שתף קטע נבחר

קמאלה ועוד 9: המרוץ לתפקיד סגנית נשיא ארה"ב

סנדרס פרש, ביידן יהיה המועמד הדמוקרטי, ובקרוב הוא יכריז על מספר 2 שלו: זו תהיה אישה. המועמדת המובילה: קמאלה האריס, סנאטורית ממוצא הודי וג'מייקני שהייתה חברתו הטובה של בנו המנוח. עוד על הפרק: מנהיגת השמאל אליזבת וורן וטייסת קרב שאיבדה את שתי הרגליים

ג'ו ביידן, שהפך השבוע למועמד הוודאי של המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות ארה"ב מול דונלד טראמפ בנובמבר, הבטיח כבר בתחילת השנה שאם יזכה במועמדות הדמוקרטית – יבחר אישה לסגניתו במרוץ, כך שאם ינצח את טראמפ תהיה לארה"ב סגנית נשיא.

 

ארה"ב בוחרת 2020 – סיקור נרחב ב-ynet:

 

ארה
מימין למעלה עם כיוון השעון: וורן, קלובושר, אברמס והאריס(צילום: AFP)

כעת, אחרי פרישתו מהמרוץ של ברני סנדרס, היריב האחרון שנותר לביידן בפריימריז הדמוקרטיים, יכול ביידן להתפנות למלאכת החיפוש והבחירה. הוועידה הדמוקרטית, שנדחתה לעת עתה מיולי לאוגוסט בגלל מגפת הקורונה, צפויה לאשר רשמית את מינויו, ולזהוּת הסגנית שיבחר עשויה להיות השפעה ממשית על סיכוייו לנצח את טראמפ.

 

בארה"ב, נזכיר, סגנו של הנשיא או סגניתו הם האדם שמחליף את הנשיא במקרה שנבצר ממנו להמשיך למלא את התפקיד. כך למשל אם ביידן בן ה-77 ייבחר לנשיא ובמהלך כהונתו יחלה באופן שימנע ממנו לתפקד, לא ייערכו בחירות חדשות, אלא כהונתו תושלם על ידי סגניתו.

  (צילום: AP)
ביידן. הגיל משחק תפקיד(צילום: AP)

כבר בהחלטה של ביידן לבחור לו סגנית ולא סגן יש קריצה לציבור גדול מאוד, ציבור הנשים, אבל השאלה מי תהיה אותה אישה היא שאלה חשובה לא פחות. גילה, השתייכותה האתנית או השקפת עולמה החברתית-כלכלית עשויים להתברר ככלי חשוב לגיוס בוחרים מקבוצות אוכלוסייה ספציפיות.

 

פעמיים בעבר קרה שמועמד לנשיאות מאחת משתי המפלגות הגדולות בחר באישה לסגניתו: הרפובליקני ג'ון מקיין בחר ב-2008 את מושלת אלסקה שרה פיילין, והדמוקרט וולטר מונדייל בחר ב-1984 את חברת הקונגרס מניו יורק ג'רלדין פררו. מקיין ומונדייל הפסידו שניהם, וכך לא זכתה עד כה שום אישה לכהן כסגנית הנשיא.

3082 ()
סנדרס. השותפה-יריבה וורן תלך עם ביידן?

ביידן הצהיר שיש לו רשימה סופית של 15-12 מועמדות לתפקיד הסגנית, ושהנשיא לשעבר ברק אובמה, שביידן כיהן כסגנו, המליץ לו לבחור במישהי שיש לה חוזקות היכן שלו עצמו יש חולשות. כעת, כשקצת פחות משבעה חודשים נותרו עד להליכה לקלפיות, הנה לפניכם הנשים המוזכרות כמועמדות הבכירות של ביידן לתפקיד סגנית הנשיא.

 

קמאלה האריס

סנאטורית בת 55 ממדינת קליפורניה שהייתה בעצמה מועמדת בפריימריז הדמוקרטיים לנשיאות ולזמן קצר אף נחשבה למועמדת בולטת, אבל פרשה מהמרוץ בדצמבר האחרון אחרי שלא הצליחה לפרוץ קדימה. היא הייתה התובעת הכללית של קליפורניה וכעת נחשבת לאחת המועמדות בעלות הסיכויים הגבוהים ביותר להיבחר לסגניתו של ביידן. האריס הייתה ידידתו הטובה של בנו של ביידן, בוֹ, התובע הכללי לשעבר של דלאוור שהלך לעולמו בשנת 2015.

ארה
האריס נואמת בעצרת תמיכה בביידן(צילום: AFP)

להאריס, אישה שחורה, יש שורשים ג'מייקניים והודיים. בחירה באישה שחורה לסגניתו תוכל לחזק את מעמדו המצוין-גם-כך של ביידן בקרב האפרו-אמריקנים, אוכלוסייה קריטית במיוחד למפלגה הדמוקרטית אם ברצונה לנצח בנובמבר.

 

אליזבת וורן

סנאטורית בת 70 ממסצ'וסטס שהייתה מהמועמדים הבכירים בפריימריז הדמוקרטיים ובסוף השנה שעברה אף נחשבה למובילה במרוץ, אך בחודשים האחרונים דעכה ודעכה עד שנאלצה לפרוש. יחד עם ברני סנדרס נחשבת וורן למובילת המחנה השמאלי-פרוגרסיבי במפלגה הדמוקרטית, אבל בניגוד למועמדים מהמרכז הדמוקרטי, שעם פרישתם מהמרוץ הביעו את תמיכתם בביידן, היא נמנעה אחרי פרישתה מלהצהיר כי היא תומכת בסנדרס. בכך אולי חיזקה את סיכוייה להיבחר לסגניתו של ביידן. ביידן עשוי לבחור בוורן בניסיון למשוך אליו תומכים מהמחנה של סנדרס.

U.S. Senator Elizabeth Warren at a rally before the Iowa Caucus   ()
אליזבת וורן. בחירה בה תוכל להביא בוחרים מהשמאל

בקמפיין שלה התמקדה וורן במאבק בהשפעה של הכסף על הפוליטיקה, וטענה כי בכל סוגיה משמעותית – מהפיקוח על הנשק, דרך שינויי האקלים ועד הבריאות – כוח הלוביסטים של התאגידים והמיליארדרים יסכל כל אפשרות לשינוי ממשי. כמו סנדרס, וורן היא תומכת של קידום Medicare for All, מהפכה בביטוחי הבריאות. אחרי שבסוף השנה שעברה הצהירה כי תקדם מעבר הדרגתי-בלבד לתוכנית הזו, לכאורה בניסיון לרַצות בוחרים מהמרכז, האשימו אותה במחנה הפרוגרסיבי בנסיגה מההתחייבויות שנתנה קודם לכן, וכוחה בפריימריז נחלש דרמטית.

 

איימי קלובושר

סנאטורית בת 59 ממינסוטה שהתמודדה גם היא בפריימריז הדמוקרטיים לנשיאות אבל פרשה בתחילת מרץ אחרי שלא הצליחה לפרוץ אל מעבר למקום השישי. כמו ביידן נחשבת קלובושר לאשת מרכז. אם יבחר בה יוכל ביידן לחזק את מעמדו במדינות המערב התיכון, שעשויות להיות בעלות חשיבות מכרעת בבחירות בנובמבר.

  (צילום: רויטרס)
קלובושר. מכירה את הקורונה מקרוב(צילום: רויטרס)

לאחרונה נדבק בעלה של קלובושר בנגיף הקורונה וחלה, והיא עצמה דיברה על ההתמודדות של משפחתה עם הנגיף. אם הווירוס יקבל מקום משמעותי בסדר היום של הבחירות הקרובות – ניסיונה האישי עשוי להיות יתרון.

 

סטייסי אברמס

אברמס בת ה-46 היא חברה לשעבר בבית הנבחרים של ג'ורג'יה. בשנת 2018 רצה לתפקיד מושלת ג'ורג'יה בתקווה להפוך למושלת השחורה הראשונה של מדינה כלשהי בארה"ב, והפסידה בפער קטן מאוד. היא נחשבת לפוליטיקאית כריזמטית.

ארה
אברמס. פוליטיקאית כריזמטית(צילום: רויטרס)

לאברמס אין אמנם ניסיון בפוליטיקה הארצית, ועובדה זו עשויה להיות בעוכריה, משום שביידן עצמו הדגיש כי יש צורך במועמדים בעלי ניסיון, אך היא עשויה להיות בחירה טובה עבורו במסגרת המאמצים לגרוף את קולות השחורים.

 

גרטשן וויטמר

מושלת מישיגן בת ה-48 הביעה תמיכה ברורה בביידן כשהגיע תורה של המדינה שלה להצביע בפריימריז הדמוקרטיים, וצעד זה נתפס כקריטי לניצחונו של ביידן על סנדרס שם. מישיגן היא אחת מכמה מדינות שניצחון בהן יהיה חשוב במיוחד בנובמבר אם ביידן רוצה לגבור על טראמפ, וגיוסה של וויטמר הפופולרית לצדו יכול להגדיל את סיכוייו שם.

ארה
וויטמר. יכולה להביא לו את מישיגן(צילום: AP)

וויטמר זכתה לאחרונה לשבחים על ניהול המאבק בקורונה במדינתה, וגילה הצעיר עשוי לתת לה יתרון במרוץ לסגנות. ביידן עצמו, המודע לדאגה של חלק מהבוחרים מגילו המתקדם, אמר בחודשים האחרונים כי יש צורך בדם צעיר בהנהגת המפלגה והאומה.

 

מישל לואן גרישאם וקתרין קורטז מסטו

אם ביידן מעוניין בסגנית ממוצא היספני, שתי מועמדות בכירות לתפקיד הן גרישאם בת ה-60, שהיא האישה הראשונה המכהנת כמושלת מדינת ניו מקסיקו, וקורטז מסטו בת ה-56, התובעת הכללית לשעבר של נבאדה, שנבחרה לסנאט האמריקני בשנת 2016.

ארה
גרישאם. המושלת הראשונה של ניו מקסיקו

רה
קורטז מסטו. בסנאט מ-2016

ואל דמינגס

דמינגס בת ה-63 היא חברת בית הנבחרים האמריקני מטעם מדינת פלורידה. היא הייתה האישה הראשונה שכיהנה כמפקדת של משטרת אורלנדו. היא נחשבת לכוכבת עולה במפלגה, ובשנה שעברה בחרה בה יושבת ראש בית הנבחרים ננסי פלוסי להימנות עם שבעת אנשי צוות התביעה נגד הנשיא טראמפ במשפט ההדחה שלו בסנאט.

ארה
דמינגס. הובילה במשפט ההדחה

תמי דקוורת'

סנאטורית מאילינוי בת 52. דקוורת', שמוצאה אסייתי, הייתה טייסת מסוקים בצבא ארה"ב ובמהלך המלחמה בעיראק נפגע מסוקה מרקטה. היא איבדה את שתי רגליה, ויד ימין שלה חדלה מלתפקד.

ארה
תמי דקוורת'. נפצעה קשה במלחמה

ארה
בולדווין. סגנית ראשונה, להט"בית ראשונה

תמי בולדווין

סנאטרית בת 58 מוויסקונסין, מדינה שניצחון בה נחשב גם הוא לחשוב במיוחד בבחירות לנשיאות. אם בולדווין, לסבית מוצהרת, תהיה הבחירה של ביידן, היה תהיה האדם הלהט"בי המוצהר הראשון שמועמד לתפקיד הזה בתולדות ארה"ב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
קמאלה האריס. המועמדת המובילה
צילום: AP
מומלצים