שתף קטע נבחר

צילום: AFP, MCT

דרישה להגדלת הייצוג הנשי בוועדת הקורונה: "נקודות מבט מגוונות אינן בבחינת מותרות"

אחרי שהתברר כי צוות המומחים לתכנון "אסטרטגיית היציאה" כולל רק שתי נשים מתוך 31 חברים, פנה נציב שירות המדינה בנושא לראש המל"ל: "עלינו להבטיח כי מתקיים דיון מקצועי שמתייחס לכל אחת מהאוכלוסיות"

נציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ פנה היום (א') לראש המטה לביטחון לאומי (מל"ל) מאיר בן שבת וביקש ממנו להרחיב את צוות המומחים למאבק בנגיף קורונה, כך שיכלול גם נשים. הרשקוביץ ציין כי הנציבות כבר העבירה למל"ל שם של רופאה בכירה והציע לסייע באיתור מומחים נוספים, תוך שהוא רומז לכך שבצוות אין גורמים מהחברה הערבית.

 

בימים האחרונים סערו הרשתות החברתיות בעקבות פרסום מסמך שפירט את צוות המומחים של המל"ל לתכנון "אסטרטגיית היציאה" מהמשבר. בצוות חברים 31 מומחים בתחומים שונים, אך הוא כולל רק שתי נשים ואף נציג מהחברה הערבית.

דניאל הרשקוביץ (צילום: גיל יוחנן)
נציב שירות המדינה הרשקוביץ(צילום: גיל יוחנן)

 

"ביממה האחרונה נתקבלו בנציבות שירות המדינה שורה ארוכה של פניות בנושא", כתב הרשקוביץ לבן שבת. "לטענת הפונים, הצוות כולל ייצוג זעום של נשים מומחיות, אינו כולל ייצוג של מומחים ומומחיות מרקע מגוון וגם אינו כולל מומחים בתחומי תוכן מסוימים כגון רווחה ובריאות הנפש.

 

"נקודות מבט מגוונות בשולחנם של מקבלי ההחלטות אינן בבחינת מותרות. עלינו להבטיח כי בבסיס ההחלטות והמדיניות שמתקבלות בעת החירום מתקיים דיון מקצועי המתייחס לכל אחת מהאוכלוסיות המגוונות המרכיבות את החברה הישראלית ובאופן התואם את צרכיה הייחודיים".

ראש המל"ל בן שבת ()
ראש המל"ל בן שבת

 

 

במקביל, 14 הנשים שעומדות בראש רשויות מקומיות בישראל ומאוגדות ב"פורום ה-14" שלחו מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ולראש המל"ל בן שבת בדרישה לייצוג רב יותר של נשים בצוות המומחים לתכנון שלב היציאה ממשבר הקורונה.

 

גם השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל ומנכ"לית הרשות לקידום מעמד האישה אוה מדז'יבוז' שלחו מכתב בנושא לבן שבת וליו"ר צוות המומחים של המל"ל להתמודדות עם מגפת הקורונה, פרופ' אלי וקסמן.

 

השתיים כתבו כי "בלתי נמנע שלא להביע תרעומת וביקורת קשה על החלטתכם שלא למנות לצוות ולו אישה אחת למעט שתי עוזרות מחקר. לא ייתכן שבשנת 2020 החלטות אסטרטגיות ומקצועיות הנוגעות למערכה לאומית חשובה מאין כמותה, אשר השלכותיה משפיעות במידה שווה על גברים ונשים (ולעיתים קרובות משפיעות אף יותר על נשים), יתקבלו בפורום גברי בלבד".

 

מיכל גרא מרגליות, מנכ"לית שדולת הנשים אמרה: "‏גברים בלבד מובילים את צוות המומחים במינוי המל"ל, שנועד לתכנן את אסטרטגיית היציאה של כולנו. כמעט בלי נשים, בלי חברה ערבית, בלי אנשי ונשות מקצוע מתחום הרווחה, החינוך והבריאות. בניכוד לחוק שקובע חובת ייצוג הולם, ובניגוד לשכר הישר. כך גם מובל דיון בהיעדר התייחסות לקבוצות המוחלשות בחברה, כמו נשים נפגעות אלימות או נוער בסיכון. זה לא חוקי וזה לא מקצועי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
הרשקוביץ
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים