שתף קטע נבחר

צילום: AFP, MCT

קרן הון סיכון אנונימית בשירות רה"מ נתניהו: ה"חברה" שקבעה כי ישראל הבטוחה בעולם

אחרי שהציג סקר של "חברה מכובדת" שבו דורגה ישראל ראשונה בעולם מול התפשטות הנגיף, צייץ רה"מ גרסה מסויגת לדברים ("מהבטוחות בעולם"). יו"ר סוכנות החלל יצחק בן ישראל גילה כי קרן הון סיכון עם 10 עובדים פרסמה את הנתונים: "האימא של הפייק ניוז". לשכת רה"מ לא התייחסה

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתהדר בימים האחרונים בסקר בריאות של "חברה מכובדת בהונג קונג שדירגה את ישראל במקום הראשון בעולם" בהתמודדות עם התפשטות הנגיף קורונה. ואולם, יו"ר סוכנות החלל במשרד המדע והטכנולוגיה (ללא שכר), אלוף במיל' פרופ' יצחק בן ישראל, טוען כי אותה "חברה" שמזכיר נתניהו היא קרן הון סיכון אנונימית עם 10 עובדים. "זה האימא של הפייק ניוז", כתב בן ישראל בעמוד הפייסבוק שלו.

 

ב-1 באפריל התייחס נתניהו לסקר שפרסמה "Deep Knowledge Group", ואשר דירג את ישראל "במקום הראשון במדד המדינות הבטוחות ביותר מפני התפשטות הנגיף". ראש הממשלה אמר אז בהתייחס לנתונים כי "החברה דירגה את ישראל במקום הראשון לפני סינגפור, לפני הונג קונג לפני טייוואן. זה רק אומר שעד עכשיו קיבלנו את ההחלטות הנכונות".

 

ישראל אחת המדינות הבטוחות בזמן הקורונה ()
הקביעה שדירגה את ישראל כמדינה הבטוחה בעולם

אתמול (ראשון) התייחס נתניהו שוב לנושא וצירף לציוץ בטוויטר סרטון שבו נאמר כי "ישראל דורגה לאחרונה כמדינה הבטוחה בעולם בתגובתה לנגיף הקורונה". עוד נאמר בסרטון כי ישראל "הייתה בין המדינות הראשונות לעצור טיסות ממוקדים כמו סין, ליישם סגר כדי להגן על אזרחיה ולשים אנשים שטסו מחו"ל בבידוד.

 

"ישראל מבצעת יותר בדיקות יומיות לנפש מכל מדינה אחרת בעולם, המעבדות שלה מבצעות עשרות אלפי בדיקות ביום, מוודאים שכל מי שזקוק לבדיקה - מקבל בדיקה".

 

בציוץ עצמו סייג נתניהו קצת את דבריו מלפני שבוע וחצי, וציין כי "בזכותכם ובזכות המדיניות האחראית שלנו - מדינת ישראל היא מהמדינות הבטוחות בעולם במגפת הקורונה. נמשיך כך וננצח!".

נתניהו:
"אחת הבטוחות בעולם". נתניהו מסתייג

אלוף במיל' בן ישראל, שמשמש גם כראש מרכז הסייבר באוניברסיטת תל אביב, מפקפק במקור הנתונים. "בבדיקה קלה באינטרנט מי הוא אותו מכון בהונג קונג התגלה לנו שלא מדובר בגורם רשמי, או אוניברסיטה, או מוסד מחקר מוכר", כתב בן ישראל. "מדובר בקרן הון סיכון קטנה וכמעט בלתי ידועה בשם DKV שייסד דמיטרי קמינסקי ויש לה 10 עובדים... האימא של הפייק ניוז".

 

בשיחה עם ynet, הבהיר בן ישראל כי הוא לא התייחס באופן ספציפי לדברי נתניהו אלא רק לממצאים שפרסמה קרן ההון. לדבריו, "במספר המתים אנחנו במקום לא נחמד. יש פה הגזמה פראית להגיד שאנחנו מהמובילים בעולם. זה תלוי למי אתה רוצה להשוות אותנו. אם אתה משווה רק למדינות אירופה אז אנחנו יוצאים מספר 6. אם אתה מסתכל ביחס לעולם בבדיקות אז אנחנו במקום ה-28".

 

יצחק בן ישראל (צילום: א.מ.ת)
"זה תלוי למי אתה משווה אותנו". פרופ' בן ישראל(צילום: א.מ.ת)

 

פרופ' בן ישראל הוסיף: לצערי הרב, יש פה היסטריה גלובלית ובכל העולם השלטונות אומרים 'אנחנו הטובים בעולם ואנחנו הצלחנו'. זאת תכונה של משטרים. אני קורא לציבור - תבדקו את הנתונים ותשפטו בעצמכם. מצד אחד התמונה ורודה כי אנו מדברים על 50 יום מאז שהתגלה החולה הראשון בישראל ויש בישראל כ-100 מתים, אבל בימים כתיקונם, בכל יום נורמלי מתים בישראל 120 איש, אז זה טוב או לא טוב?

 

"גם באמריקה וגם באירופה מספר המתים מקורונה יותר קטן ממה שמתו לפני שנה ושנתיים חולים ממחלות דומות, אבל אף אחד לא התמקד בהם יום יום 24 שעות ביממה. זה לא רק אצלנו. זאת היסטריה עולמית".

ישראל אחת המדינות הבטוחות בזמן הקורונה ()
הנתונים שהוצגו בתחילת החודש: "ישראל במקום הראשון"

 

בהתייחסו לסוגיה הכלכלית ברקע פרסום הנתונים ציין פרופ' בן ישראל כי "ההפסד למשק הוא מאות מיליארדים ועל דבר שלא קיים לבוא ולנופף בדו"ח של קרן הון סיכון קטנה וכמעט לא מוכרת זה כמו לנופף בדו"ח של בעל המכולת שלך. אני חושב שמבחינת מספר המתים מקורונה בכל העולם ולא רק בישראל - זה מספר קטן ביחס למספר האנשים שמתים בדרך כלל, אבל תשומת הלב לא מתמקדת בהם".

 

הוא אמר עוד כי "השוואה למדינות אחרות מראה כי זו תבנית קבועה בכולן. למרבה ההפתעה היא כוללת גם מדינות שנקטו סגר חמור, כולל שיתוק המשק, וגם מדינות שהמשיכו בחיים הרגילים. הנתונים מצביעים על כך שניתן לבטל תוך מספר ימים מועט את מדיניות הסגר, ולהחליפה במדיניות של ריחוק חברתי מתון".

 

מלשכת ראש הממשלה לא נמסרה התייחסות לדברים.


פורסם לראשונה 12/04/2020 22:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים