שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, עמית שאבי, ירון ברנר

גנץ ביקש מהנשיא ארכה; נתניהו: "בוא לפגישה הערב"

יו"ר כחול לבן ביקש מהנשיא ריבלין ארכה למנדט להרכבת הממשלה ברקע הפיצוץ במגעים עם הליכוד: "קרובים לחתימת הסכם". נתניהו פנה לגנץ: "בוא לפגישה הערב". מקורבי יו"ר כחול לבן השיבו: "הוא ישמח להיפגש כדי לחתום על הסכם"

יו"ר כחול לבן בני גנץ פנה הערב (שבת) לנשיא המדינה ראובן ריבלין וביקש ממנו ארכה למנדט להרכבת הממשלה. "המשבר הפוליטי, הרפואי והחברתי הביאו אותי לכלל החלטה שגם במחיר פוליטי ואישי כבד אני אעשה כל שאוכל בכדי להקים ממשלה יחד עם מפלגת הליכוד. החלטתי כי לעת הזו יהיה נכון לדחות הישגים ושאיפות חשובים על מנת לעשות את הנדרש. המהלך חייב אותי לעשות צעדים פוליטיים קשים בעלי משמעות לאומית", כתב גנץ לנשיא.

ראובן ריבלין ובני גנץ  (צילום: לע
בני גנץ וראובן ריבלין(צילום: לע"מ/ מארק ניימן)

הוא התייחס גם למגעים עם הליכוד, וציין כי הוא חש שהם קרובים לסיום. "קיימנו מגעים אינטנסיביים להקמת ממשלה. למעשה, אני חושב שאנו קרובים לחתימת הסכם, וזה מחייב אותנו לפרק זמן נוסף על מנת להגיע להסכם סופי", כתב לנשיא.

 

עוד ציין כי "נוכל לעמוד באתגר שהציב לנו המצב, וגם הציב לנו נשיא המדינה במתווה שהוצג על ידו, בכדי להקים ממשלת פיוס לאומית שתפעל למען כלל אזרחי המדינה, תשמור על מוסדותיה, תתמודד עם אתגר הקורונה ותתחיל את תהליך השיקום הכלכלי הנגזר מכל אלה".

 

המנדט שהוענק לגנץ יסתיים ביום שני בחצות, ולנשיא יש אפשרות להעניק לגנץ ארכה של עד 14 ימים נוספים, או להעביר את המנדט לנתניהו. ניתן להעריך שריבלין יבדוק האם השותף של גנץ – רה"מ נתניהו – סבור גם הוא שהצדדים קרובים להסכם. היה והנשיא יגיע למסקנה שהסיכויים לאחדות נמוכים – הוא לא ימהר לאשר אורכה לגנץ. אפשרות נוספת שעומדת בפני הנשיא היא העברת המנדט לכנסת. אם אחד המועמדים יזכה ל-61 חתימות של חברי כנסת, הוא זה שיקבל את המנדט להרכבת הממשלה. במקרה כזה, אם בתום 21 יום לא תושג הסכמה - שוב יוכרז על בחירות. 

 

 

בינתיים, הערב פנה נתניהו לגנץ וקרא לו להגיע לפגישה. "ראש הממשלה נתניהו פנה ללשכת ח"כ בני גנץ כדי לקיים עוד הערב פגישה במעון ראש הממשלה ביניהם ובין צוותי המו"מ, מתוך רצון טוב ואחריות לאומית להקמת ממשלת אחדות בהקדם האפשרי", נמסר מהליכוד. גורמים בצוות המשא ומתן של כחול לבן הגיבו לקריאתו של נתניהו ומסרו כי "ביבי מנסה לברוח מההסכם כי הוא מבין פתאום שההסכם שהושג הוא טוב לגנץ. מי שרוצה להיפגש עם גנץ לא צריך את התקשורת". מקורבי גנץ הוסיפו כי הוא ישמח להיפגש איתו, "אבל רק כדי לחתום על הסכם".

 

לפי שעה, מאז פיצוץ המו"מ בין מפלגתו של גנץ לליכוד, לא נרשמה התקדמות במגעים ואף לא נערכו שיחות או פגישות באמצעות זום. בכחול לבן הבהירו כי לא יהיו מוכנים לפתוח מחדש את ההסכם בכל הנוגע למינוי שר המשפטים והוועדה לבחירת שופטים. "אין מו"מ בין צוותי המו"מ אבל יש רק דיבורים מסביב", אמר גורם בכחול לבן. גורם בצוות המו"מ ציין כי "לנתניהו יש אפשרות לחזור עכשיו לשולחן המו"מ ולסגור הסכם תוך 24 שעות".

Prime Minister Netanyahu ()
שוחח עם גנץ, אך המגעים לא התחדשו. נתניהו

מנגד, שר האנרגיה יובל שטייניץ (הליכוד) קרא לנשיא להעניק את המנדט לראש הממשלה נתניהו ביום שלישי הקרוב, "כדי לקדם ולזרז את הקמתה של ממשלת אחדות", לדבריו. שטייניץ ציין כי "מאחר שמוסכם שנתניהו יהיה ראש הממשלה הראשון ברוטציה - כל עיכוב בהטלת המנדט עליו, עלול לעכב את הקמתה של הממשלה החדשה, שעם ישראל כל כך זקוק לה במצב החירום הנוכחי".
 
נזכיר כי ביום שני האחרון הופסק המשא ומתן הקואליציוני בין הצדדים, אף ששניהם אותתו על חתימה קרובה על הסכם. בהודעה שנמסרה מטעם כחול לבן נכתב כי המו"מ הופסק מאחר שבליכוד דרשו לדון מחדש באופן פעולתה של הוועדה לבחירת שופטים.

 

"לא נאפשר שום שינוי בתפקוד הוועדה לבחירות שופטים ופגיעה בדמוקרטיה", אמרו בכחול לבן. לפני כן מסרו גורמים בשתי המפלגות כי גנץ ויתר על וטו בנושא החלת הריבונות ונתניהו מצדו ויתר על וטו בנושא בחירת השופטים, מה שהוביל לביקורת חריפה מימין.

 

עם זאת, ביום רביעי שוחחו נתניהו וגנץ וסיכמו להמשיך את ההידברות בצאת החג. בהודעה משותפת לשתי המפלגות נמסר כי נתניהו התקשר לגנץ ואיחל לו חג שמח. "שניהם דיברו על הצורך בממשלת חירום לאומית לטובת עם ישראל בעת הזו", נכתב.

 

זמן קצר לפני כן התייחס גנץ למו"מ שפוצץ בין הצדדים. "היינו קרובים מאוד לברך על המוגמר, ואז הגיעו נתניהו ואנשיו עם דרישה לפגוע בעבודה התקינה של הוועדה לבחירת שופטים בניגוד למה שכבר סוכם. הודענו שאנו חפצים בהקמת ממשלת חירום לאומית - אבל לא בכל מחיר. איחוד כוחות בשעת משבר הוא חשוב – אבל דווקא בשעות כאלו שמירה על הדמוקרטיה ושלטון החוק, חשובה וקריטית", אמר גנץ.


פורסם לראשונה 11/04/2020 18:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ/ מארק ניימן
גנץ וריבלין
צילום: לע"מ/ מארק ניימן
מומלצים