שתף קטע נבחר

צילום: AP, EPA

צה"ל מאותת על חזרה לשגרה: לוחמים ישוחררו לחופשה

כפי שפורסם שלשום ב-ynet, בכל הנוגע לאסטרטגיית היציאה מהמשבר, צה"ל ממליץ לממשלה להדק היכן שצריך אך להקל תחת פיקוח - ופועל כך בעצמו. הרמטכ"ל כוכבי הודיע על הקלות בעוצר היציאות, ואלפי לוחמים ישוחררו לבתיהם לזמן קצר ובאופן מבוקר

אביב כוכבי, תמיר ידעי וירון פינקלמן בביקור בבני ברק (צילום: דובר צה
צה"ל בימי הקורונה(צילום: דובר צה"ל)

איתות ראשון מצה"ל על חזרה ראשונית לשגרה - בזמן שבדרג המדיני מתלבטים אם להקל גם על האוכלוסיה: ההחלטה של הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי אמש (שני) לשחרר את לוחמי צה"ל, באופן מבוקר, מעוצר היציאות שנמשך מזה כחודש ימים, עשויה להיות מתואמת - או להתנגש - עם ההחלטה שתתקבל בסוף השבוע בנוגע למועד התחלת מתן ההקלות במגבלות התנועה והעבודה על האזרחים.

 

ראשוני המשוחררים הגיעו כבר שלשום, כפי שדווח לראשונה ב-ynet, כאשר מאות לוחמי סטי"לים יצאו לביתם לחופשה של ארבעה ימים, אחרי חודש ימים שבו היו נצורים בספינות, גם כאשר עגנו בבסיס חיפה. בצה"ל הבהירו כי ההחלטה לוותה בהתייעצות ובתיאום עם חיל הרפואה.

 

יש לציין כי בצה"ל יש כיום כ-125 חולים מאומתים, כולם במצב קל, ומדי יום נערכות כ-550 בדיקות קורונה למשרתים במעבדה פנים צבאית. צה"ל גם הקים מרכזי בידוד והחלמה למשרתיו ואף הכשיר במהלך בזק בית חולים צבאי לקורונה בחיפה שבו 300 מיטות. 

 

יציאה בשלושה שלבים: בצה"ל מעריכים שההתמודדות עם הנגיף תימשך כשנה

המלצת צה"ל: שחרור הדרגתי לעבודה לפי "ערים אדומות, צהובות וירוקות"

כל הפרטים על הסגר בחג השני ובמימונה

  

החלטתו של כוכבי הגיעה בתום הערכת מצב שבה התקבלה המלצת סגנו, האלוף אייל זמיר, לשחרר מיום ראשון הקרוב לוחמים לחופשות קצרות, תחילה מהתעסוקות המבצעיות ובהמשך מהאימונים.

 

מאחורי ההחלטה עומדים מספר שיקולים, שיכולים להקרין גם על הצפוי בממשלה בסוף השבוע באשר לכלל הציבור. כפי שפורסם שלשום כאמור ב-ynet, צה"ל ממליץ לממשלה, וכבר פועל כך בתוך הצבא, לפעול באופן דיפרנציאלי - להדק היכן שצריך, לנקוט משנה זהירות, ועדיין להקל ולאוורר היכן שהדבר מתאפשר, תחת פיקוח ובאופן מבוקר.

 

הלוחמים של חיל הים שיצאו אתמול למשפחותיהם, וגם חבריהם שייצאו ביום ראשון, מצטרפים בסך הכול לאלפי חיילים אחרים, במערך העורפי ובקרב תומכי הלחימה, שכבר שוחררו לבתיהם בשבועות האחרונים ושבו תכופות לבסיסים, תוך דרישה מהם להישאר בבתים ולפעול תחת הוראות משרד הבריאות.

 

תחילה חששו בצבא שערבוב זה עלול להוביל לסיכון הדדי של הדבקה בין אוכלוסיית החיילים לאוכלוסיה הכללית, אך בתום חודש וחצי של למידה והפקת לקחים, הוחלט לעבור לגישה של ניהול סיכונים איטית, שמירת קשר מצד המפקדים על הפקודים שבבית, ופיקוח ככל הניתן על החיילים שבחופשה.

 

 

 

 

בצה"ל התמודדו גם עם הפרות הנחיות בתוך הצבא, בשורה של מקרים שהובילו גם לעונשי הדחה ומחבוש, אך באופן כללי בצמרת צה"ל מרוצים ומסופקים מהדרך שבה הצבא מתמודד בתוך עצמו עם המשבר, וגם מחריג עצמו מחלק מההנחיות. למשל, בחדרי האוכל מותר להיות עד 100 חיילים יחד ובתנאי לרווחים של שני מטרים בין החיילים ובמחנות הצבא אין חובה לחבוש מסכות או כפפות, אך כן מתנהלים מסדרי שטיפות ידיים, תשאולים בכניסות לבסיסים ותדרוכי יציאה רלוונטיים שיוחמרו אף יותר עם שחרור נרחב יותר של לוחמים.

 

עוצר היציאות גם יצר הכבדה על תשתיות הצבא ומשאביו - המוצבים והבסיסים בגזרות תפחו ב-30%, כאשר הלוחמים לא יצאו בסוף השבוע, ובאופן אירוני גרם המהלך לתגבור כוחות "טבעי" בימי חול המועד שנחשבים לרגישים מבחינה ביטחונית.

 

באופן מעשי, גבולות המדינה תוגברו עקב עוצר היציאות במספר גדודים, ולצד העוצר בבסיסי ההכשרה והאימונים התגלו תחילה מחסורים באוכל, באופן שהוביל להגדלת תקציב המזון לשבועות אלה ברכש של עשרות מיליוני שקלים. כך או כך, בצה"ל מתכוונים להמשיך בשגרת זהירות של חיים בצל הקורונה, עם ביטולי מילואים לתעסוקות מבצעיות, דחיות של תרגילים גדולים במספר חודשים עד שנה, והקפאה של אימוני השת"פים עם צבאות זרים.

 

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז אמש על סגר מיוחד לקראת החג השני והמימונה. ההגבלות בחג השני יהיו דומות לאלו שהוטלו בימים שלפני ליל הסדר, ולא לעוצר שהוטל בחג עצמו, ויכללו איסור על מעבר בין יישובים בנוסף למגבלות הקיימות כיום. ביום חמישי אחר הצהריים יתקיים דיון בממשלה על אסטרטגיית היציאה להמשך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים