שתף קטע נבחר

צילום: AFP, MCT

ברוך דיין האמת: הרב הראשי לשעבר, אליהו בקשי דורון, נפטר מנגיף הקורונה

הקורבן ה-104 של הנגיף בארץ: בבית החולים "שערי צדק" בירושלים הלך לעולמו מי שהיה רבה הראשי הספרדי של ישראל בשנים 1993-2003, אליהו בקשי דורון, לאחר שחלה בקורונה. הרב סבל ממחלות רקע. בן 79 היה במותו. הרב יצחק יוסף: "הרבנות הראשית חייבת לו את תקומתה המחודשת בעשרות השנים האחרונות"

בבית החולים "שערי צדק" בירושלים הלך לעולמו אמש (יום א') הראשון לציון, הרב אליהו בקשי דורון, שכיהן כרב הראשי הספרדי לישראל בשנים 1993-2003, בגיל 79. הרב, תושב ירושלים, סבל ממחלות רקע, ועמד בראש מוסדות "בניין אב" ברמת שלמה ו"דבי אליהו" בבית וגן בירושלים. מניין הנספים במגיפה הגיע אמש ל-105 בני אדם.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >> 

   

הרב בקשי דורון אושפז ביום שלישי בשבוע שעבר, לאחר שהתברר כי חלה בנגיף הקורונה. בימים האחרונים היה מאושפז בבית החולים. הלווייתו תיערך הבוקר (ב') בשעה עשר וחצי, בהר המנוחות בגבעת שאול, בחלקה של קדישא הספרדית, בנוכחות מצומצמת של ילדיו ורבנים בכירים. בהודעה שיצאה נמסר כי המשטרה והמשפחה פנו לציבור בבקשה שלא להגיע להלוויה, ולשמור על כל כללי משרד הבריאות.

 

הרב אליהו בקשי דורון ז"ל (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הרב אליהו בקשי דורון ז"ל(צילום: אוהד צויגנברג)

 

הרב נולד בשנת 1941. הוא למד, בין היתר, בישיבת חברון היוקרתית. בתפקידו הראשון כיהן כרב שכונות בבת ים ובשנת 1972 מונה לרבה הראשי של העיר. בשנת 1975 מונה לרב הראשי של חיפה, תפקיד שבו כיהן כשני עשורים. ב-1993 הוא התמונה ל"ראשון לציון" - הרב הראשי הספרדי לישראל - וכיהן לצדו של הרב ישראל מאיר לאו.

 

מבית החולים "שערי צדק" נמסר כי "מצבו של הרב שסבל ממחלות רקע מורכבות הידרדר במהלך היום ולמרות מאמצי החייאה רבים בשעה האחרונה, נאלצו הרופאים לקבוע את מותו".

 

לאחר אשפוזו סיפר אבי שטרית, ראש הלשכה של הרב, כי "הרב היה אחד הראשונים שאמר לסגור את בית הכנסת שלו עוד לפני פורים, לפני שהיו החלטות". עוד סיפר כי בניו שהו לצדו כל העת בבית החולים.

 

"חלל גדול בעם היהודי"

שר הביטחון, נפתלי בנט, אמר הערב כי "הרב הראשי לשעבר היה איש חסד ונתינה, שפעל רבות לקירוב לבבות בעם ישראל. מוסדות 'בנין אב' ו'דבי אליהו' שהקים מסמלים את מורשתו, מורשת של אהבת העם והתורה". עוד ביקש "לשלוח תנחומים למשפחה בשעה קשה זו. עם ישראל כולו מחבק אתכם".

 

 

 

שר הפנים, אריה דרעי, ספד לו ואמר כי "הרב בקשי דורון היה תלמיד חכם ענק, מורה דרך לרבים בעם ישראל ופטירתו היא מכה גדולה. כאב גדול מאוד, ואבדה גדולה לעם ישראל".

 

הרב הראשי לישראל ונשיא בית הדין הגדול, דוד לאו, הביע צער עמוק על פטירת הרב, שמילא את תפקיד נשיא בית הדין הרבני הגדול, "ועמד בראשות מוסדות תורה שברבים בהם צמחו תלמידי חכמים מופלגים", כדבריו. "הוא עמד לימין רבני ודייני ישראל בעצה ותושייה. הסתלקותו הערב מותירה חלל גדול בעולם היהודי".

 

הרב הראשי לאו הוסיף כי "נמשיך עם כל בית ישראל להעתיר בתפילה לבורא עולם שישלח רפואה שלמה לכל החולים, ויסיר מאיתנו את המגיפה הקשה הזו".

 

"הוביל את מהפיכת הכשרות"

הראשון לציון, הרב הראשי יצחק יוסף, אמר כי "עולם הרבנות, התורה וההלכה איבד את אחד מעמודי התווך שלו. אוי לו לדור שאיבד כלי חמדתו, אוי לה לספינה שאבד קרבניטה". הרב שממלא את אותו התפקיד שמילא הרב בקשי-דורון, אמר כי "הרב המשיך את שושלת הראשונים לציון לדורותיהם, זך השכל והרעיון. זכינו להכירו עוד כאשר כיהן כראש הקיבוץ בישיבת 'פורת יוסף' והרביץ תורה בתלמידים שהשתוקקו לקבל תורה מפיהו".

 

הוא סיפר כי "שיעוריו בישיבה היו מלאים בפלפול חד, ובספריו הרבים חתר לשלב את השיטות - השיטה הליטאית שבה למד בישיבת חברון, עם השיטה ההלכתית הספרדית כפי שלמד ממרן אבי מורי (הרב עובדיה). היה מפורסם בכוח ההיתר כפי מסורת גדולי ספרד ולאמיתה של תורה".

 

הרב יוסף סיפר כי אביו הוא זה שמינה את הרב בקשי דורון לרב העיר בת ים ולאחר מכן חיפה, ולאחר שנבחר כרב הראשי הספרדי לישראל, "הוביל את מהפיכת הכשרות ברבנות הראשית, הנהיג וסידר את כלל מחלקות הרבנות מהמסד ועד הטפחות", כדבריו. "הרבנות הראשית לישראל חייבת לו את תקומתה המחודשת בעשרות השנים האחרונות. תנחומיי למשפחתו יחד עם כל בית ישראל אשר אבלים את לכתו".

 

ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) אמר כי הוא "חש הערב עצב נורא". לדבריו, "הרב היה דמות מרתקת אשר שילבה ידענות אדירה של תורה, ספריו בהלכה נמצאים ברבים מהיכלי התורה, אבל גם בפן הפרטי, בשנים האחרונות הגעתי להתייעץ ולהתברך בביתו פעמים רבות". הוא הוסיף כי "הרב היה במשך שנים אחד מרבניה המשפיעים של תנועת ש"ס והשר דרעי היה נועץ בו רבות... איבדנו אדם גדול שהיה בנוסף לכל גם גאון במידות. החיוך והעצה שלו תחסר לי ולרבבות שומעי לקחו לאורך עשורים רבים".


פורסם לראשונה 12/04/2020 23:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
הרב בקשי דורון ז"ל
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים