שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

נוסעים בנתב"ג לא נלקחו למלונית: "רע מאוד. לא תקין"

בכיר במשרד הבריאות התייחס לעובדה שגם היום נוסעים שחזרו לישראל מארצות הברית לא נלקחו למלוניות, כפי שאמרו ראש הממשלה ושר הביטחון. "יש הרבה דברים לא תקינים שקורים. אף אחד לא חושב שזה טוב", אמר הבכיר

גם היום (שבת) נוסעים שהגיעו בטיסה מארצות הברית לא נלקחו לבידוד במלונית מנמל התעופה בן גוריון, כמו שהכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובכיר במשרד הבריאות מותח ביקורת חריפה על ההתנהלות בסוגיה זו.

 

 

הבכיר אמר: "בעיניי השבים מחו"ל היו צריכים להיכנס לבידוד בית הדוק. מפני שזה לא קורה, זה לא בסדר. צריך לוודא שהאנשים האלה נכנסים לבידוד". אותו בכיר הוסיף: "אני מקבל את מה שהמערכת מחליטה, אך אם הדבר הזה לא נאכף - זה רע מאוד ולא תקין. האם נצליח לשמור על הבידוד של השבים מחו"ל בצורה הרמטית? התשובה היא לא, אבל אני מקווה שנוכל לתפוס אותם מהר ונוכל לפעול בצורה אכיפתית". אותו בכיר הוסיף כי "יש הרבה דברים לא תקינים שקורים. אף אחד לא חושב שזה טוב".

 

בעקבות הביקורת שנשמעה ממשרד הבריאות, השר לביטחון פנים גלעד ארדן הגיב ותקף את התנהלותו. בציוץ בטוויטר כתב ארדן: "משרד הבריאות עצמו לא מכריח חולים ודאיים, שאין בביתם תנאי בידוד - לשהות במלונית. כשזו סמכותו הישירה של משרד הבריאות". השר ציין שחייב בידוד הוא רק מי ש"אולי חולה בקורונה, אולי".

נוסעים מניו ג'רזי הגיעו לארץ (צילום: טל שחר)
נוסעים מניו ג'רזי הגיעו לארץ(צילום: טל שחר)

נוסעים מניו ג'רזי הגיעו לארץ ()
חלק מהנוסעים נסעו לבתיהם במוניות

הבוקר נחתה בנתב"ג טיסת חברת התעופה יונייטד איירליינס UA90, שהמריאה מנמל התעופה ניוארק ליברטי בניו ג'רזי. עשרות הנוסעים שהגיעו לארץ בטיסה הורשו לצאת החוצה לטרמינל 3 ללא הפרעה, זאת למרות ההצהרות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון נפתלי בנט ובכירי מערכת הבריאות - לקחת בהסעות את השבים מחו"ל לבידוד במלוניות. זו לא הייתה הפעם הראשונה שבה נוסעים יוצאים בחופשיות מנתב"ג בימים האחרונים, לאחר שמילאו שאלון בריאות והצהירו כי ייכנסו לבידוד ביתי.

 

למעשה, מאז יום שלישי בערב, אחרי כניסתן לתוקף של תקנות צו החירום שאסר על הפעלת התחבורה הציבורית והגעת הטיסות הבינלאומיות לישראל, נחתו בנתב"ג שבע טיסות עם נוסעים. רבים מבין השבים ארצה, רובם מארצות הברית, עשו את דרכם לבידוד ביתי באמצעות מוניות - ללא כל פיקוח ובניגוד להצהרות ראש הממשלה ושר הביטחון.

 

ביום רביעי נחתו בישראל טיסות חילוץ של ישראייר מלונדון וקייב ועוד טיסת חילוץ של אל על מיוסטון טקסס בארה"ב, בחמישי נחתה טיסת יונייטד איירליינס מניו ג'רזי בארה"ב, ובשישי נחתו בישראל טיסות יונייטד איירליינס מניו ג'רזי בארה"ב ועוד טיסת חילוץ של עייט תעופה מטביליסי. רבים מבין הנוסעים באותן טיסות עשו את הדרך לבידוד הביתי באמצעות מוניות. נהגים שהמתינו להם מחוץ לאולם מקבלי הפנים רצו לקחת אותם בגלל המציאות הקשה, שבה כמעט ואין נוסעים.

 

עיון בצו החירום המתייחס לנוסעים ששבו מחוץ לארץ מגלה כי ההחלטה אם ללכת לבידוד ביתי או לבידוד בפיקוח נתונה בידיהם של הנוסעים עצמם. נראה כי הצהרת נתניהו, לפחות עד כה, נשארה כהצהרה בלבד שאיננה מחייבת. "חוזר ישהה במקום לבידוד מטעם המדינה בהתאם להוראת הנציג המוסמך עם הגעתו לישראל", נכתב בסעיף 2 בצו המתייחס לבידוד של חוזר לארץ. "זולת אם השתכנע הנציג המוסמך לפי הוראות המנהל כי הוא יכול לקיים את תנאי הבידוד במלואם בבית מגוריו או במקום אחר העומד לרשותו". בצו מצוין כי על המנהל לשים לב לגודלו של מקום המגורים, מספר החדרים בו ומספר הנפשות הנמצאות במקום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומר אפללו
בודקים חום בנתב"ג
צילום: תומר אפללו
מומלצים