שתף קטע נבחר

מכון ויצמן נגד משרד הבריאות: "חומקים מאחריות, מחפשים אשמים"

תגובה חריפה ממכון ויצמן בעקבות האשמות בכירי משרד הבריאות על תוצאות שהובילו לאשפוז שגוי. במכון אומרים כי רוב הבדיקות השגויות כלל לא בוצעו שם. עוד אמרו כי חמש בדיקות מבית האבות "בית הדר" פוענחו כחיוביות בטעות על-ידי משרד הבריאות

 

פיקוד העורף סגר את המרכז הגריאטרי באשדוד לאחר שנמצאו בו חולי קורונה ()
המוסד השיקומי "בית הדר" באשדוד
 

במכון ויצמן הגיבו בצהריים (שבת) בחריפות להאשמות מצד בכירים במשרד הבריאות בעקבות פענוח התוצאות השגוי שהוביל לאשפוז קשישים שאינם חולים בקורונה בבתי החולים ברזילי, קפלן ואסותא אתמול.

 

לדבריהם, רוב הבדיקות השגויות כלל לא נערכו במכון, וקומץ בדיקות פורשו כחיוביות על-ידי משרד הבריאות. "התחמקות מאחריות ו'חיפוש אשמים', מקומם לא יכירם בתחומי המדע והרפואה", אמרו במכון ויצמן וכיוונו לבכירי המשרד.

 

50 ()
בית האבות "זהבית"

בדיקות נגיף קורונה מבחנה מעבדה בית חולים איכילוב תל אביב (צילום: AFP)
בדיקות לנגיף קורונה(צילום: AFP)
 

"מכון ויצמן למדע העמיד לרשות משרד הבריאות מעבדה מתקדמת, שפועלת תחת ניהול של משרד הבריאות", אמרו שם, "המידע על 29 בדיקות מבית-האבות 'זהבית' שנטען כי נבדקו במעבדה זו - שגוי. הבדיקות האלה לא נערכו במכון ויצמן למדע. חמש בדיקות, ולא 11 כפי שדווח בטעות, מבית האבות 'בית הדר' שנמצאו במעבדה זו חיוביות, ובבדיקה נוספת נמצאו שליליות, נבחנו ופורשו כחיוביות על-ידי משרד הבריאות, לפי הקריטריון שמגדיר מקרים גבוליים כ'חיוביים'".

 

 
עוד אמרו במכון ויצמן כי "הטענה שלפיה מקור התוצאות הגבוליות שפורשו כחיוביות הוא בזיהום במעבדה, נבדקה לעומק על ידינו ועל-ידי משרד הבריאות - ונמצאה לא נכונה בעליל. לפי דו"ח בדיקה של משרד הבריאות, מקור אי ההסכמה באותן חמש בדיקות 'נעוץ בפרשנות התוצאות ולא באיכותן'".

 

גורמים בסביבת המכון רמזו כי מי שעומד מאחורי תדרוכים נגד המכון הוא המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, שהוביל במשך שבועות ארוכים את ההתנגדות של המשרד לקיום הבדיקות במכון. במכון קראו למשרד הבריאות "להמשיך ולפעול יחד, בשותפות אמת ובהגינות, במאבק הלאומי בקורונה, לטובתם ולרווחתם של כל תושבי ישראל".

 

3082 ()
פרופ' גרוטו

במשרד הבריאות הגיבו על דברי המכון ומסרו כי "משרד הבריאות עובד יחד עם מכון וייצמן בתיאום ושיתוף מלא למען הצלחה במשימה הלאומית המשותפת".

 

גורמים במעבדות הממשלתיות סיפרו כי בשבועות האחרונים יצרו עמם קשר עובדים מהמעבדה במכון ויצמן וביקשו מהם עצות והדרכה באשר להפעלת מעבדת הקורונה במוסד האקדמי.

 

בעקבות גילוי התוצאות נעצרו אתמול כל בדיקות הקורונה במכון ויצמן, שמשרד הבריאות התנגד מלכתחילה מהעברת הבדיקות אליו - וספג ביקורת על כך. פרופ' גרוטו, אמר בדיון בוועדת הקורונה בכנסת כי אם המהלך ייצא לדרך קיימת אפשרות להיתקל ב"תוצאות שגויות".

 

במשרד טענו כי קיים קושי בסנכרון המעבדה ותוצאותיה עם המערכת הממוחשבת של יתר המעבדות, ובהן מעבדות בתי החולים, קופות החולים ומעבדות אחרות. במערכת הבריאות האשימו את הלחץ הציבורי והתקשורתי לפתיחת המעבדה בתוצאה העגומה, אך היו גם אחרים שבחרו למתוח ביקורת על המהלכים שהובילו לפתיחת המעבדה. "היוהרה, המהירות, השחצנות, הצורך במוניטין והפוליטיקה גרמה לטעות הקשה הזאת", אמר גורם בכיר באחת האוניברסיטאות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים