שתף קטע נבחר

דיווח: התנאי של חמאס - 250 אסירים עבור מידע על השבויים

העיתון "אל-אחבאר" הלבנוני מדווח כי במגעים בין ארגון הטרור לישראל בנוגע לעסקת חילופי השבויים מעורב גם מתווך גרמני שלקח חלק בעסקת שליט. חמאס העביר לו 250 שמות של אסירים שאותם דורשים בארגון לשחרר עוד לפני תחילת הדיונים על העסקה

הדר גולדין, אורון שאול, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד ()
אורון שאול, הדר גולדין, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד

העיתון הלבנוני "אל-אחבאר", הנחשב מקורב לחמאס, מדווח הבוקר (שלישי) כי מתווך גרמני שלקח חלק בעסקת שליט מעורב כעת גם במגעים לעסקת חילופי השבויים בין ארגון הטרור לישראל. הוא יצר קשר עם גורמים בארגון שהעבירו לו שמות של מאות אסירים בתמורה למידע על גורלם של השבויים והנעדרים הישראלים.

 

לפי הדיווח, כאמור, חמאס העביר למתווך 250 שמות של אסירים שאותם הוא דורש לשחרר כ"צעד מקדים" בתמורה למידע בלבד על ארבעת השבויים והנעדרים הישראלים - שני חללי צה"ל, אורון שאול והדר גולדין ושני האזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד.

 

עוד נאמר, כי חמאס חזר לדרישתו הוותיקה טרם תחילת המגעים, והוא דורש כתנאי מקדים להעברת הוכחות למצבם של הארבעה גם את שחרור 55 האסירים ששוחררו בעסקת שליט - אך נכלאו לאחר מכן בשנית. בהמשך, לפי העיתון, תגיע סוגיית עסקת חילופי השבויים לדיון.

  

 

"חמאס מרגיש שישראל אינה רצינית"

בסוף השבוע אמרו ל-ynet שני מקורות בכירים שאינם ישראלים, המעורים בתמונת המצב של המשא ומתן בין הצדדים, כי בקרב הנהגת חמאס שוררת תחושה כי ישראל אינה משדרת מידת רצינות כלפי איתותיו של הארגון על נכונותו להגמיש עמדות כדי לייצר אפשרות לקיומה של עסקת חילופי שבויים חלקית.

 

ישראל מצידה אותתה באמצעות הודעה לתקשורת כי מתאם השבויים והנעדרים במשרד ראש הממשלה, ירון בלום, והמועצה לביטחון לאומי מוכנים לדון באמצעות מתווכים על עסקת שבויים. "יש חלון הזדמנויות ובחמאס מרגישים שישראל אינה לוקחת אותו ברצינות", אמר אחד מהגורמים ל-ynet.

 

אותם מקורות מסרו כי נכון לעכשיו חילופי המסרים בין חמאס לישראל ולהפך נעשו רק באמצעות התקשורת ולא במסגרת משא ומתן עקיף. כזכור חמאס אותת בשבועיים האחרונים במספר מקרים על נכונותו לקיים עסקת שבויים חלקית בשל נסיבות הומניטריות לאור משבר הקורונה.

Ихье Синвар на фоне строящегося изолятора для больных коронавирусом в Газе. Фото: AFP ()
יחיא סינוואר

הגורם השני הציג הערכה מעניינת ולפיה חמאס למעשה מאס בסוגיית השבויים והנעדרים וכי בארגון מתוסכלים מכך שלמרות כל הניסיונות שלהם לעורר את הסוגיה – הציבור הישראלי לא מגלה בה שום עניין ולא מפעיל לחץ על ההנהגה הישראלית לקיים עסקת שבויים. הגורם העריך בסוף השבוע כי המשך מריחת הזמן והיעדר התקדמות תאלץ את חמאס להפחית את הדרישות והתנאים שהוא מציב לגיבוש עסקת חילופי שבויים.

 

שמחה גולדין, אביו של הדר גולדין, השתתף ביום שישי באירוע "מסדר הדר" השבועי באנדרטת חץ שחור בעוטף עזה. האירוע, שהתקיים בפעם ה-103, ושודר בזום בפני מאות משתתפים. "לצד כל סיוע של מערכת הבריאות לעזה, אסור לשכוח שחובתה של מדינת ישראל להחזיר את הבנים הביתה", אמר גולדין. "חג החירות זו הזדמנות להוכיח לכל עם ישראל שאנחנו לא מפקירים את החיילים ואת האזרחים שלנו".


פורסם לראשונה 14/04/2020 07:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים