שתף קטע נבחר

צילום: AP, EPA

"יגידו שזה פוליטי כי ההפגנות נגדי": הקרב על התקנות

נתניהו הסביר בדיון למה לא יקדם הגבלת משתתפים בהפגנה, דרישת שרים לביטול מגבלות המרחק – 100 מטר מהבית ו-500 מטר לספורט - לא התקבלה. שר הכלכלה אמר שיש שוק שחור של ספרים - אבל המספרות יישארו סגורות. רגב הציעה פעילות ספורט בקבוצות, נתניהו ענה: "קבוצת כדורגל זו בעיה"

אישור אחרי שעות של דיונים בממשלה על ההקלות בהגבלות הקורונה, הקלות שעליהן כבר הכריז ראש הממשלה: לאחר זעם השרים וטענתם כי הפכו ל"חותמת גומי", אחרי שההקלות הוצגו בשידור חי על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, המנכ"לים של משרד הבריאות ומשרד האוצר, התקיים דיון טלפוני ממושך בממשלה על אותן הקלות. בסופו של דבר הן אושרו, אבל רק אחרי לא מעט הסתייגויות, שחלקן גם התקבל.

 

שרים, ובהם גלעד ארדן ואופיר אקוניס, התרעמו על המצגת שפרסם משרד הבריאות ובה ההקלות - אף שאלו עדיין לא אושרו. גם השר זאב אלקין זעם: "זה ביזיון מה שמשרד הבריאות עושה לממשלה". עוזרו של שר הבריאות, מוטי בבצ'יק, התנצל בפני השרים וכתב כי הדבר נעשה מאחר שהתקנות הנוכחיות יפוגו כבר ב-06:00. "חשבנו שיהיה נכון לפרסם לציבור הנחיות כלליות, אך נוסחן הסופי ואישורן תלוי בחברי הממשלה", כתב. הוא ציין כי בעקבות זאת הוסרה המצגת מהאתר ומערוץ הטלגרם של המשרד.

אינפו הגבלת הקלות קורונה ()

תקנות ההקלות יהיו תקפות עד 3 במאי, וזו רשימת החנויות שתותר פתיחתן: 1. ציוד מידע ותקשורת; 2. ציוד אודיו ווידאו; 3. מחשבים, ציוד היקפי, תוכנה וציוד תקשורת; 4. טקסטיל; 5. כלים ממתכת, צבעים וזכוכית; 6. שטיחים, מרבדים וחיפויי קיר ורצפה; 7. רהיטים. 8; מוצרי חשמל וגז ביתיים; 9. כלי בית ומוצרים אחרים לבית, למעט צעצועים ומשחקים; 10. חפצי תרבות ופנאי; 11. ספרים, עיתונים, ציוד משרדי וצורכי כתיבה; 12. ציוד ספורט ואופניים; 13. כלי נגינה; 14. מוזיקה וסרטים על גבי מדיה; 15. אביזרים רפואיים; 16. מכבסה; 17. מתפרה; 18. סנדלרייה.

 

בדיון התקבלה עמדתו של השר ארדן שקנס בסך 500 שקל על אי חבישת מסכה הוא גבוה מדי. התקנות שאושרו קובעות שבפעם הראשונה תינתן למי שלא יעטה מסכה רק אזהרה, ובפעם השניה הקנס יהיה של 200 שקלים ולא של 500. שר התחבורה בצלאל סמוטריץ הביע הסתייגות שאי אפשר לדרוש מנהגים - בין היתר של אוטובוסים וחברות היסעים - לאכוף חובת חבישת מסכה על ידי הנוסעים, ובעקבות זאת הוכנסה הסתייגות כזאת. בנוסף אושר קנס של 1,000 שקל על סירוב להנחיית שוטר לפזר התקהלות.

 

על פי ההצעה המקורית, אושר מניין במקום פתוח של 10 בני אדם. אבל בתום הדיון התקבלה עמדתם של השרים גלעד ארדן, זאב אלקין ובצלאל סמוטריץ' להגדיל את מספר המתפללים בחוץ ל-19 איש, כאשר יש לשמור על תקנות ה"ריחוק חברתי" - 2 מטר מרחק מאדם לאדם וכשיש יותר מ-10 מתפללים לשמור גם על מרחק בין הקבוצות. בנוסף, ובעקבות הצעה של רז נזרי, אושר כי המרחק של 500 מטר להגעה לתפילה יהיה לא רק מהבית, אלא גם ממקום העבודה.

 

ארדן אמר בישיבה: "יש שלוש תפילות ואנשים גם ייצאו לרחוב במקום העבודה שלהם כדי להתפלל באמצע היום, ולכן המגבלה של 500 מטר מהבית לא הגיונית. אי אפשר להגביל עשרה אנשים למניין כי זה מתארגן ספונטני. ואם מגיעים עוד 3-4 אז מה יעשו? איך יחליטו מי לא ישתתף? לכן עד 19 זה סביר והגיוני. עד 2 מניינים עם מרחקים בתוכם. אם על הפגנות אין שום הגבלה אז לא סביר שפה תהיה הגבלה של 10. אתם רואים ששוטרים יעברו מתפלל מתפלל לבדוק מרחקים? כמה אפשר להשניא את המשטרה על הציבור?".

 

נתניהו: "בדרך כלל ההפגנות הן נגדי"

השר ארדן סבר כאמור כי יש צורך להגביל את ההפגנות מכיוון שלדבריו כעת כל אחד יכול לארגן הפגנה ולא צריך אישור מהמשטרה לכך. ראש הממשלה נתניהו הגיב: "אני לא יוצא נגד ההחרגה של ההפגנות, אני מתנגד לזה אבל לא יוצא נגד זה. אני לא יכול לצאת נגד זה כי בדרך כלל ההפגנות הן נגדי". גם השר יובל שטייניץ הסכים שיש להגביל מספר את המשתתפים בהפגנה, אבל נתניהו הבהיר כי גם אם הוא מסכים איתם הוא מנוע מלקדם את זה, כי אחרת "יגידו שזה פוליטי בגלל שההפגנות הן נגדי".

 

לעמדתו של השר ארדן לביטול המגבלה של מרחק היציאה מהבית הצטרפו גם שרים אחרים. אבל ניסיונותיהם לביטול לגמרי את מגבלות ה-100 מטר (התרחקות מהבית שלא לצורך קנייה או עבודה) ו-500 מטר (ספורט ותפילה) - לא צלחו בגלל התנגדות נחרצת של מנכ"ל משרד הבריאות וראש המל"ל מאיר בן שבת, שבסופו של דבר נתניהו החליט לגבות אותם.

 

ארדן טען שלא יהיה ניתן לאכוף אם אדם יגיד לשוטר שהוא הולך לחנות מחשבים. "אין היגיון לאשר ספורט וחנויות אבל לאסור כל התרחקות מהבית של 100 או 500 מטרים", אמר ארדן. "זה לא הגיוני ולא ניתן לאכיפה. בנוסף, אין היגיון לאפשר הפגנות ללא הגבלת גודלן". הוא לא הצליח לשכנע את יתר השרים בכך. "לצערי עמדתי לא התקבלה וברוב קולות הוחלט להשאיר בשלב זה את המגבלה על מאה מטר יציאה מהבית ו-500 מטר למטרת ספורט", צייץ בבוקר.

אכיפה של שוטרים את הנחיות משרד הבריאות בתל אביב (צילום: קובי ריכטר, TPS)
אזהרה ואחר כך קנס(צילום: קובי ריכטר, TPS)

שרת הספורט מירי רגב הציעה לאפשר פעילות ספורט גם בקבוצות עד 20 איש, ולא רק בזוגות - כפי שמוצע בתקנות. נתניהו השיב שקבוצת כדורגל זו בעיה, ודחה על הסף את הרעיון. סמוטריץ' אמר: "הם בלי מסכות, זה לא אפשרי". נתניהו: "הצורך לספורט לא מחייב קבוצות שלמות. אני יכול להבין זוגות. זה לא צורך חיוני". ראש הממשלה ציין כי "יש דברים שאולי אין בהם היגיון פנימי אבל יש היגיון סימבולי של התרופפות המשמעת של האנשים".

 

אלקין התעניין בפתיחת חנויות צעצועים, שלפי התקנות החדשות שטרם אושרו עדיין יישארו סגורות. נתניהו ענה לו: "עזוב עכשיו את הצעצועים, נדבר על זה בעוד יומיים". לבקשת שר הבריאות יעקב ליצמן, שמחלים מקורונה ולא נכח בדיון, הוגדל מספר השוהים במקווה לשלושה בני אדם.

 

השר נפתלי בנט התייחס להגבלות במקומות עבודה וציטט מהתקנות "'אם התגלה חולה במקום העבודה, מקום העבודה ייסגר עד לקבלת אישור ממשרד הבריאות'. זה יהפוך לסיוט ביורוקרטי. זה יעודד אנשים להסתיר שהם חולים. ואם בצ'ק פוינט התגלה חולה, יסגרו את כל החברה 'עד שמשרד הבריאות ייתן אישור?' אני מציע שאחראי הקורונה בכל עסק יבדוק עם מי החולה בא במגע, וישלח אותם הביתה לבידוד מונע".

 

השרה גילה גמליאל העלתה את נושא טיפולי הפוריות שכיום אינם מותרים, וראש הממשלה פנה למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימנטוב בעניין.

 

שר הכלכלה אלי כהן העלה את בעיית ההלוואות לעסקים. נתניהו אמר למנכ"ל האוצר שי באב"ד שיש אבסורד וכשל מימוש, ודרש לטפל בזה.

 

שר הכלכלה כהן העלה גם את הצורך לפתוח מספרות וציין שהתפתח שוק שחור של ספרים שמגיעים הביתה. ראש הממשלה אמר על המספרות שהציבור לא יוכל לעמוד בזה ועל כן צריך שבר סימן טוב יקבע תקנות מיוחדות שיאפשרו פתיחת מספרות תחת הגבלות. שרים אמרו שמספרות ייפתחו כנראה השבוע לאחר שיאושרו התקנות בעניינן.

 

הציבור מטייל ביום שמשי בכיכר דיזנגוף למרות הקורונה (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

הציבור מטייל ביום שמשי בכיכר דיזנגוף למרות הקורונה (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

הנוסעים שנחתו ממינסק בנתב
(צילום: מוטי קמחי)

הנוסעים שנחתו ממינסק בנתב
(צילום: מוטי קמחי)

הנוסעים שנחתו ממינסק בנתב
(צילום: מוטי קמחי)

השר אלקין הצביע נגד אישור תקנות החירום על כלל המשק כי לא התקבלה הצעתו לתת הגנה מפיטורים ופיצוי כספי להורים לילדים קטנים שאחד משניהם לא יגיע לעבודה כי מערכת החינוך אינה פועלת. לדבריו, "יש חוסר הלימה מוחלט בין המשק שיכול לחזור לפעילות מלאה בתו סגול והשירות הציבורי לא".

 

הוא הציע לאשר החלטות על השירות הציבורי ל-72 שעות, אבל עקב ההחלטה לאשר את התקנות לשבועיים - הצביע נגד. בעקבות מחאתו לגבי נושא הורים לילדים קטנים שלא יכולים לצאת לעבוד בלי מערכת חינוך, הוחלט שהאוצר יביא פתרון לעניין הזה תוך יום-יומיים. כמו כן הובטח שינוי בנוגע לשירות הציבורי בימים הקרובים, בדומה לתו סגול למשק.

 

אלקין אמר בישיבה: "מציאות של יציאה מוקדמת יכולה לפגוע הרבה יותר. הסבירות מאוד גדולה שבגלל שמתחילים יציאה מוקדמת נצטרך לעשות סיבוב אחורה. צריך לקחת בחשבון שאין לנו היום מנגנון לבדוק אנשים שצריכים בידוד כתוצאה ממגע עם חולה מאומת, זה לא קיים. יש פה חור מלא באכיפה. אני חושב שכל המדינה תעבוד ב100%-, זו אשליה שרק 30% יעבדו. לפי התחזית הפסימית שלי, נצטרך להדק את החגורה. ברגע שאנחנו משחררים את המשק ולא משחררים את מערכת החינוך -צריך לתת הגנה לעובדים".

 

לאחר שאלקין הביע את החשש כי בעוד שבועיים תהיה רגרסיה ענקית, ענה אקוניס: "למה אתה תמיד כזה פסימי וקודר". אלקין לא ענה. והיו גם רגעים מחויכים. בשלב מסוים אמר אלקין: "יש לי כמה הערות". נתניהו: "אין פעם שתהיה לך רק הערה אחת". השרים פרצו בצחוק. במקרה אחר שטייניץ פנה למזכיר הממשלה: "רשמת אותי לזכות דיבור". צחי ברוורמן: "יובל, אתה רשום קבוע". גם נתניהו נשמע צוחק ברקע. שטייניץ אף אמר במהלך הדיון כי הוא "מוכן לשמור על הילדים החמודים של שר המשפטים אמיר אוחנה".

 

Script Embedder

 

השרים ארדן, רגב, ציפי חוטובלי ואופיר אקוניס אמנם תמכו בתקנות, אך הודיעו כי הם מתנגדים לסעיף המגביל יציאה מהבית (ל-100 מטר) וספורט (ל-500 מטר). השר אריה דרעי לא השתתף בישיבה. השר בנט שניסה לדחות את הדיון פרש בשלב מוקדם כשהוא תומך מראש בכל התקנות. גם שר הבריאות ליצמן שמחלים בביתו מקורונה פרש בשלב מוקדם.

 

השר יובל שטייניץ הציע לחייב עובדים שרוצים לעבוד להתקין את אפליקציית "המגן" של משרד הבריאות כדי לקבל את "התו הסגול" שיאפשר את פעילות מקום העבודה. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט  התנגד לכך ואמר שמדובר בכפייה. השר אלקין הגיב: "גם לשים מסכה ולמדוד חום זו כפייה".

 

השרים אלקין, סמוטריץ' וחוטובלי הציעו למנוע אפשרות לפטר הורים לילדים קטנים. השר אוחנה התנגד לכך. שרים הציעו גם להמתין יום-יומיים עם "התו הסגול". השר אקוניס אמר: "הממשלה לא יכולה לחזור בה מהצהרת ראש הממשלה".

 

אלו עיקרי התיקונים לתקנות שאותם אישרה הממשלה:

*ענפי התעשייה, הייצור והשירותים יוכלו לשוב למתכונת עבודה של 30% ממצבת כוח האדם או עד 10 עובדים בו זמנית במקום העבודה, לפי הגבוה מבינהם. עם זאת, מגבלה זו לא תחול על מקומות עבודה ועסקים שיעמדו בכללי ה״תו הסגול״ ואלו יוכלו להעסיק היקפי כוח אדם גבוהים יותר.

 

*אלו הכללים המרכזיים של "התו הסגול" למעסיקים: כל עסק ימנה ממונה קורונה מטעמו; שמירה על כללי היגיינה; איסור התקהלות בפינת הקפה ובמטבחונים; אכילה בחדרו של העובד ככל האפשר; שמירה על מרחק 2 מטר בין אדם לאדם; בדיקת חום בכניסה; שיבוץ באותה קבוצת הסעה ואותה משמרת, ככל האפשר; בחדר שגודלו עד 20 מ״ר - יוכלו לשהות שני עובדים, או מספר גדול יותר של עובדים אם בין עובד לעובד ישנה מחיצה שתמנע העברת רסס; בחדר שגודלו מעל 20 מ"ר- עד 5 עובדים או מספר גדול יותר של עובדים אם בין עובד לעובד ישנה מחיצה; קיום פגישות ודיונים יתאפשר עד 8 עובדים בחדר.

 

*אם אחד מן העובדים נדבק בנגיף הקורונה במקום העבודה, יסגר מקום העבודה כולו או חלקו לתקופה שתסתיים לכל המאוחר עם סיום החקירה האפידמיולוגית על ידי משרד הבריאות.

 

*נוסף על האמור מומלץ כי אדם עם מחלות רקע יימנע מהגעה פיסית למקום העבודה.

 

 

*עמידת העסק בכללי ה"תו הסגול" תהיה באמצעות רגולציה עצמית. ככל שהעסק עומד בכללים שנקבעו הוא יוכל לחזור לפעילות באופן מיידי ללא צורך בקבלת אישור. הפרה של הכללים כרוכה בעבירה פלילית וחזרה למגבלות הקודמות.

   

*אושרה פתיחה של כמה ענפי מסחר ושירותים בכפוף להתחייבות לעמידה בתנאים הבאים ("התו הסגול" למסחר): הצהרת בריאות ומדידת חום לנכנסים, סימון מרחק של 2 מטרים בין הלקוחות בקופה, מחיצה פיסית בין המוכר לקונה, עבודה במשמרות קבועות, שמירה על הגיינה וחיטוי באופן תדיר, הגבלה של מספר הנכנסים לחנות כך שלא יהיו יותר מ-2 לקוחות בו זמנית בחנות או 2 לקוחות לכל קופה רושמת פעילה, בחנות שגודלה מעל 100 מ״ר יוכלו לשהות 4 אנשים לכל קופה רושמת פעילה.

 

*זו רשימת החנויות שתותר פתיחתן: ציוד מידע ותקשורת, ציוד אודיו ווידאו, מחשבים, ציוד היקפי ,תוכנה וציוד תקשורת, טקסטיל, כלים ממתכת, צבעים וזכוכית, שטיחים, מרבדים וחיפויי קיר ורצפה, רהיטים, מוצרי חשמל וגז ביתיים, כלי בית וכן מוצרים אחרים לבית (למעט צעצועים ומשחקים), חפצי תרבות ופנאי, ספרים, עיתונים, ציוד משרדי וצורכי כתיבה, ציוד ספורט ואופניים, כלי נגינה, מוזיקה וסרטים על גבי מדיה, אביזרים רפואיים, מכבסה, מתפרה וסנדלריה.

 

*הפעלה של עסק בניגוד לאמור בתקנות תחשב כעבירה פלילית וכן כעבירה מנהלית שניתן להטיל בגינה קנס.

 

*ניתן יהיה לבצע משלוחים מכל החנויות, ואיסוף עצמי מכל החנויות הפתוחות על פי התקנות.

 

 

*תותר פעילות ספורט של יחיד, של יחיד עם אדם קבוע אחד בלבד, או של אנשים הגרים באותו מקום, ולמרחק של עד 500 מטרים ממקום המגורים. לא תותר כניסה לחופי ים, פארקים, גני משחקים ומתקני ספורט עירוניים. לא תתאפשר הליכה ושהות בבתים של אחרים (מעבר ל- 3 המשפחות הנמצאות בקשר קבוע לשם שמירה על הילדים).

 

*תתאפשר יציאה לברית או לחתונה בשטח פתוח בלבד, בהשתתפות של 10 אנשים לכל היותר ותוך שמירה מרחק של 2 מטרים בין אדם לאדם. עוד תותר יציאה למקווה גברים ובלבד שבכל עת לא ישהו במתחם מעל ל- 3 אנשים.

 

*תותר התפילה בהשתתפות של עד 19 אנשים במרחק של עד 500 מטרים ממקום המגורים או ממקום העבודה בשטח פתוח תוך שמירה על מרחק של 2 מטרים לפחות בין אדם לאדם.

 

*ניתן יהיה להפעיל גן חיות, ספארי או גן לאומי לשם קיום פעילות במקום פתוח המיועדת לאדם עם מוגבלות בהתאם להנחיות שנקבעו בתקנות.

 

*לא יפעיל רופא מרפאה או חדר ניתוח לשם מתן טיפול המיועד לצורך אסתטי, אלא אם הטיפול נדרש לצורך בריאותי חיוני.

 

*מוקדם יותר אמש חתם מנכ"ל משרד הבריאות על צו בריאות העם המאפשר את פתיחת החינוך המיוחד במגבלות של עד 3 ילדים בקבוצה, בכפוף להפרדה של רבע שעה בין קבוצה לקבוצה והקפדה על היגיינה.

 

*נוסף לכך, יתאפשר חיבור של 3 משפחות עם מטפל קבוע לצורך שמירה על הילדים תוך הקפדה על הכללים המחייבים.

 

*אי חבישת מסכת פנים ואי נשיאתה עלול לגרור קנס בסך 200 שקלים בפעם השנייה לביצוע העבירה ולאחר מתן התראה בעת ביצוע העבירה הראשונה.

  

*בשלב זה, ועד סוף חודש אפריל, ימשיך המגזר הציבורי במתכונת העבודה כפי שהייתה עד ערב פסח: עובדים שהוגדרו חיוניים ימשיכו במתכונת עבודתם כפי שהתבצעה עד כה, חלקם בעבודה מרחוק וחלקם במקום העבודה. עובדים שלא הוגדרו כעובדים חיוניים ימשיכו לשהות בחופשה, כמחציתה על חשבונם וכמחציתה על חשבון המעסיק.

 

*במקביל, יוקם צוות משותף שיכלול את ממונה על השכר במשרד האוצר, הממונה על התקציבים במשרד האוצר ומנכ"ל משרד ראש הממשלה, שיבחן את אופן יישום ההקלות והוצאתן לפועל במגזר הציבורי כך שתתאפשר חזרה לשגרת עבודה תחת המגבלות שיקבעו, תוך שמירה על בריאותם ובטיחותם של העובדים.

 

*בשל התמשכות פרק הזמן לגביו חלות ההגבלות האמורות על המגזר הציבורי, ועל מנת לאפשר לו להיערך בצורה טובה יותר להמשך התקופה, ניתנה בהחלטה אפשרות להחליף, באופן חד-פעמי, עובדים מתוך רשימת העובדים החיוניים בעובדים שאינם כלולים ברשימת העובדים החיוניים, בשיעור שלא יעלה על 25% ממספר העובדים ברשימת העובדים החיוניים, והכל בכפוף לתנאים האמורים בהחלטה.

 

*כמו כן, עלה כי נוכח הצורך שעלה במהלך ישיבת הממשלה למציאת מנגנון משפטי שיגן על עובדים מפני פיטורים על רקע העדרות מהעבודה בימים אלו בהם עדיין אין מסגרות חינוכיות לילדים, הוטל על המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, יחד עם מנכ"ל משרד האוצר, להביא בהקדם לאישור הממשלה הסדר משפטי בעניין זה.

 

*לצד ההקלות יש להמשיך ולהקפיד על לבישת מסיכות בשהייה מחוץ לבית מעל גיל 6, שמירת מרחק של 2 מטרים בין אדם לאדם, רחיצת ידיים מספר פעמים ביום, וכן על יציאה מהבית למרחק של עד 100 מטרים למעט בכדי לקיים את הפעולות המותרות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון, לע"מ
נתניהו
צילום: קובי גדעון, לע"מ
מומלצים