שתף קטע נבחר

צילום: AFP, MCT

קרב בממשלה על ההקלות: משרד הבריאות מחק את המצגת

לפני ההכרעה בממשלה על ההקלות בהגבלות הקורונה, תקפו שרים את משרד הבריאות על הפרסום שהוצג על-ידי נתניהו בעצמו ואמרו כי אינם חותמת גומי: "עושים מהממשלה ביזיון". אושר בדיון הלילי: קנס של 200 שקל על אי חבישת מסכה אחרי אזהרה והגדלת כוח האדם במקומות העבודה ל-30%

 

בנימין נתניהו (צילום: קובי גדעון, לע
הציג את ההנחיות לפני כולם - אך השרים זעמו על משרד הבריאות(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

עם פרסום התקנות החדשות להקלות בהגבלות הקורונה, שרי הממשלה תקפו אמש (שבת) את משרד הבריאות שנאלץ למחוק את המצגת שהפיץ - למרות שראש הממשלה בעצמו הכריז עליהם בשידור חי. "אנחנו לא חותמת גומי", טענו השרים הזועמים בהובלת השר לביטחון הפנים גלעד ארדן והשר להגנת הסביבה זאב אלקין. חלקם גם מחו על כך בקבוצת הוואטסאפ של השרים - אך הוסבר להם שאישור התקנות מתעכב בגלל שהנוסחים עדיין לא אושרו משפטית. לאחר שטיוטת התקנות הוגשה לשרים החל הדיון הטלפוני שנמשך לאורך הלילה. לפנות בוקר אושרה הגדלת מספר העובדים במקומות העבודה ל-30% אחוז, וכן אושר קנס של 200 שקל למי שלא יחבוש מסכה במרחב הציבורי, אחרי שקיבל אזהרה.

 

זו המצגת שמחק משרד הבריאות

 

 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן טען: "חבריי השרים, אני מכבד ומעריך את מנכ"ל משרד הבריאות ואנשי משרד הבריאות ואת העמדות שהוא מציג לציבור כולל בדיונים במל"ל ועם ראש הממשלה, אבל האחריות על התקנת התקנות היא שלנו כממשלה וגם הצורך לתת תשובות לציבור. לכן אני סבור שבדיון הערב על התקנות, יש לקיים הצבעות נפרדות על כל סעיף שבו יש מחלוקת למי מהשרים עם ההצעה שמציג משרד הבריאות. אנחנו בשלב שניתן לשחרר את הציבור מחלק מהמגבלות ולא מדובר פה במדע מדויק. ישנם איסורים לא הגיוניים שנותרים בתקנות וישנם עוד שינויים שלהבנתי ניתן לבצע. אודה לתמיכתכם. ערב טוב".

 

ההקלות שנתניהו הציג

התעשייה וההיי-טק יחזרו לפעילות תחת הגבלות

חנויות חשמל, אופטיקה, תקשורת ומחשבים ייפתחו - הקניונים יישארו סגורים

החינוך המיוחד יחזור לעבוד בקבוצות של שלושה תלמידים

תותר תפילה של עד 10 בני אדם במרחב ציבורי

פעילות ספורט בזוגות קבועים עד 500 מטר מהבית

מה מותר ומה אסור? ההנחיות החדשות במלואן

 

השר אופיר אקוניס תקף את אנשי משרד הבריאות על הפצת המצגת וכתב: "הכל כבר מוכן עם גרפיקה וצבעים. אז למה מחכים צחי?!" (ברוורמן, מזכיר הממשלה - א"א). מזכיר הממשלה השיב שהוא טרם קיבל את החומרים ומרגע שיקבל אותם הם יופצו לשרים.

 

השר זאב אלקין הוסיף כי הוא לא מבין מדובר מפרסמים את ההקלות עוד לפני שהממשלה התכנסה לאשר אותן: "בשביל מה יש דיון אם הכל כבר פורסם? איך משרד הבריאות מפרסם בלי דיון בממשלה. אולי הדיון מיותר? רק לתקשורת ולציבור מפיצים החלטות. זה ביזיון מה שמשרד הבריאות עושה לממשלה". השר יואב גלנט הצטרף לדברים ואמר: "זה לא שונה מישיבות ממשלה רגילות".

 

השר נפתלי בנט הגיב: "אני מסכים עם גלעד ב-100 אחוז. ההצבעה צריכה להיות פר סעיף".

 

ארדן תקף גם את ההגבלה על פעילות ספורט לטווח של חצי קילומטר בלבד מהבית: "אין היגיון לאשר ספורט וחנויות אבל לאסור כל התרחקות מהבית של 100 או 500 מטרים. זה לא הגיוני ולא ניתן לאכיפה. בנוסף, אין היגיון לאפשר הפגנות ללא הגבלת גודלן. הקנס על אי-חבישת מסכה גבוה מאוד ויש להפחיתו".

אינפו הגבלת הקלות קורונה ()
 

השרה ציפי חוטובלי הגיבה: "מסכימה לגמרי". השרה יפעת שאשא-ביטון: "לא בטוחה שצריך להיות קנס. זו צריכה להיות הנחיה". בנט הסכים עם שרת השיכון, והשר רפי פרץ כתב: "גם לי יש השגות, ואני מסכים עם ארדן".

 

השר בצלאל סמוטריץ' הוסיף כי "אם מגבילים תפילות אז לא פחות מ-20. האמת, בכלל למה צריך ישיבת ממשלה אם הכול הוחלט ופורסם". גם השר גלעד ארדן טען כי יש להקל על מתפללים וצייץ: "לאור העובדה שלא ניתן לדעת כמה אנשים יגיעו לתפילה בציבור, בדיוק כפי שאי אפשר לדעת כמה יגיעו להפגנה שפורסם שמתקיימת, אציע הערב לממשלה, שמספר המתפללים בתפילה במקום פתוח לא יוגבל לעשרה בלבד. ההגבלה יכולה להיות לגבי המרחק בין קבוצות המתפללים וכך נוכל לאפשר גם ליותר מתפללים להשתתף בה".

50 ()
ישיבת ממשלה

השר בנט, שסבור אף הוא כי יש להקל בהגבלות על תפילות, התייחס גם להגבלות במקומות עבודה: "'אם התגלה חולה במקום העבודה, מקום העבודה ייסגר עד לקבלת אישור ממשרד הבריאות'. זה יהפוך לסיוט ביורוקרטי. זה יעודד אנשים להסתיר שהם חולים. ואם בצ'ק פוינט התגלה חולה, יסגרו את כל החברה 'עד שמשרד הבריאות ייתן אישור?' אני מציע שאחראי הקורונה בכל עסק יבדוק עם מי החולה בא במגע, וישלח אותם הביתה לבידוד מונע".

 

השר יואב גלנט התרגז דווקא על ההדלפות מקבוצת הוואטסאפ של השרים וכתב: "אם הכל נמצא בתקשורת, אז אפשר לוותר על השיח כי צריך לכבד את ראש הממשלה בימים האלה".

 

עוזרו של שר הבריאות, מוטי בבצ'יק, התנצל בפני השרים וכתב כי הדבר נעשה מאחר שהתקנות הנוכחיות יפוגו כבר ב-06:00. "חשבנו שיהיה נכון לפרסם לציבור הנחיות כלליות, אך נוסחן הסופי ואישורן תלוי בחברי הממשלה", כתב. "בשל כך הורדנו את ההנחיות מהאתר ומערוץ הטלגרם של המשרד עד שיהיה נוסח שיאושר על-ידי הממשלה". ואולם, שרים בכירים אמרו לעוזר השר כי עם כל הכבוד לא הוא צריך להתנצל בפני השרים, אלא מנכ"ל משרד הבריאות בר סימן טוב.

 

בפתח הדיון אמר בנט כי הוא ממליץ לאשר את כל התקנות שהוגשו, ולקיים דיון נוסף כעבור 72 שעות, לאחר משוב מהשטח. בדיון שנמשך אל תוך הלילה המשיכו השרים להציג את השגותיהם. השר אלקין הציע להגדיל את ההיתר לתפילה ל-19 מתפללים וארדן הציע להגדיל ל-15. כמה שרים הציעו לבטל את מגבלת המרחק על פעילות ספורט. ארדן אמר שלא ניתן יהיה לאכוף את מגבלת המרחב מהבית, שכן כל אזרח יוכל לומר שהוא בדרך לחנות. השרה רגב הציעה לאפשר פעילות לא רק בזוגות, אלא גם בקבוצות, ונתניהו השיב שקבוצות כדורגל "זו בעיה". ראש הממשלה הדגיש: "יש דברים שאולי אין בהם היגיון פנימי, אבל יש הגיון סימבולי של התרופפות של המשמעת של האנשים".

 

ההקלות שהוכרזו - אך לא אושרו

נתניהו אמר כי בתור התחלה הממשלה תאשר להעלות את שיעור העובדים במקומות העבודה מ-15% ל-30%. "אנחנו מאפשרים לתעשייה ולהיי-טק להיפתח עוד יותר בכפוף לעמידתם ב'תו הסגול' (הנוהלים שגובשו לפתיחת העסקים), כדי להקל על בעלי העסקים שלא יצטרכו לקבל היתר הרחבת פעילות מהרשויות, הם יצהירו שהם עומדים בנוהלים ונפקח על כך באופן שוטף".

  

ראש הממשלה הוסיף ואמר: "נאשר פתיחת חנויות לפי ענפים מסוימים, כמו חשמל ואופטיקה. מדובר כרגע בחנויות שנמצאות במרחב הציבורי הפתוח, ועדיין לא בקניונים ובשווקים". נתניהו הוסיף כי הוא הנחה את משרדי הממשלה לתת עדיפות למשרדים הממשלתיים שמשרתים את המגזר הפרטי, ואמר כי "העצמאים והעסקים הקטנים הם נשמת הכלכלה, והם ראויים לכל עזרה".

הנחיות משרד האוצר ענפים מסחר חזרה ל פעילות שגרה קורונה ()

6 ()

לפי מה שהוסכם בצמרת משרדי הממשלה, החל מיום שלישי החינוך המיוחד יחזור לפעילות במסגרות של שלושה תלמידים בכל פעם. ראש הממשלה אמר כי התחבורה הציבורית תחזור בהתאמה להגדלת המשק תוך כדי הקפדה על ריחוק חברתי, אך בחברות התחבורה הציבורית ימשיכו לעבוד בינתיים בהיקף של 25%.

 

כמו כן, הממשלה התבקשה לאשר פעילות ספורט בזוגות קבועים ונתניהו הודיע שימי הזיכרון וחגיגות העצמאות ייערכו ללא קהל. "החגיגות יהיו בבתים ובמרפסות. גם ברגעים הללו נניף בגאון את דגל המדינה", אמר.

 

לפי נתניהו, ניתן יהיה לקיים תפילות של עד עשרה בני אדם במרחב הפתוח, תוך שמירה על שני מטרים בין המתפללים ובתנאי שיעטו מסכות. ראש הממשלה אמר כי הצעדים הוסכמו בשיתוף פעולה עם משרדי הבריאות והאוצר, ואם בעוד שבועיים תהיה מגמת שיפור - יהיו הקלות נוספות. "אם לא - ניאלץ ללכת אחורה", הבהיר נתניהו. "כך עושות ומתכוונות לעשות כל המדינות בלי יוצא מן הכלל".


פורסם לראשונה 18/04/2020 23:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון, לע"מ
ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה הפומבית
צילום: קובי גדעון, לע"מ
מומלצים