שתף קטע נבחר

מחגיגת הסדר לדמעות אכזבה / עושה היסטוריה

רפאל נאה חוזר לסיפורים הגדולים משנות הסיקור שלו, והפעם נזכר בנסיעה ההזויה לפיינל־פור בסלוניקי, שהתחילה בהפתעה למשפחה ובליל סדר המוני ומרגש, והסתיימה בהצגה של עודד קטש ששברה את לב האוהדים. ומי זו בכלל שיינדלה ואיך היא קשורה לסיפור?

אם בשבוע שעבר סיפרתי לכם על המשחק ההיסטורי של נבחרת הכדורגל בבלגרד, רגע לפי פסח, אז חשוב לזכור שזה אינו המקרה היחיד של משחקים גדולים בספורט הישראלי שנקבעו לסביבת הסדר. ויש אחד ומיוחד מלפני 20 שנה, בגלל שהייתה שמחה מסוימת לישראלי אחד בסופו – אבל בעיקר שיברון לב לשאר האוהדים.

 

לפני 20 שנה, כאשר עלתה האפשרות שמכבי ת"א תגיע לפיינל־פור בסלוניקי שאמור להתקיים למחרת ליל הסדר, אשתי אמרה לי שעדיף מבחינתה שאשאר בבית כדי לחגוג עם המשפחה – אבל פריק כמוני לעיתונות ולכדורסל לא מוותר כל כך מהר על אירוע כזה. בזמן שאשת החיל שלי הייתה בטוחה כי הנסיעה ירדה מהפרק, אני כבר עשיתי את ההכנות, הודעתי למכבי ת"א על הצטרפותי לנסיעה ושילמתי על כרטיסים לאשתי ושני ילדיי.

 

פיני גרשון (צילום: יוסי רוט)
פיני גרשון עושה סדר בסלוניקי(צילום: יוסי רוט)
 

 

בינתיים, נציגות חב"ד ביוון חב"ד הודיעה כי היא לוקחת על עצמה ארגון ליל סדר עבור אלפי האוהדים שהגיעו מהארץ. בתיאום עם עיריית סלוניקי נמצא מקום מתאים, מחוץ לעיר במרכז הירידים, לעריכת ליל סדר כהלכתו. אנשי חב"ד העבירו טונות של ציוד מנתב"ג לסלוניקי, כולל את ארוחת החג ופלטת ליל הסדר עם הזרוע, החרוסת, הכרפס וכל השאר. אני חייב לציין כי מאז, בכל פעם שמתקרב ליל הסדר, אני ומשפחתי נזכרים בחוויה החד־פעמית הנהדרת הזו, לעשות סדר בגלות סלוניקי עם אלפי ישראלים במצב רוח מרומם, ערב הגמר האירופי הגדול נגד עודד קטש וקבוצתו דאז פנאתינייקוס. במהלך הסדר המצומצם של הקורונה, עם שלושה אנשים סביב השולחן, חשבתי הרבה על הערב הנהדר ההוא.

 

באותו סדר הייתה גם מיני־שערורייה, כאשר קומץ אוהדים התפרץ לשולחנו של הרב החב"דניק, שלף משם את אשתו היפהפייה ונשאו אותה אל־על. מאות אוהדים הצטרפו כשהם מקיפים מספר פעמים את הבמה תוך כדי שירה אדירה: "היא יפה" – התברר להם כי שמה היה יפה, או שיינדלה ביידיש, וההמולה הייתה גדולה.

 

 

נייט האפמן (צילום: יוסי רוט)
נדב הנפלד ונייט האפמן(צילום: יוסי רוט)

 

כפי שכולם זוכרים, האווירה העליזה הזו התהפכה למחרת, כאשר קטש הכל־יכול הוביל את הקבוצה היוונית לנצחון 67:73 לעיני 8,500 צופים. אוהדיה הקנאים ביותר של מכבי ת"א ראו בקטש בוגד ורתחו על אביו רפאל ז"ל, שבסיום המהומה עמד בצד ובכה כילד. מצד אחד עודד שלו ניצח, אולם מעברו השני של המתרס עמדה הקבוצה שלו, מכבי ת"א. במלון בו שהינו, שאוכלס כולו ע"י אוהדי מכבי ת"א, המשיכו הוויכוחים בנוגע לקטש עד להמראה חזרה לארץ. היו כמה חמומי מוח שהציעו לארגן אמבוש ולא לתת לו לחזור לישראל, ועד היום איני יודע איך רצו לעשות זאת. לי ולמשפחתי נשארו הזכרונות מסדר מדהים, משחק וירטואוזי של עודד, וכמובן משיינדלה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוסי רוט
נייט האפמן
צילום: יוסי רוט
מומלצים