שתף קטע נבחר

בניגוד לתקנות הקורונה: שגריר ארה"ב השתתף בברכת הכהנים בכותל

לפי התקנות, בכותל המערבי מותרת תפילה של 10 אנשים קבועים שמתגוררים בסמוך. בברכת הכהנים הבוקר השתתפו 13 מתפללים, בהם השגריר האמריקני פרידמן שמתגורר במרחק של שני קילומטרים מהכותל. רב הכותל לקח אחריות: "הזמנתי אותו להתפלל לבריאות העם האמריקני"

 

שגריר ארה
השגריר פרידמן (מימין) בתפילה בכותל, היום(צילום: חיים צח, לע"מ, הקרן למורשת הכותל המערבי)

שגריר ארצות הברית בישראל, דייוויד פרידמן, השתתף הבוקר (יום א') בתפילת ברכת הכהנים בכותל המערבי בניגוד להגבלות משרד הבריאות בהתמודדות מול הנגיף קורונה. בשגרירות האמריקנית טוענים כי נוכחותו של פרידמן בתפילה הייתה "בתיאום עם נוהלי הריחוק החברתי של הממשלה".

 

לפי התקנות לשעת חירום שאושרו ב-31 במרץ, "רב הכותל והמקומות הקדושים רשאי לאשר תפילה בשטח פתוח בכותל המערבי לעשרה אנשים קבועים, ככל האפשר, הגרים בקרבת מקום, במועדים ובתנאים שאישר בהסכמת שר הבריאות".

 

עוד נכתב בתקנות כי "רב הכותל והמקומות הקדושים יעביר מבעוד מועד למשטרת ישראל את שמות האנשים שאישר להם להתפלל כאמור ואת המועדים והתנאים לכך כפי שאישר להם".

שגריר ארה
פרידמן (במרכז). 13 איש השתתפו בתפילה(צילום: חיים צח, לע"מ, הקרן למורשת הכותל המערבי)

 


דייוויד פרידמן  (צילום: רויטרס)
השגריר פרידמן(צילום: רויטרס)

ואולם, פרידמן אינו מתגורר בקרבת הכותל אלא ברחוב אגרון במרכז ירושלים, שמרוחק כשני קילומטרים מהכותל המערבי. בנוסף, לתפילה המסורתית שבה משתתפים מדי שנה עשרות אלפי בני אדם, הגיעו 13 בני אדם ולא 10 כפי שנקבע בתקנות.

 

ברשת הושמעה ביקורת על כך שפרידמן הפר את המגבלות שאישרה הממשלה בתקנות לשעת חירום לגבי תפילות פומביות בכותל המערבי. השגריר פרידמן צייץ בטוויטר לפני התפילה: "היום אני אהיה אחד מ-10 מתפללים שישתתפו בטקס ברכת הכהנים בכותל המערבי. בשנה שעברה היו בסביבות 100 אלף איש. השנה, לצערנו, הרבה פחות. אני אתפלל שמהעולם ייחסך עוד חולי וצער מקורונה או אחרת".

 

לאחר התפילה כתב פרידמן: "מרוחק חברתית ומכוסה במסכה בכותל המערבי, מתגעגע לאלפים הרבים שמתקבצים פעמיים בשנה לברכת הכהנים. אבל הרוח חזקה מתמיד כשאנו מבקשים ריפוי אלוהי עבור אלה שסובלים ממגפת הקורונה. מי ייתן וכולנו נירפא במהירות".

 

"הוא הוזמן כנציג העם האמריקני" 

רב הכותל שמואל רבינוביץ' דחה את הביקורת על השתתפותו של פרידמן בתפילה. לדבריו, "בתפילה השתתפו 10 כהנים שמתגוררים ברובע היהודי. בנוסף להם אני השתתפתי בתפילה ועוד שניים מעוזריי. אני הזמנתי את שגריר ארה"ב שהוא כהן לתפילה כנציג העם האמריקני ולהבעת הזדהות של העם היהודי עם העם האמריקני בשעה הקשה הזאת.

 

"בתחילת המגפה התפללו בכותל לרפואת הסינים - תפילה שהתקבלה בקרב העם הסיני בצורה מאוד אוהדת ומוערכת. גם הפעם, לאחר ברכת הכהנים, מתוך הזדהות עם העם האמריקני אשר קובר את מתיו מדי יום, התפללו בכותל המערבי מניין של כהנים ואליהם הצטרפו עשרות אלפים שצפו והתחברו באופן מקוון אל הכותל המערבי כדי להתפלל לשלום העם האמריקני".

 

 

מהקרן למורשת הכותל נמסר: "בברכת הכהנים הוחלט מבעוד מועד להקדיש תפילה וברכה מיוחדת לרפואה שלמה לתושבי ניו יורק, ארצות הברית והעולם כולו, כמחווה של ישראל לאזרחי ארה"ב ולנשיא דונלד טראמפ בשעתם הקשה. הגעתו של השגריר לאירוע כנציג העם האמריקני תואמה מראש עם משטרת ישראל והשתתפותו במניין נעשתה על פי הנחיות המרחק והמיגון של משרד הבריאות".

 

משגרירות ארה"ב בישראל נמסר בתגובה כי "נוכחותו של פרידמן בברכת כהנים הייתה בתיאום עם נוהלי הריחוק החברתי של הממשלה. הוא נכח בטקס בהזמנת רב הכותל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח, לע"מ, הקרן למורשת הכותל המערבי
השגריר פרידמן (מימין) בתפילה
צילום: חיים צח, לע"מ, הקרן למורשת הכותל המערבי
מומלצים