שתף קטע נבחר

תיעוד: המצלמה התרמית שמודדת חום בכניסה לבי"ח

עיבוד תמונה, זיהוי פנים - והכול באופן מיידי: מערכת חדשה של רפאל, שבדומות לה משתמשים בצה"ל לזיהוי מרחוק של חשודים, כבר נכנסה לשימוש. המטרה: למנוע הדבקות בבית החולים. כך היא פועלת

 

 

המצלמה הצבאית עם האלגוריתם המתוחכם שמזהה חום גוף מרחוק - ובאופן מיידי: חברת רפאל, בשיתוף חברת הבת אופגל, סיימו בחודש האחרון לפתח מערכת לזיהוי חום גוף של הנכנסים לבתי חולים - באופן מיידי וללא ידיעתם. המערכת סורקת את גופם של החולפים בכנסיה למרכז הרפואי ומקרינה על גבי מסך את חזותם ואת טמפרטורת הגוף שלהם.

 

כך יכול המאבטח שבכניסה לבית החולים להבחין מיד מי מהנכנסים נושא את אחד מהתסמינים המרכזיים של נגיף הקורונה, ולבקש ממנו שיגיע מיידית לחדר המיון, ולא למחלקות או לאגפים האחרים שאליהם התכוון להגיע להגיע. מטרת המהלך לפיכך היא לצמצם באופן משמעותי את כמות ההדבקות בבתי חולים, בעיקר מקרב חולים בקורונה שאינם יודעים זאת. דגם ראשון של המערכת הוצב בבית החולים בני ציון שבחיפה, ובימים אלה מתרחב הפרויקט למרכזים רפואיים נוספים ברחבי הארץ.

המצלמה הצבאית והאלגוריתמיקה המתוחכמת שמזהים חום גוף מרחוק – ובאופן מיידי ()
הצג שמראה: למי יש חום, ולמי לא
המצלמה הצבאית והאלגוריתמיקה המתוחכמת שמזהים חום גוף מרחוק – ובאופן מיידי ()
הוצבה כבר בכניסה לבית החולים בני ציון בחיפה

המצלמה הצבאית והאלגוריתמיקה המתוחכמת שמזהים חום גוף מרחוק – ובאופן מיידי ()
כך נראית המצלמה

המערכת מעניקה הערכה של חום הגוף ברמת דיוק גבוהה ובאמצעות צילום תרמי, בדומה לזיהוי מרחוק של חשודים בפעילות מבצעית של צה"ל או לאבחנה בבעלי חיים ככאלה שנוגעים בגדר המערכת בגבולות ומפעילים התראה. המצלמות עברו התאמה מיכולת צבאית לאזרחית, והוחדר אליהן אלגוריתם לזיהוי על בסיס ראייה ממוחשבת, עיבוד תמונה ובדיקות תרמיות.

 

בתוך פחות משנייה, המערכת מזהה את חום הגוף של כמה אנשים החולפים על פנייה, ללא צורך בעצירתם. המצלמה מבוססת על טכנולוגיות אלקטרו-אופטיות מתקדמות, ובענפים אזרחיים משמשת גם לבדיקת דליפות גז. טווח הטעות בבדיקת חום הגוף על ידי המערכת הוא של עד חצי מעלה בלבד. המערכת מסוגלת לזהות חום גוף ללא הגבלה של כמות האנשים שמצולמים בו זמנית, גם אם מדובר ביותר מ-100 איש. בשל הצורך לכניסות לבתי חולים, המצלמה יעילה לטווח של עד 10 מטרים. כבר בפיילוט שבוצע בחיפה זוהו כמה חולים שהגיעו למרפאות החוץ של המרכז הרפואי, אך חום גופם היה גבוה, והם מיד הופנו למיון.

 

הפרויקט החל ביוזמת צוות של מפתחים מרפאל, שעבד בהתנדבות וכחלק מסיוע טכנולוגי של היצרנית הביטחונית לבתי החולים. כשמונה צוותים של מפתחים מרפאל מכל תחומי הידע פרוסים בימים אלו ב-11 בתי-חולים ברחבי הארץ במטרה לפתח אמצעים טכנולוגיים לשימוש מיידי, ולהקל על הצוותים הרפואיים במלאכתם. מאמץ זה של רפאל מובל על ידי סמנכ"לית מחקר ופיתוח של החברה, ד"ר אירית אידן, שמנהלת את פעילות הצוותים ומרכזת את הנושא מול מרכז השליטה הלאומי ומול משרד הביטחון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים