שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

נתניהו הנחה לעצור את הטיסות לישראל

לאחר שעוד טיסה נחתה בנתב"ג ורבים מהנוסעים חזרו במוניות - בניגוד להצהרות - רה"מ הורה לעצור את כל הטיסות הנוחתות. זאת, עד שיושג פתרון משפטי שיאפשר לפיקוד העורף לקחת את הנוסעים, מיד עם הנחיתה, לבידוד במלוניות. לאחרונה נרשם זינוק במקרי ההידבקות בקרב השבים מחו"ל

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה בצהריים (שבת) לעצור את הטיסות הנוחתות בישראל, עד להשגת הסדרה משפטית שתאפשר לפיקוד העורף לקחת את הנוחתים בארץ מיד עם ירידתם מהמטוס למלוניות. מטוסים שכבר המריאו לישראל יורשו לנחות ומעבר לכך, ייעצרו כל טיסות הנוסעים לישראל.

 

משבר הקורונה - עדכונים אחרונים:

משרד הבריאות טעה בדיווח - והוסיף 11 חולים קשים

שוב: נוסעים מטיסה מארה"ב שנחתה בנתב"ג חזרו הביתה במוניות

חניון בית החולים בילינסון יהפוך למרכז הנשמה מהגדולים בישראל

ארה"ב: חצי מיליון נדבקו בקורונה, יותר מ-2,000 מתו ביממה

 

נתניהו הנחה שוב כי כל החוזרים מחו"ל, "ללא יוצא מן הכלל", יועברו לבידוד במלוניות. נזכיר כי רה"מ כבר הכריז על כך ב-1 באפריל, אך ההנחיה הזו לא יושמה בשטח, ועל התנהלות הממשלה הוטחה ביקורת קשה שתיארה זאת כמחדל. 

  (צילום: יואב דודקביץ)
(צילום: יואב דודקביץ)

יצוין כי בדיונים האחרונים בממשלה עלתה גם סוגיית ההגבלות על ירושלים. בתום ההתייעצות של רה"מ והשרים הוחלט להשלים את ההכנות לקראת הדיון במוצאי השבת, ולהגיע לנוסח מוסכם ומתואם בין משרד הבריאות ליועץ המשפטי לממשלה. מסתמן שיימשכו המגבלות על ירושלים - כך שייאסר מעבר ממרחב שכונתי למרחב שכונתי אחר, עם הקלות כגון יכולת לצאת לעבודה. לגבי בתי אבות ומוסדות גריאטריים, ראש המלל מאיר בן שבת הנחה להאיץ את הטיפול במציאת "פתרון הוליסטי מיידי" לסוגיה, תוך תיאום ורתימת כל הגופים.

 

ההנחיה של נתניהו, לעצור את הטיסות הנכנסות לישראל, מגיעה שעות ספורות לאחר שטיסה נוספת, מארה"ב, נחתה באישור מיוחד בנמל התעופה בן גוריון. עשרות הנוסעים לא חויבו לנסוע לבידוד בפיקוח במלוניות המיוחדות שהוקמו לשם כך - ורבים מהם חזרו הביתה במוניות.

 

עלייה בהדבקות בקרב השבים מחו"ל

מוקדם יותר מתח על כך ביקורת חריפה בכיר במשרד הבריאות. "בעיניי השבים מחו"ל היו צריכים להיכנס לבידוד בית הדוק. מפני שזה לא קורה, זה לא בסדר. צריך לוודא שהאנשים האלה נכנסים לבידוד", אמר הבכיר. "אני מקבל את מה שהמערכת מחליטה, אך אם הדבר הזה לא נאכף - זה רע מאוד ולא תקין", הוא הוסיף. האם נצליח לשמור על הבידוד של השבים מחו"ל בצורה הרמטית? התשובה היא לא, אבל אני מקווה שנוכל לתפוס אותם מהר ונוכל לפעול בצורה אכיפתית". אותו בכיר הוסיף כי "יש הרבה דברים לא תקינים שקורים. אף אחד לא חושב שזה טוב".

נמל תעופה ניוארק ניו ג'זרזי (צילום: תומר אפללו)
בדיקות חום בנתב"ג, הבוקר(צילום: תומר אפללו)

נוסעים מניו ג'רזי הגיעו לארץ (צילום: טל שחר)
(צילום: טל שחר)

נוסעים מניו ג'רזי הגיעו לארץ (צילום: טל שחר)
(צילום: טל שחר)

נוסעים מניו ג'רזי הגיעו לארץ (צילום: טל שחר)
(צילום: טל שחר)

נוסעים מניו ג'רזי הגיעו לארץ (צילום: טל שחר)
(צילום: טל שחר)
  

ממשרד הבריאות נמסר באופן רשמי: "המלצות המשרד מאוד ברורות בנושא ויש חשיבות להפחתה ככל הניתן של מספר הטיסות הנכנסות והדבר הנכון לעשות לצמצם ככל הניתן את מספר הנוחתים ולשלוח את כל השבים למלוניות. כלל השבים לארץ עוברים בדיקת חום ותשאול סימפטומים על ידי מד"א מיד עם נחיתתם".

 

הביקורת הזו, יש לציין מגיעה על רקע מסמך שפרסם לאחרונה אמ"ן, ולפיו למרות הירידה התלולה במספר הטיסות שמגיעות לישראל מאז תחילת מרץ, בימים האחרונים מסתמנת עלייה במספר ההדבקות שמקורן בחוזרים מחו"ל: מ-16 הדבקות ב-4 באפריל עד כדי 90 הדבקות ב-9 באפריל. "בהתאם גם עולה שיעורן היחסי בקרב כלל ההדבקות", נכתב במסמך. "ייתכן שחלק מהנדבקים הגיעו מניו יורק, מוקד ההדבקה החמור ביותר בעולם בשלב זה". עוד נכתב כי "לאור זאת, מומלץ להגדיל את היקף הבדיקות המבוצעות לחוזרים מחו"ל; לאכוף עליהם בידוד במתקנים ייעודיים; ולכל הפחות לוודא כי אינם מדביקים, עד להגעתם לבידוד ביתי".

  

בעקבות הביקורת שנשמעה ממשרד הבריאות, השר לביטחון פנים גלעד ארדן הגיב ותקף את התנהלותו. בציוץ בטוויטר כתב ארדן: "משרד הבריאות עצמו לא מכריח חולים ודאיים, שאין בביתם תנאי בידוד - לשהות במלונית. כשזו סמכותו הישירה של משרד הבריאות". השר ציין שחייב בידוד הוא רק מי ש"אולי חולה בקורונה, אולי".

 

הכרזות לחוד - ותקנות לחוד

הבוקר נחתה בנתב"ג טיסת חברת התעופה יונייטד איירליינס UA90, שהמריאה מנמל התעופה ניוארק ליברטי בניו ג'רזי. עשרות הנוסעים שהגיעו לארץ בטיסה הורשו לצאת החוצה לטרמינל 3 ללא הפרעה, זאת למרות ההצהרות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון נפתלי בנט ובכירי מערכת הבריאות - לקחת בהסעות את השבים מחו"ל לבידוד במלוניות. זו לא הייתה הפעם הראשונה שבה נוסעים יוצאים בחופשיות מנתב"ג בימים האחרונים, לאחר שמילאו שאלון בריאות והצהירו כי ייכנסו לבידוד ביתי.

 

למעשה, מאז יום שלישי בערב, אחרי כניסתן לתוקף של תקנות צו החירום שאסר על הפעלת התחבורה הציבורית והגעת הטיסות הבינלאומיות לישראל, נחתו בנתב"ג שבע טיסות עם נוסעים. רבים מבין השבים ארצה, רובם מארצות הברית, עשו את דרכם לבידוד ביתי באמצעות מוניות - ללא כל פיקוח ובניגוד להצהרות ראש הממשלה ושר הביטחון.

הצו בנוגע לשבים ארצה ()
צו בריאות העם. ההחלטה היכן לעבור בידוד היא של הנוסעים עצמם

ביום רבעי נחתו בישראל טיסות חילוץ של ישראייר מלונדון וקייב ועוד טיסת חילוץ של אל על מיוסטון טקסס בארה"ב, בחמישי נחתה טיסת יונייטד איירליינס מניו ג'רזי בארה"ב, ובשישי נחתו בישראל טיסות יונייטד איירליינס מניו ג'רזי בארה"ב ועוד טיסת חילוץ של עייט תעופה מטביליסי. רבים מבין הנוסעים באותן טיסות עשו את הדרך לבידוד הביתי באמצעות מוניות. נהגים שהמתינו להם מחוץ לאולם מקבלי הפנים רצו לקחת אותם בגלל המציאות הקשה, שבה כמעט ואין נוסעים.

 

עיון בצו החירום המתייחס לנוסעים ששבו מחוץ לארץ מגלה כי ההחלטה אם ללכת לבידוד ביתי או לבידוד בפיקוח נתונה בידיהם של הנוסעים עצמם. נראה כי הצהרת נתניהו, לפחות עד כה, נשארה כהצהרה בלבד שאיננה מחייבת. "חוזר ישהה במקום לבידוד מטעם המדינה בהתאם להוראת הנציג המוסמך עם הגעתו לישראל", נכתב בסעיף 2 בצו המתייחס לבידוד של חוזר לארץ. "זולת אם השתכנע הנציג המוסמך לפי הוראות המנהל כי הוא יכול לקיים את תנאי הבידוד במלואם בבית מגוריו או במקום אחר העומד לרשותו". בצו מצוין כי על המנהל לשים לב לגודלו של מקום המגורים, מספר החדרים בו ומספר הנפשות הנמצאות במקום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל שחר
נוסע שנחת הבוקר בנתב"ג
צילום: טל שחר
מומלצים