שתף קטע נבחר

היועמ"ש: "לא מנעתי מהממשלה לבודד את השבים מחו"ל, זה שקר"

מנדלבליט הגיב על הטענות שלפיהן בידוד השבים מחו"ל נמנע בשל ביורוקרטיה משפטית: "מדובר בתדרוך שקרי וכוזב, היועץ לא עיכב ולא מנע מהממשלה לפעול על-פי הצרכים כפי שהוצגו"

 

נמל תעופה ניוארק ניו ג'זרזי (צילום: תומר אפללו)
ארכיון(צילום: תומר אפללו)

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הגיב הערב (שבת) על הטענות שלפיהן בידוד השבים מחו"ל נמנע בשל ביורוקרטיה משפטית: "היועץ לא עיכב ולא מנע מהממשלה לפעול על-פי הצרכים, כפי שהוצגו, בנוגע לבידודם של מי ששבו לארץ מחו"ל. מדובר בתדרוך שקרי וכוזב".

 

בהודעת היועמ"ש נאמר כי "ב-2 באפריל 2020 אישרה הממשלה תיקון לתקנות שעת חירום (נגיף הקורונה החדש) (בידוד במקום לבידוד מטעם המדינה) התש"ף-2020, שמסמיך את משרד הבריאות להורות על כך שכל אדם הנוחת בישראל ייכנס לבידוד במלונית למשך 14 ימים, כולל בכפייה, אלא אם הוכיח לשביעות רצונו של נציג משרד הבריאות בשדה התעופה כי יש באפשרותו להיות בבידוד ביתי.

 

 

"זהו כלי משמעותי ואפקטיבי אותו ביקשה הממשלה ואושר משפטית על-ידי היועץ המשפטי לממשלה, כדי להתמודד עם התפשטות נגיף הקורונה מאת אלו המגיעים לארץ מחו"ל.

 

"מובן כי לשם הבטחת האפקטיביות של כלי זה, נדרש יישומו באופן קפדני על ידי הגורמים המבצעים בשטח. יש לוודא כי הדברים אכן מבוצעים, כנדרש על פי התקנות לשעת חירום. מתברר כי היום בשבת, ביקש משרד הבריאות לראשונה להקשיח עוד יותר את המנגנון שיחול על אלו החוזרים לארץ, כדי להבטיח באופן מלא את חובת הבידוד.

 

"היועץ המשפטי לממשלה ונציגיו פועלים יחד עם גורמי המקצוע והדרג המדיני כדי למצוא הסדר מתאים שיעמוד בדרישות הדין. כל פרסום ביחס לעמדה המשפטית הסופית ביחס להסדר המתוקן, שהתבקש כאמור לראשונה רק היום, הינו חסר בסיס".

 

ביבי נתניהו אביחי מנדלבליט  (צילום: EPA)
מנדלבליט ונתניהו. ,תדרוך שיקרי"(צילום: EPA)

מוקדם יותר הערב, ברקע הביקורת והפרסומים הרבים על המחדל שבמסגרתו מאות נוסעים מארה"ב מוכת הקורונה יצאו מנתב"ג במוניות לאחר שהצהירו כי יבצעו בידוד ביתי, נמסר ממשרדו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יפעל לשנות את התקנות לשעת חירום, כך שניתן יהיה לכפות על ישראלים שחוזרים לארץ מחו"ל להגיע למלוניות בידוד תחת פיקוח המדינה. גורמים בלשכת רה"מ טענו כי היועמ"ש צריך "להסביר איך מסדרים את זה".

 

עם זאת, כבר בתקנות הקודמות שאושרו ב-3 באפריל נקבעה כאמור חובת בידוד במתקן של המדינה אם נמצא שאין באפשרות הישראלי החוזר לקיים את הבידוד במקום מגוריו. לפי התקנות, אם נציג משרד הבריאות מחליט שלא ניתן לבצע בידוד ביתי הוא יכול לקרוא לשוטר, שלו יש סמכות לבצע אכיפה תוך שימוש בכוח סביר לשם העברתו של הנוסע למתקן בידוד מטעם המדינה, אך הדבר למעשה לא בוצע עד עכשיו.

  

לפי צו החירום: "חוזר ישהה במקום לבידוד מטעם המדינה בהתאם להוראת הנציג המוסמך עם הגעתו לישראל, זולת אם השתכנע הנציג המוסמך לפי הוראות המנהל כי הוא יכול לקיים את תנאי הבידוד במלואם בבית מגוריו או במקום אחר העומד לרשותו". בצו מצוין כי על המנהל לשים לב לגודלו של מקום המגורים, מספר החדרים בו ומספר הנפשות הנמצאות במקום.

 

נוסעים מניו ג'רזי הגיעו לארץ (צילום: טל שחר)
יוצאים מנמל התעופה(צילום: טל שחר)

בימים האחרונים, למרות הנחיות ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון נפתלי בנט, אזרחים ישראלים שנחתו מהודו, פרו, רומניה, טורקיה, הונגריה, בריטניה, גיאורגיה ועוד לא נשלחו למלוניות לבידוד – אלא לבידוד ביתי. גם בטיסות של חברת יונייטד מארה"ב, מוקד הקורונה העולמי נכון לימים אלה, הנוסעים לא נשלחו למלוניות אלא לבידוד ביתי, לאחר שהוכיחו כי ביכולתם לעשות זאת. רק היום בצהריים הנחה נתניהו לעצור את הטיסות לישראל, עד להשגת ההסדרה משפטית כאמור.

 

עו"ד חן וונדרסמן, מנהלת היחידה לתלונות ופניות הציבור שאמונה על פעילות משרד הבריאות בנתב"ג הסבירה כיצד הדברים מתבצעים: "ברגע שהנוסעים נוחתים אנחנו עולים למטוס ומסבירים להם באמצעות הכרוז שהם מחויבים בבידוד ביתי. בסיום התהליך אנחנו מסבירים שמי שאין לו אפשרות לשהות בבידוד ביתי יכול לעבור למלונית של פיקוד העורף.

  

"הם יורדים מהמטוס בקבוצות של 20 ולאחר מכן פוגשים את מד"א, שם נערכת בדיקת חום לכל הנוסעים ולאחר מכן הם נשאלים גם על תסמינים. לאחר שסיימו עם מד"א הם עוברים ביקורת גבולות ולאחר מכן הם עוברים תשאול נוסף על ידי נציגי משרד הבריאות. אנחנו מתשאלים אותם ושואלים היכן הם הולכים לשהות בבידוד והאם מצטרפים למשפחה שחיה בבית".

  

וונדרסמן הוסיפה: "הם יכולים לשקר כמובן, אך אנחנו אומרים להם שהם נמצאים במעקב, ומי שאנחנו מזהים שהוא קצת מתלבט, אנחנו אומרים לו בצורה ברורה שזו עבירה פלילית ושהוא יכול להיכנס לכלא במידה ויפר את הבידוד.ברגע שהתקנות אומרות את מה שהן אומרות והנוסע הצהיר שהוא הולך לבידוד ביתי – מבחינתנו הוא הולך לבידוד ביתי. בכל טיסה יש אנשים שהולכים למלונית ואין הבדל ביחס שלנו מבחינת יעדי הטיסות. התשאול הוא אחיד בכל הטיסות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים