שתף קטע נבחר

בטיסת הפתעה: פנסיונר לחץ על כיסא מפלט ועף לשמיים

תקרית חמורה בצרפת: עמיתיו של האיש בן ה-64 הפתיעו אותו לרגל צאתו לגמלאות וסידרו לו טיסה במטוס קרב של חיל האוויר. הוא נלחץ, אבל לא היה לו נעים לסרב. אחרי ההמראה נבהל, משך בטעות בידית – וצנח בלי קסדה

דו"ח שפורסם בצרפת חושף אירוע חמור שבו צרפתי בן 64 שהוזמן לטיסת הפתעה במטוס קרב של חיל האוויר נלחץ כל כך עד שהפעיל בטעות את כיסא המפלט – והתעופף אל השמיים ללא קסדה. הוא צנח לקרקע, ומלבד ההלם שבו הוכה – סבל מחבלות קלות בלבד.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  ()
מתוך הדו"ח הצרפתי: הנוסע בן ה-64 צונח

הדו"ח שהתפרסם בשבוע שעבר חושף את פרטי האירוע שהתרחש במרץ 2019. חבריו לעבודה של האיש, עובדי חברה ביטחונית, הובילו אותו לבסיס חיל האוויר בסנט דיזייה שבצפון-מזרח צרפת והודיעו לו שהוא עולה כנוסע לטיסה של מטוס קרב, במסגרת תמרון בהשתתפות שני מטוסים נוספים. זו הייתה מתנה לרגל פרישתו לגמלאות.

 

לפי התחקיר, כשגילה את ההפתעה נלחץ האיש מאוד, אך הוא חש שלא בנוח לסרב. גם העובדה שנציגי חיל האוויר הצרפתי טרחו לאשר את הטיסה לבקשת משרד ההגנה הכבידה את הלחץ על האיש, שקיבל יחס של אח"מ.

  ()
הקסדה על המסלול

החוקרים גילו כי הצרפתי בן ה-64 מעולם לא הביע רצון כלשהו לעלות לטיסה מן הסוג הזה, וכי הוא מעולם לא טס לפני כן במטוס קרב. הוא הפגין מתח רב כבר בתדריך לקראת הטיסה, כשמבלי שום הכנה מוקדמת היה עליו לעכל כמות גדולה מאוד של מידע על אבטחת הטיסה. למרות זאת, בסופו של דבר על המטוס.

 

לפי הדו"ח שפרסמו החוקרים, ארבעה מעמיתיו של האיש הגיעו לטיסת ההפתעה עם צלם מקצועי וגם הרכיבו מצלמת Go-Pro על הקסדה של החבר כדי לצלם את הטיסה.

  ()
מתוך התחקיר הצרפתי: ההמראה והצניחה

שעון שענד האיש בזמן הטיסה הקצרה ומדד את פעימות לבו מלמד כי הן היו מהירות – 142-136 פעימות לדקה. כשהמטוס הגיע לגובה של יותר מ-750 מטר והמשיך לטפס הנוסע נבהל, חיפש דבר-מה לאחוז בו – ותפס את הידית. כך הפעיל בטעות את כיסא המפלט. הוא נפלט מהמטוס, והקסדה שלו – שנחבשה שלא כראוי – ניתקה מראשו.

 

המצנח של האיש נפתח, והוא נחת בשדה ליד הגבול הגרמני. הוא סבל מחבלות קלות בלבד, אך פונה לבית החולים. הטייס נשאר ישוב בכיסאו והצליח להנחית את המטוס – לא דבר של מה בכך, משום שבמטוסים מהסוג הזה לעתים קרובות כשהנוסע במושב האחורי נפלט, גם הטייס נפלט. אילו היה הטייס נפלט היה המטוס היקר נותר בלתי מאויש, מתרסק – ואולי גורם לאבדות.

 

בדו"ח קוראים החוקרים לחיל האוויר ולמשרד ההגנה לבחון מחדש את ההליכים הננקטים כאשר אזרחים עולים לטיסות צבאיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים