שתף קטע נבחר

צילום: AFP, MCT

"מאות מגעים פוטנציאליים": חשש להתפרצות ביישובים ערביים בצפון

בהודעה חריגה דיווח משרד הבריאות על רמת תחלואה "גבוהה מאוד" של קורונה בדיר אל-אסד ויישובי הסביבה. 31 אובחנו עד כה, חשש למאות מגעים פוטנציאליים. התושבים התבקשו להישאר בבתים: "כל הגופים ממקדים מאמצים באזור"

 בדיקת קורונה במתחם היבדק וסע ביישוב בענה (צילום: דוברות קופת חולים כללית)
החקירה האפידמיולוגית איתרה מאות מגעים פוטנציאליים באזור. תחנת "היבדק וסע" בבענה(צילום: דוברות קופת חולים כללית)

משרד הבריאות הודיע הבוקר (ד') כי בעקבות רמת תחלואה "גבוהה מאוד" של נגיף הקורונה ביישוב דיר אל-אסד בצפון, הוא מבקש מציבור התושבים של יישוב זה וכן של נחף, בענה ומג'ד אל-כרום להישאר בבתים.

 

עוד נמסר כי המשרד, בתיאום עם פיקוד העורף, מד"א, המועצה המקומית וכן משטרת ישראל מטפלים כעת בהתפרצות. על פי הנתונים של המשרד, יש כרגע 31 חולי קורונה מאומתים, על פי החלוקה הבאה: 23 בדיר אל-אסד, 4 בנחף, 3 בבענה ואחד במג'ד אל-כרום.

מתחם היבדק וסע בכרמיאל (צילום: דוברות עיריית כרמיאל)
מתחם "היבדק וסע" בכרמיאל(צילום: דוברות עיריית כרמיאל)

מתחם היבדק וסע בכרמיאל (צילום: דוברות עיריית כרמיאל)
(צילום: דוברות עיריית כרמיאל)

מתחם היבדק וסע בכרמיאל (צילום: דוברות עיריית כרמיאל)
(צילום: דוברות עיריית כרמיאל)

על פי החקירה האפידמיולוגית שנוהלה על ידי מחוז צפון של משרד הבריאות, יש מאות מגעים פוטנציאליים. על כן, נמסר, במשרד הנחו את התושבים והציבור בדיר אל-אסד ויישובי הסביבה להישאר בבתים, וכן לשמור על הוראות הבידוד והריחוק החברתי. "כל הגופים ממקדים מאמצים באזור", הודגש.

 

עד אתמול דיר אל-אסד כלל לא נחשבה למוקד של התפשטות הנגיף. בתחילת השבוע היא לא נמנתה ברשימת "היישובים המטרידים" במגזר הערבי שפורסמה בדו"ח שהפיץ משרד הבריאות, ועל פי הנתונים אתמול היו 9 חולי קורונה ביישוב שבו מתגוררים יותר מ-12 אלף איש. אבל הקפיצה של יותר מפי 2 במספר הנדבקים תוך יממה הובילה את משרד הבריאות להודעה החריגה.

 

 

בעקבות ההודעה הבוקר של משרד הבריאות, מסרו בעיריית כרמיאל שבשיתוף עם המשטרה הוחלט להקים מחסומים בכל הכניסות לעיר. בכרמיאל קראו לתושבים להישאר בבתים. "הימנעו עד כמה שניתן מהתקהלויות במרכולים, בקופות החולים ובבתי המרקחת", נמסר.

 

ביומיים האחרונים, יש לציין, פעלה תחנת "היבדק וסע" בכרמיאל, בעקבות לחצם של ראש העיר וראשי היישובים באזור. המשמעות היא שככל הנראה גם בהמשך תירשם עלייה במספר הנדבקים המאומתים באזור. בנוסף, מתחם "היבדק וסע" של קופת חולים כללית פעל בתחילת השבוע במתחם דבאח ביישוב בענה. במקום נערכו 410 בדיקות ביומיים.

  

ברחבי המגזר הערבי אובחנו עד עתה כ-510 נדבקים בקורונה. במרכז עדאלה אומרים כי התריעו כבר זמן מה על היעדר נגישות לבדיקות ביישובים הערביים באזור המשולש, בגליל ובנגב. בשבוע שעבר פנה המרכז למשרד הבריאות בדבר היעדר מתחמי בדיקה בגליל העליון שישרתו את תושבי מעיליא, ג'יש ופסוטה. בעקבות פנייה זו משרד הבריאות השיב אתמול כי היום יפעלו מתחמי "היבדק וסע" באזורים אלה, וכי המשרד נמצא בתהליך של העברת האחריות לבדיקות אלה לקופות החולים.

 

 

אתמול דחה בית המשפט העליון עתירה שהגיש מרכז עדאלה, בדרישה להנגשת מתחמי בדיקה לתושבי הכפרים הלא מוכרים בנגב. עם זאת, בפסק הדין העירו השופטים יצחק עמית וענת ברון כי מדיניות הקצאת המשאבים לצורך קיום הבדיקות איננה ברורה וכי על המדינה לשקול הקמת מתחמי בדיקה נוספים לאוכלוסיות אלה.

  

עו"ד סאוסן זהר ממרכז עדאלה מסרה: "נראה שישנו כשל עמוק בכל הנוגע להתמודדות עם התפשטות מגפת הקורונה ככל שזה נוגע לחברה הערבית. המדינה מגיבה לאט ובאיחור ואינה מנגישה בדיקות קורונה לאוכלוסיות נרחבות, ואנו חוששים שמא התוצאות למחדל הזה תהיינה קשות מאוד".

 

בתוך כך, משרד הבריאות הודיע הבוקר כי מניין הנדבקים המאובחנים בישראל עלה בתוך יממה ב-332 ועומד כעת על 12,200. מניין המתים עלה מאז אתמול בשלושה, ועומד על 126. הנתון המעודד מהעדכון של המשרד הוא המשך ההתייצבות במספר החולים שמאושפזים במצב קשה ואלו שמחוברים למכונות ההנשמה. לפי משרד הבריאות, ביממה האחרונה ירד מספר החולים שמצבם קשה ב-2.8% והוא עומד כעת על 176. מספר המונשמים ירד ב-3% ל-132.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים