שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

סגר שני: עשרות מחסומים וביטול חגיגות המימונה

ברחבי הארץ נפרסו אלפי שוטרים שימנעו מנהגים לצאת מיישוב מגוריהם, והתנועה בתוך הערים מוגבלת עד 100 מטרים מהבתים. התקנות תקפות ליישובים עם רוב יהודי. הממשלה אסרה פתיחת מאפיות מצאת החג ועד 02:00 בחמישי

 

 

אלפי שוטרים, מאות ניידות, עשרות מחסומים ונגיף אחד: ברחבי הארץ נכנס אתמול (שלישי) בשעה 17:00 לתוקף הסגר שיימשך מערב שביעי של פסח ועד מחר בשעה 05:00 בבוקר.

 

לפי התקנות שאישרה הממשלה, במהלך הסגר לא יוכל אדם לצאת מחוץ ליישוב מגוריו ולהצטייד במזון, תרופות ומוצרים חיוניים או לקבל שירותים חיוניים אלא אם ביישוב מגוריו לא קיימים שירותים אלה, ואז יוכל לקבלם ביישוב סמוך למקום המגורים. הגבלה זו לא תחול על יישוב שמרבית תושביו אינם יהודים.


מחסום משטרתי בצומת עמיעד בחג שני של פסח בצל הקורונה (צילום: דניאל סלאמה)
(צילום: דניאל סלאמה)

נתיבי איילון ריקים בעקבות הסגר בערב חג שני של פסח (צילום: רועי רובינשטיין)
איילון דרום, היום(צילום: רועי רובינשטיין)
במהלך הסגר, יציאה ממקום מגורים של יחיד או של אנשים הגרים באותו מקום לזמן קצר ולמרחק של עד 100 מטרים ממקום המגורים תתאפשר רק למרחב הציבורי.

 

בדיוק אתמול בשעה 17:00 החלו צמד השוטרים שעמדו על נתיבי איילון ליד מחלף רוקח לעצור כלי רכב ולברר להיכן כל נהג ונהג נוסע. רבים דיווחו שהם בדרכם הביתה, אחרים הראו תעודות המאפשרות להם לחלוף במקום בשל עבודה חיונית. יחד עם זאת, בחלק ניכר מהמקרים השוטרים לא בדקו את כתובות הנהגים.

 

כמה נהגים הודו בפני השוטרים שאינם בדרך הביתה והוחזרו על עקבותיהם, אך ניכר היה שהתקנות היו ברורות מספיק, והתנועה הייתה דלילה למדי.

 

  ()
מפת החסימות

 

 

 

אלפי שוטרים נפרסו במחסומים ב-44 צירים מרכזיים ברחבי הארץ שיוצרים מניעת מעבר בין השטחים העירוניים לשטחים הבין-עירוניים. במשטרה אמרו כי "לצד המחסומים יפעלו מאות ניידות ושוטרים שיבצעו סריקות על כלל הצירים ברחבי הארץ - תוך ביצוע 'מחסומים מדלגים' ואכיפה תוך כדי תנועה - ויאתרו אזרחים שלא יפעלו לפי ההוראות. "אנו מדגישים בפני הציבור כי יש להימנע ממפגש מיותר עם השוטרים ולהישמע להנחיות על מנת שנוכל לשמור כולנו על בריאות כלל אזרחי מדינת ישראל".

 

בכבישי הצפון אתמול נצפתה תנועה דלה בהרבה ממה שתושבי האזור מורגלים אליו בתקופה הזו של השנה. כביש 85 וצומת עמיעד, המובילים בין היתר לכינרת ולרמת הגולן, היו כמעט ריקים - למעט תנועת כוחות הביטחון והאמבולנסים של מד"א.

 

בחיפה ובסביבתה, איתרו השוטרים אזרחים שרחצו בים בניגוד לצו בריאות העם והתקנות לשעת חירום. הם נדרשו לצאת מהים ופרטיהם נלקחו להמשך טיפול. במקרים אחרים הוחזרו לחוף גולשי סאפ.

 

מחסום משטרתי בצומת אשקלון בחג שני של פסח בצל הקורונה (צילום: רועי עידן)
צומת אשקלון(צילום: רועי עידן)

מחסום בכניסה לירושלים (צילום: רויטרס)
סגר בחג בשני ובמימונה(צילום: רויטרס)

חסימה משטרתית בצומת הכפר הירוק בסגר בערב חג שני של פסח (צילום: ענבל חננאל)
צומת הכפר הירוק ברמת השרון(צילום: ענבל חננאל)

מחסום משטרתי בצומת עמיעד בחג שני של פסח בצל הקורונה (צילום: דניאל סלאמה)
מחסום משטרתי בצומת עמיעד (צילום: דניאל סלאמה)

בתוך כך, הממשלה שוקלת להיעזר בשב"כ על-מנת ליצור סגר מצומצם יותר בערים. לפי ההערכות, המטרה היא להימנע מסגר על ערים ושכונות שלמות, אלא לנטר אזורים עם יותר חולים ומבודדים, ובכך לאפשר לציבור רחב יותר לחזור לעבודה ולשגרה מסוימת. מוקדם יותר עלה במסגרת תשובה של המדינה לבג"ץ כי הממשלה שוקלת לגייס את שב"כ לסיוע עבור משרד הבריאות במשימות נוספות להתמודדות עם הקורונה.

 

כ-11 אלף חיילים פזורים ב-257 רשויות מקומיות ומסייעים לתושבים הספונים בבתיהם. אתמול בצהריים חולקו בבני ברק 32,000 מנות מזון לתושבים על-ידי חיילי צה"ל. בירושלים חולקו 13,000 מנות מזון ובבית"ר עילית חולקו 3,000 מנות מזון. עד כה חולקו יותר מ-2 מיליון מנות מזון ליותר מחצי מיליון ישראלים.

חיילים מחלקים מזון לחג שני של פסח בצל הקורונה (צילום: דובר צה
חלוקת מזון(צילום: דובר צה"ל)
חיילים מחלקים מזון לחג שני של פסח בצל הקורונה (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

חיילים מחלקים מזון לחג שני של פסח בצל הקורונה (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 

 

בעקבות החלת הסגר גם תיאסר התקהלות לצורך קיום חגיגות המימונה המסורתיות. במסגרת אישור התקנות בממשלה, מהיום בשעה 19:00 ועד מחר בשעה 02:00 לפנות בוקר ייאסר לפתוח מאפיות או מקומות אחרים לממכר מזון, פרט לסופרקטים או מכולות, שגם בהם יהיה אסור להפעיל מאפיות. במקביל, התחבורה הציבורית תשוב לפעול במתכונת המצומצמת בחמישי ב-05:30 בבוקר.

 

לקראת החלת הסגר, נרשמה אתמול תנועה ערה של קונים במרכולים ברחבי הארץ. בסניף "רמי לוי" באשקלון אמר המנהל רונן ברנדר כי המחסור בביצים מורגש: "יש חוסר בכל המדינה ואנו מקבלים אספקה לאט לאט, אבל ההתנפלות כל כך גדולה שלא נשארו ביצים".

 

 

 
 

 

שלשום, עם ההכרזה על הסגר, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "עד יום חמישי בשעה 05:00 חובה להישאר בגבולות הערים והיישובים שלכם". "אתם מתבקשים לחגוג בחוג המשפחתי המצומצם שנמצא אתכם עכשיו, כפי שהיה בפסח".

 

הוא הוסיף: "אני מזכיר לכם שביום המימונה נאסור התקהלויות כלשהן בפארקים בגנים. גם לי זה יהיה חסר, זה הפך לחג של העם כולו אך השנה זה חייב להיות אחרת, בחיק המשפחה".

ראובן ריבלין בשיחת זום עם משפחתו בחג השני של פסח בצל הקורונה ()
ריבלין ומשפחתו בשיחת זום

אחרי שהפר את ההנחיות משרד הבריאות בליל הסדר ולאור הביקורת שהופנתה כלפיו, נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין פרסם כי את החג השני יחגוג בנפרד ממשפחתו. "התבלטתי אם לכתוב שוב בכניסת החג", כתב הנשיא בטוויטר אמש. "לפעמים עדיף לו לאדם לא לדבר ולקבל על ראשו את הכעס. אני מקבל מכם על הראש בשבוע האחרון על בחירה לא נכונה שעשיתי שאין דרך להצדיק אותה. בחג השני אני נוהג אחרת, ומקווה שהימים שעוד נכונו לנו 'שיהיו נכונים, שיהיו רכונים שיהיו מעלינו כמו כפות תמרים'".

 

בתוך כך, בג"ץ דחה אתמול על הסף את עתירת תושבי שכונת רמות נגד הטלת סגר בשל ריכוז חולי הקורונה הגבוה בשכונה בהיעדר עילה להתערבות בהחלטת ממשלה. מפסק הדין עולה כי כיום יש ברמות 181 חולי קורונה, וקצב גידול ההדבקה עומד על כ-21%.

 

משרד הבריאות עדכן אמש כי מניין חולי הקורונה עלה ל-12,046. לפי המשרד, 175 נמצאים במצב קשה, ו-133 מתוכם מונשמים. מניין המתים עומד כעת על 123 בני אדם. לפי הנתונים, נרשמה עלייה של 3.97% במספר הנדבקים החדשים לעומת יום שני בערב. 2,195 בני אדם החלימו מהנגיף.


פורסם לראשונה 14/04/2020 16:59

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים