שתף קטע נבחר

ריבלין אחרי החזרת המנדט לכנסת: "מקווה שנימנע מבחירות רביעיות"

נשיא המדינה הודיע לבני גנץ כי האפשרות להרכבת ממשלה נלקחה ממנו והוחזרה, ככתוב בחוק, אל הכנסת. "מוטלת עליי החובה לפעול להרכבת הממשלה", כתב ריבלין

 

Бени Ганц и Реувен Ривлин. Фото: Марк Найман, ЛААМ ()
ריבלין וגנץ
 

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין עדכן הבוקר (חמישי) על החזרתו של המנדט להרכבת הממשלה לכנסת לאחר שיו"ר כחול לבן בני גנץ לא הצליח להרכיב קואליציה.

 

בהודעת בית הנשיא נכתב כי בשלב זה, רוב חברי הכנסת רשאים לבקש ממנו להטיל את הרכבת הממשלה על ח"כ מסוים שהסכים לכך תוך 21 ימים. בהודעה שמסר ריבלין לגנץ, שמכהן כעת כיו"ר הכנסת, נכתב כי "אנו מצויים במערכת בחירות הנערכת זו הפעם השלישית, בתקופה של כשנה, ברצף, בלא שעלה בידי מי מנבחרי הציבור להרכיב ממשלה, שתזכה לאמון הכנסת. כנשיא המדינה מוטלת עלי החובה על פי חוק יסוד: הממשלה לפעול להביא להרכבת ממשלה בישראל, מהר ככל הניתן, ובהתאם לכך הפעלתי את סמכותי במערכת הבחירות לכנסת ה- 23".

 

ריבלין ציין כי "נוכח תמונת המצב שהתבררה בפני, במערכת בחירות שלישית זו, לפיה לאף אחד מן המועמדים אין תמיכה של רוב חברי הכנסת, באופן המאפשר להם לקבל את אמון הכנסת ולהרכיב ממשלה, גם לא בדרך של ממשלת אחדות, ומתוך מחויבות לתכליתו של חוק היסוד, להביא להרכבתה של ממשלה שתיהנה מאמון הכנסת, מהר ככל הניתן, אני מודיע לך כי אינני רואה אפשרות להגיע להרכבת ממשלה, ואני מעביר את תהליך הרכבת הממשלה לכנסת. אני תקווה כי יעלה בידי חברי הכנסת לגבש רוב, באופן שיאפשר להביא להרכבת ממשלה מהר ככל הניתן, ולהימנע ממערכת בחירות רביעית".

בנימין נתניהו בני גנץ (צילום: אלכס קולומויסקי אמיר כהן)
המנדט של גנץ הוארך ופקע - אין הסכמות(צילום: אלכס קולומויסקי אמיר כהן)

הלילה בחצות פקע המנדט שקיבל יו"ר כחול לבן ויו"ר הכנסת, בני גנץ, להרכבת הממשלה. צוותי המשא ומתן של הליכוד וכחול לבן נפגשו אמש "במטרה להקים ממשלת חירום לאומית", אך לא הגיעו להסכמות בסוגיות משפטיות וכן בנושא הרוטציה. כעת עוברת ההכרעה לכנסת וכל ח"כ שישיג 61 חתימות יוכל לנסות להרכיב ממשלה, או לחתום על הסכם אחדות.

 

בשיחות עם מקורביו אמר גנץ: "אני לא באתי למו"מ לממשלת חירום לאומית כדי להתעסק עם בג"ץ אלא כדי לשמור על הדמוקרטיה. אני לא מוכן לעקוף את בג"ץ ולא מוכן להביך את בג"ץ". בהודעה משותפת לליכוד ולכחול לבן, נמסר כי הצדדים ייפגשו היום פעם נוספת במטרה להגיע להסכמה.  

 

גורם המעורה במשא ומתן סיפר אתמול כי הליכוד רצה בעצם שינוי חקיקה בחוק יסוד הממשלה. על פי הדרישה, יתווסף לסעיף 23 בחוק יסוד: הממשלה - סעיף (ד') שקובע כי בית המשפט לא ידון בהפסקת כהונתו של שר בממשלה אלא אם כן הוסמך לכך בחוק. כלומר, שינוי של הלכת דרעי-פנחסי שלא מאפשרת לשר לכהן עם כתב אישום.

 

בשעה שבליכוד ייחסו לכחול לבן חשדנות מוגזמת שטרפדה את ההסכם, בכחול לבן יש מי שקיבלו את הרושם שנתניהו חתר להסכם עוקף בג"ץ ומנסים לנטרל את זה. על אף הניסיון לסיים את הסכם האחדות כמה שיותר מהר, הפערים בין הצדדים בסוגיות המהותיות של מערכת המשפט והרוטציה לא נפתרו, וזאת למרות שעות ארוכות של דיונים.

 

 

אחד הנושאים שנותרו פתוחים והעסיקו מאוד את הצדדים נגע למנגנון הרוטציה המסובך שנבנה. עם תחילת המו"מ ובשלבי האמצע הגיע עו"ד אבי ליכט, לשעבר המשנה ליועמ"ש, עם מסמך חקיקה שנועד להגן על יו"ר כחול לבן בני גנץ כשהוא קובע מנגנונים שיבטיחו את קיום הרוטציה בתום 18 חודשים מכהונתו של נתניהו. אלא שכעת חלק מהמנגנונים לא היו מקובלים על הליכוד והתקיים ויכוח ארוך לפרטים הקטנים כיצד ליישם אותם.

 

כך לדוגמה, במסמך ליכט נקבע כי במקרה שבו בג"ץ יפסול את נתניהו מלהרכיב ממשלה בגלל כתב האישום, הסכם האחדות יחשב בטל והאירוע הפוליטי יחזור לכנסת. כך גם במקרה שבג"ץ יתערב בסוגיית ממלא המקום אחרי הרוטציה ויפסול את נתניהו מלכהן כממלא מקום בגלל כתב האישום נגדו.

 

בליכוד לעומת זאת, דרשו שבמצב כזה הכנסת תפוזר מיד והמערכת הפוליטית תלך לבחירות. אחד ממקורביו של גנץ אמר אמש כי "מסמך אבי ליכט נועד להגן על הכניסה של גנץ לתפקיד ראש הממשלה. יש שם נקודות שנועדו לעגן את הרוטציה, כמו - אם הליכוד מפזר את הכנסת אז גנץ נכנס באופן אוטומטי לתפקיד ראש הממשלה. ולכן יש גם השבעה כפולה של ראש ממשלה. זה מסמך שנועד להבטיח שהרוטציה תתקיים, והם רוצים שבמקום שהמסמך יגן על גנץ – הוא יגן על ביבי".

 

גורם המקורב לנתניהו התייחס למוערבותו של המשנה ליועמ"ש לשעבר ליכט ואמר כי הוא "עז במו"מ מטעם מערכת המשפט. מערכת המשפט היא בית הגידול שלו אבל אין לו ניסיון במשפט חוקתי". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, צילום: הדס פרוש, פלאש 90
ריבלין לגנץ
צילום: אוהד צויגנברג, צילום: הדס פרוש, פלאש 90
מומלצים