שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, עמית שאבי, ירון ברנר

על שולחן המו"מ: אם בג"ץ ימנע מנתניהו להרכיב ממשלה - הולכים לבחירות

השעון הפוליטי מתקתק מחדש: כמה שעות אחרי שנשיא המדינה האריך ב-48 שעות את המנדט שניתן ליו"ר כחול לבן, התחדש במעון ראש הממשלה המשא ומתן בין נתניהו לגנץ. אמש דיווחו הצדדים על "התקדמות משמעותית"

הנשיא העניק ארכה למנדט, הצדדים חותרים להסכם: ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ חידשו הבוקר (יום ג') את המשא ומתן ביניהם במאמצים להרכבת ממשלת אחדות. בהודעה משותפת נמסר כי המטרה היא "להקים ממשלת חירום לאומית". לפגישה בין השניים שנערכת במעון ראש הממשלה בירושלים התלוו נציגי המשא ומתן משני הצדדים.

 

המחלוקת העיקרית בין הצדדים נוגעת לוועדה לבחירת שופטים. בליכוד מבקשים מנגנון כלשהו שיבטיח כי הם יוכלו להשפיע על בחירת שופטים או שלא תהיה לכחול לבן יכולת למנות שופטים בהיעדר הסכמה. עו"ד אבי ליכט הצטרף לשיחות מטעם כחול לבן כדי לנסות לסייע בסוגיה. ח"כ אבי ניסנקורן שצפוי להתמנות לשר המשפטים משתתף אף הוא בפגישה.

 

בנוגע למנגנון הרוטציה, נתניהו וגנץ יושבעו יחד ויו"ר כחול לבן ייכנס לתפקיד באופן אוטומטי אלא שאז הוא יועבר לנתניהו. עם זאת, בהסכם צפוי להיות סעיף שמחדד כי אם נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה מסיבות משפטיות - הכנסת תתפזר בדרך לבחירות רביעיות. משמעות הדברים שהצדדים הנושאים ונותנים מטילים על בג"ץ את האחריות להליכה לבחירות נוספות במקרה שהשופטים ימנעו מנתניהו לכהן בתפקיד.

בנימין נתניהו בני גנץ (צילום: רויטרס)
נתניהו וגנץ(צילום: רויטרס)

 

 

דקה לפני חצות פנו נתניהו וגנץ לנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין בבקשה להאריך את המנדט שניתן ליו"ר כחול לבן להקים ממשלה, לאחר שדיווחו על התקדמות משמעותית במשא ומתן וניסיון למנוע את גרירת ההכרעה בסוגיה לכנסת.

 

מיד לאחר מכן הודיע הנשיא כי הוא מאריך את המנדט של גנץ שפקע בחצות עד מחר בחצות. בהודעת בית הנשיא בנושא צוין כי "הבקשה נמסרה כפי שדרש הנשיא, על דעת שני הצדדים ומתוך הבנה כי אלה קרובים מאוד להסכם ביניהם".

 

ריבלין שינה את עמדתו

בתחילת השבוע הודיע ריבלין כי הוא מסרב לבקשת גנץ להאריך את המנדט שניתן לו להרכיב ממשלה ואף סירב להעביר אותו לנתניהו מכיוון שלראש הממשלה לא היו 61 ממליצים. בעקבות ההתקדמות בשיחה אמש בין נתניהו לגנץ, שינה ריבלין את החלטתו - והודיע כאמור כי מועד פקיעת המנדט שניתן ליו"ר כחול לבן הוזז למחר בחצות.

 

אם עד אז לא יוצג הסכם בין הצדדים, ההכרעה תעבור למשך 21 ימים לכנסת. אם חברי הכנסת לא ימצאו מועמד מוסכם להרכבת ממשלה - הכנסת ה-23 תתפזר ובתוך כמה חודשים ייערכו בחירות רביעיות.

 

אמש, אחרי פגישת נתניהו וגנץ במעון ראש הממשלה, הודיעו הצדדים כי "חלה התקדמות משמעותית במגעים להקמת ממשלת חירום לאומית. הצדדים קבעו להיפגש שוב בבוקר בנוכחות צוותי המשא ומתן".

 

 
יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ, אמר הבוקר בריאיון לאולפן ynet בהתייחסו למשא ומתן בין נתניהו לגנץ כי "זאת לא ממשלת אחדות וזאת לא ממשלת חירום על הקורונה. הם בכלל לא מדברים על המשבר הכלכלי, על המשבר הבריאותי. הם מדברים על חלוקת תיקים ועל האם לליכוד יהיה וטו על הוועדה למינוי שופטים ואם ימנו את שי ניצן לשופט עליון.
 
"מה בין זה לבין הקורונה לבין ממשלת חירום? זה בדיוק הדברים שגנץ הבטיח שהוא לא יעשה, והוא לא ייכנס תחת הנאשם והוא לא ייתן לו לשלוט במערכת המשפט, והנה אנחנו רואים שזה בדיוק מה שקורה דרך המשא ומתן המשפיל והמגוחך הזה".
 
 - אתה רואה שאין ברירה והעם במשבר. אין אופציות אחרות, לא לגוש שלך ולא לגוש שלהם.
"גם בין הצורך הזה למנוע בחירות נוספות, ואני מסכים שבחירות נוספות יהיו דבר הזוי, לבין לעשות מה שגנץ עשה יש מרחק עצום ויש עוד אופציות שלדעתי טובות יותר מהדבר הזה שעומד נגד עינינו, מההתפרקות של גנץ מכל ההבטחות שלו. למשל, אם אנחנו מדברים על ממשלת חירום, אפשר יהיה לעשות 'הקפאת מצב' והממשלה הזאת תמשיך כמה חודשים ונחדש את העניין הזה אחרי הקורונה. תהיה כנסת מתפקדת ויהיה פיקוח על הממשלה.
 
"האפשרות היא לא בחירות רביעיות או התפרקות מוחלטת וכניסה תחת ביבי וחסינות לביבי ומחיקה של כל העניין הזה - המאבק על הדמוקרטיה ועל מערכת המשפט. גנץ, שהמלצתי עליו, ויתר לצערי והרים ידיים, ברח מהקרב ורץ לנתניהו. אתמול בנאום שלו זה היה נראה כמו 'קח אותי ביבי'. אין לו מילת ביקורת אחת על איך נתניהו מעביר אותו סדר השפלות כבר שבועיים. ואת מי גנץ בחר לתקוף? את השותפים שלו ואת התומכים שלו שמאוד זועמים עליו שהוא הפר את ההבטחות שלו".
 
- אתם הייתם שותפים לדרך עד לא מזמן. יצא לך להרים אליו טלפון ולהגיד לו 'בני, תחזור הביתה'?
"לא דיברתי איתו ישירות, אבל בהחלט דיברתי עם גורמים אחרים. לצערי, אני חושב שאת הכלים האלה שנשברו אי אפשר לחבר מחדש ואין כל דרך חזרה ממה שגנץ עשה. המפלגה שלו התפרקה לרסיסים. הדבר שנכון לעשות הוא להעביר חוק שאדם שיש לו כתבי אישום לא יכול לעמוד בראש ממשלה. זה דבר מובן מאליו, לא צריך להתייחס לזה כאיום".
 
 
הפרשן אביב בושינסקי, לשעבר דוברו של נתניהו, אמר בנושא כי "חד משמעית הייתה התקדמות ונראה שעל סף חתימה. אנחנו לא יודעים מה גרם פתאום לעסק הזה להתקדם. הקורונה הייתה פחות רלוונטית בסיפור הזה. מה שהפריע לנתניהו, ומה שכמעט פוצץ את המשא ומתן בסיבוב האחרון, זה מה יקרה אם יוגש בג"ץ שימנע מנתניהו לכהן, וזה מה ששיגע אותו כל הזמן הזה. אפילו לא הסיפוח ואפילו לא מינוי שופטים.
 
"אם זה העניין, אז בעצם גנץ שותף כאן לאיזה תרגיל עוקף בג"ץ אחרי שהוא בא להציל את מערכת הבריאות. בשורה התחתונה, במבחן העלות מול תועלת, האם ללכת למצב של בחירות וכו' או ממשלת אחדות, עובדה שזה (ממשלה) מה שהעם רוצה - וכנראה שזו הבחירה הנכונה גם מבחינת גנץ וגם מבחינת נתניהו".

 

הצהרות גנץ ונתניהו לפני חידוש המו"מ

מוקדם יותר אתמול התייחס גנץ למאמצים להרכבת ממשלה: "עשינו כל מה שניתן כדי לשרת את אזרחי ישראל ולמנוע בחירות רביעיות, במציאות קשה כפי שאנחנו מתמודדים ונתמודד איתה. נתניהו והליכוד יודעים שאנחנו שותפים הגונים והם יודעים שישנם נושאים שבהם לא נתפשר, ובראשם שמירה על שלטון החוק והגנה על הדמוקרטיה הישראלית".

 

לדברי גנץ, "לפני כמה ימים הגענו נתניהו ואני לסיכום הגון. בסיכום הזה הליכוד התפשר על חלק מרצונותיו וכן, גם אנחנו התפשרנו על חלק מרצונותינו. סיכום שקובע חלוקה הוגנת ושם את טובת המדינה לפני הצרכים האישיים והפוליטיים של כל אחד מהשותפים הפוטנציאליים. אני אומר לכם בידיים נקיות, הגענו לסיכומים ואני מקווה ועומד על כך שנממש אותם לטובת אזרחי ישראל. אין לנו דרך אחרת, זהו צו השעה".

 

גנץ התייחס למשבר הקורונה שגרם להקמת ממשלת החירום הלאומית: "נתניהו הבין שאין לו יכולת למשול לבד והוא זקוק לסיוע שלי בהתמודדות ובניהול המשבר. מצב החירום אילץ אותי להתפשר על הכוונה שלא לשבת עמו בממשלה אחת. מצב החירום שנכפה על העולם כולו ועל מדינת ישראל לא מאפשר לאף מנהיג לעצום עיניים, לאטום אוזניים ולהתעסק באגו של עצמו"

 

גם נתניהו התייחס אמש למאמצים שנעשו להרכבת הממשלה: "אנחנו משקיעים מאמצים גדולים להקים ממשלת אחדות, עוד הערב אם אפשר. נקווה שנצליח בכך. וגם אם הדבר לא יקרה עד חצות, נעשה הכל וננסה לסיים את זה - נעשה כל מאמץ להוסיף באחדות, שהמדינה כל כך זקוקה לה בימים אלה".

 

אחר כך קרא בציוץ בטוויטר לבני גנץ להגיע למעונו ולקדם הקמת ממשלת אחדות: "בני, אני מחכה לך במעון ראש הממשלה בירושלים - בוא ניפגש ונחתום עוד הערב על הקמת ממשלת חירום לאומית שתציל חיים ותפעל למען אזרחי ישראל". במקביל לקריאה הזו נמשך במשך כל שעות הערב אתמול המשא ומתן בין צוותי הליכוד וכחול לבן.

נפתלי בנט איילת שקד מסיבת עיתונאים עם חברי מפגת זהות לשעבר (צילום: טל שחר)
ראשי ימינה בנט ושקד(צילום: טל שחר)

גורמים בימינה, שפרשה מגוש הימין, הגיבו על ההתפתחויות האחרונות: "נתניהו מכר את הימין בשביל להציל את עצמו אבל הוא יגלה מהר מאוד ששותפיו החדשים שמחזיקים בתיק המשפטים יזרקו אותו מהר מאוד מבלפור. כשכחול לבן יזרקו אותו מבלפור, אנחנו לא נהיה שם".

 

בליכוד אמרו בתגובה: "האמירות שנשמעות ממפלגת ימינה משוללות יסוד ונועדו לנסות ולטרפד ממשלת חירום לאומית לטובת תפקידים לבכירי ימינה. ראש הממשלה עומד איתן על העקרונות של המחנה הלאומי, כפי שנהג תמיד, ובראשם החלת הריבונות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים