שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, עמית שאבי, ירון ברנר

ריבלין לגנץ: לא אאריך לך את המנדט להקמת ממשלה

לפי הנשיא, נתניהו לא אישר בפניו כי הוא וגנץ קרובים לחתום על הסכם אחדות. לכן הודיע ריבלין כי אם לא ייחתם הסכם עד מחר בחצות, המנדט יעבור לכנסת שתוכל לבחור מועמד מוסכם - אלא אם נתניהו ישיג עד אז 61 ממליצים. במקרה שלא יימצא פתרון תוך 21 יום, ישראל תלך לבחירות רביעיות

המנדט ליו"ר כחול לבן לא יוארך - ואם תוך יממה וחצי לא ייחתם הסכם על ממשלת אחדות, הכדור יועבר לכנסת: נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הודיע היום (א') ליו"ר כחול לבן בני גנץ כי בנסיבות הקיימות לא תתאפשר הארכה של תקופת מלאכת הרכבת הממשלה שניתנה לו וכי תקופה זו תפקע מחר בחצות. 

 

ראובן ריבלין ובני גנץ  (צילום: לע
ריבלין וגנץ במעמד הטלת מלאכת הרכבת הממשלה(צילום: לע"מ/ מארק ניימן)
 

הנשיא ציין כי קיבל החלטה זו לאחר ששוחח גם עם יו"ר הליכוד בנימין נתניהו, שלא אישר כי השניים קרובים לחתימה על הסכם שיוביל לממשלת אחדות. לפי ריבלין, והיה ולא יחתמו השניים על הסכם עד מחר בחצות, ולא תשתנה תמונת הממליצים, ישוב המנדט לכנסת ותחל תקופת 21 הימים בהם יוכלו חברי הכנסת לגבש רוב להמלצה על מועמד מוסכם. למועמד המוסכם יינתנו 14 יום להרכיב ממשלה.

 

לפי הודעת הנשיא, אם בזמן שנותר עד תום התקופה הראשונה שניתנה לגנץ להרכבת ממשלה, ישתנו הנסיבות ויבואו הצדדים אל הנשיא בבקשה להארכת התקופה על מנת לסייע בידם להגיע להסכם, ישקול זאת הנשיא שנית. במקרה שלא יימצא פתרון תוך 21 יום, ישראל תלך לבחירות רביעיות תוך מעט יותר משנה.

 

 

הודעתו של ריבלין, שהחליט לא להעביר את המנדט לנתניהו ולא להאריך את המנדט לגנץ, מעבירה למעשה את הכדור לכנסת. הוא מאפשר לליכוד ולכחול לבן את האפשרות להגיע לאחדות בלי להתערב בעניינים פרלמנטריים, שבמסגרתם הוועדה המסדרת תעבור מצד אחד לצד השני. בעקבות הודעתו, הוועדה המסדרת תישאר בידי כחול לבן, וגנץ ימשיך לכהן כיו"ר הכנסת.  

 

סיעות בלוק הימין, ובהן גם המצטרפת החדשה אורלי לוי, פנו לריבלין בהודעה משותפת ומסרו כי "אנו קוראים לך להעביר את המנדט לראש הממשלה בנימין נתניהו שיש לו 59 ממליצים - בדיוק כפי שלאחר הבחירות הקודמות בספטמבר העברת את המנדט לידיו של ח"כ בני גנץ, כשהיו לו 54 ממליצים בלבד". 

 

מנגד, בכחול לבן אמרו כי "מאמצי ההגעה לאחדות נמשכים גם בשעה זו על ידי צוותי המשא ומתן, במטרה להשלים את נספחי החקיקה הנדרשים להסכם שגובש כבר בשבוע שעבר. הבהרנו לליכוד כי לא נאפשר כל פגיעה בשלטון החוק ובעקרונות היסוד שאותם הצגנו. גנץ אמר לנתניהו בשיחתם כי הוא מחוייב להסכמות ביניהם ונכון לקדם אותן בכל מקום ובכל שעה, לאחר שתושלם העבודה על נספחי החקיקה, בכדי להקים ממשלת חירום לאומית כפי שעם ישראל רוצה וצריך".

 

הליכוד: להעביר את המנדט לנתניהו

מנגד, נתניהו ביקש להעביר את המנדט אליו. בליכוד אמרו כי הם "שבים ומבקשים מהנשיא ריבלין להעביר את המנדט לראש הממשלה נתניהו, ראש המפלגה הגדולה בכנסת ועם 59 ממליצים, בדיוק כפי שנהג הנשיא ריבלין לאחר הבחירות הקודמות בספטמבר, כשהעביר את המנדט מראש הממשלה נתניהו לח״כ גנץ כשהיו לגנץ רק 54 ממליצים".

ח
עברה לגוש הימין. לוי-אבקסיס(צילום: אבי מועלם)
 

הודעתו של ריבלין באה לאחר שגנץ ביקש אמש מריבלין להאריך את התקופה שהוקצבה לו לצורך הרכבת הממשלה. בצהריים קראה חברת הכנסת אורלי לוי-אבקסיס לריבלין להעביר את המנדט לנתניהו ופרסמה הודעה שבה כתבה: "פנייתו של גנץ לנשיא המדינה להארכת המנדט היא הודאה בחוסר יכולתו להרכיב ממשלה". בכך היא הכריזה על מעבר לגוש הימין. בעקבות הפוסט שכתבה לוי-אבקסיס, לנתניהו 59 ממליצים. מהודעת ריבלין עולה כי אם נתניהו ישיג 61 ממליצים עד מחר, המנדט יועבר אליו כבר עתה.

 

במקביל טענו גורמים בכחול לבן כי נתניהו החליט לסגת מהסכם להקמת ממשלת אחדות. "נתניהו בורח מהסכם. זה לא משא ומתן, זו תוכנית הונאה", הם אמרו. גורמים המעורבים במו"מ בין הליכוד לכחול לבן הוסיפו כי "זה נראה כמו קריסה מוחלטת של אופציית האחדות".

 

מהליכוד נמסר בצהריים כי "התדרוכים והדיווחים ביחס למשא ומתן הם פייק ספין של כחול לבן. ראש המממשלה נתניהו התקשר אמש, ופעם נוספת גם היום, לח"כ בני גנץ וחזר על הצעתו לפעול להקמת ממשלת אחדות ולשבת יחד, ביניהם ובין צוותי המשא ומתן, לטובת הקמת ממשלה - 'עד שיצא עשן לבן'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ/ מארק ניימן
ריבלין וגנץ
צילום: לע"מ/ מארק ניימן
מומלצים