, המאושפזת כבר שבועיים במלון דן פנורמה, חשבה שתשוחרר לביתה עד חג הפסח, אך הבינה שזה יידחה. "אנשים מצד אחד מבואסים ומתגעגעים למשפחה, אבל מצד השני שמחו לעשות את ערב החג יחד עם הרבה אנשים כאן", אמרה ניסנוב. "יש בזה משהו מנחם שלפחות אנחנו לא לבד בחדר וכן חוגגים את החג. ככה גם אנחנו יודעים שהמשפחה שלנו לא בסיכון עד שימצאו שאנחנו נקיים לגמרי מהקורונה. כולם משתדלים לשמור על אופטימיות ורוח חיובית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חדשות לווייני תקשורת ברשת
"אין שום ייאוש". הרב שכטר עורך את הסדר
צילום: חדשות לווייני תקשורת ברשת
מומלצים