שתף קטע נבחר

צילום: AFP, MCT

טייק אווי אסור, גם הליכה לחברים: שאלות ותשובות על ההקלות

משרד הבריאות מפרסם הבהרות לאחר ההקלות: משפחתונים לא ייפתחו, אך מספר הילדים שעליהם יוכלו לשמור 3 משפחות יחדיו לא הוגבל. הפארקים סגורים, מאמן יוכל לעבוד עם מתאמן אחד עד למרחק של 500 מ' מהבית, ואין חובה לעטות מסכה באימון. איסוף עצמי - מחנויות רחוב, לא ממסעדות. שיעורי הנהיגה יתחדשו

תור בכניסה לסניף דואר בחיפה (צילום: אחיה ראב
כניסה לסניף דואר בחיפה(צילום: אחיה ראב"ד)

ההקלות נכנסו לתוקף, אבל שאלות רבות נשארו פתוחות: הבוקר (יום א') נכנסו לתוקפן התקנות שאותן אישרה הממשלה אחרי דיון טלפוני לילי שארך חמש שעות עד 3 במאי, וכדי להבהיר כמה מהן, היועץ המשפטי של משרד הבריאות ערך מסיבת עיתונאים ומסר חידודים שונים.

 

השאלות והתשובות: משרד הבריאות עונה  

על מסכות המגן הוחלט לחייב לעטות בעת כניסה למרחב סגור ובמהלך התקהלות. עם זאת, במרחב הציבורי ניתן להסתפק רק בנשיאתן, כלומר אין חובה על עטייתן ברחוב. במהלך הדיון בממשלה התפתח ויכוח סביב אכיפת התקנה, ובסופו של דבר התקבלה בקשתו של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, שטען כי קנס בסך 500 שקל הוא גבוה מדי, והוחלט להסתפק באזהרה לפעם הראשונה, וקנס של 200 שקל בפעם השנייה.

 

לפי ההבהרות של משרד הבריאות, משפחתונים ופעוטונים לא יפעלו בשלב זה. ההחרגה היא להשגחה על ילדים משלוש משפחות לכל היותר. עם זאת, אין הגבלה על מספר הילדים שעליהם ניתן יהיה לשמור, וניתן יהיה לעבור בין ערים כדי לשמור עליהם. למעשה, תתאפשר אפשרות לעד שלוש משפחות להתאחד ולשמור על ילדיהן יחד, או בתורנות של ההורים או על ידי מטפל במיוחד עבורם.

 

אינפו הגבלת הקלות קורונה ()

 

מוסדות החינוך נשארו סגורים, למעט כמה חריגים. החינוך המיוחד ישוב ביום שלישי לפעילות בקבוצות של עד שלושה תלמידים ובהפרדה מלאה בין קבוצה לקבוצה, שכוללת לפחות רבע שעה הפסקה ביניהן. היועץ המשפטי הבהיר כי לצורך הגעה לאותם בתי ספר שנפתחו, בינתיים של חינוך מיוחד בלבד, ניתן לחרוג ממגבלות המרחק. בנוסף, גם במשמורת משותפת על ילדים ניתן לעבור בין הערים השונות.

 

 

 

על פי מגבלות המרחק, מותר לצאת לעד 100 מטר מהבית במרחב הציבורי, ולבצע פעילות ספורט במרחק של עד 500 מטר מהבית. במסמך פנימי של המשטרה כבר הודו כי אי אפשר יהיה לאכוף תקנה זו. על פי התקנה שאושרה, תותר פעילות ספורט של יחיד עם אדם קבוע אחד בלבד, או של אנשים הגרים באותו מקום. בצהריים הובהר כי מאמן יוכל לעבוד עם מתאמן אחד קבוע. אין חובה לעטיית מסכה במהלך אימון.

 

הפארקים וגני השעשועים יישארו סגורים, ולא תותר כניסה גם לחופי ים ולמתקני ספורט עירוניים. בנוסף, לא תתאפשר הליכה ושהות בבתים של אחרים - מעבר לשלוש המשפחות הנמצאות בקשר קבוע לשם שמירה על הילדים.

 

מחנויות הרחוב שנפתחו כחלק מההקלות החדשות ניתן לבצע איסוף עצמי, אבל לא ממסעדות. אלו יבצעו רק שירותי משלוחים, ולא טייק אווי.  קניונים, מרכזי קניות, מתחמי ביג וכו' יישארו סגורים, למעט חנויות מזון, בית מרקחת ופארם.

 

הפגנת ענף הטיפוח והיופי בתל אביב (צילום: יריב כץ)
מחאת העצמאים(צילום: יריב כץ)

הפגנת ענף הטיפוח והיופי בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

במשרד הבריאות הבהירו גם כי אין שינוי בנהלי בתי החולים באשר לניתוחים אלקטיביים, ניתוחים שאינם דחופים. התנהלות בתי חולים ומערכת הבריאות תהיה בהתאם לנהלים שביתר מקומות העבודה.

 

בנוגע לשיעורי נהיגה, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' הודיע כי הנחה את אנשי אגף הרישוי במשרד התחבורה לאשר החזרה של לימודי הנהיגה והמבחנים המעשיים תחת הנחיות הגיינה קפדניות החל ממחר. מטעמו של סמוטריץ' נמסר כי מדובר על כ-4,100 משקי בית של מורי נהיגה שמתפרנסים מזה ועשרות אלפי תלמידים שהיו באמצע הלימודים.

 

במהלך הלילה התקיים דיון טלפוני ממושך בממשלה על ההקלות שאושרו כעבור שעות ארוכות ואחרי לא מעט הסתייגויות, שחלקן התקבלו. עוד לפני הדיון זעמו השרים על פרסום ההנחיות מצד משרד הבריאות עוד לפני שאושרו בממשלה ומתחו ביקורת על כך שאינם "חותמת גומי".

 

עוזרו של שר הבריאות, מוטי בבצ'יק, התנצל בפני השרים וכתב כי הדבר נעשה מאחר שהתקנות הנוכחיות יפוגו כבר ב-06:00. "חשבנו שיהיה נכון לפרסם לציבור הנחיות כלליות, אך נוסחן הסופי ואישורן תלוי בחברי הממשלה", כתב. הוא ציין כי בעקבות זאת הוסרה המצגת מהאתר ומערוץ הטלגרם של המשרד.

 

50 ()
 

הממשלה כאמור התירה לפתוח חנויות של ציוד מידע ותקשורת, ציוד אודיו ווידאו, מחשבים, ציוד היקפי, תוכנה וציוד תקשורת,. טקסטיל, כלים ממתכת, צבעים וזכוכית, שטיחים, מרבדים וחיפויי קיר ורצפה, רהיטים, מוצרי חשמל וגז ביתיים, לי בית ומוצרים אחרים לבית, למעט צעצועים ומשחקים, חפצי תרבות ופנאי, ספרים, עיתונים, ציוד משרדי וצורכי כתיבה, ציוד ספורט ואופניים, כלי נגינה, מוזיקה וסרטים על גבי מדיה, אביזרים רפואיים, מכבסה, מתפרה וסנדלריה.

  

השר ארדן סבר כאמור כי יש צורך להגביל את ההפגנות מכיוון שלדבריו כעת כל אחד יכול לארגן הפגנה ולא צריך אישור מהמשטרה לכך, אך ראש הממשלה נתניהו הגיב: "אני לא יוצא נגד ההחרגה של ההפגנות, אני מתנגד לזה אבל לא יוצא נגד זה. אני לא יכול לצאת נגד זה כי בדרך כלל ההפגנות הן נגדי". גם השר יובל שטייניץ הסכים שיש להגביל מספר את המשתתפים בהפגנה, אבל נתניהו הבהיר כי גם אם הוא מסכים איתם הוא מנוע מלקדם את זה, כי אחרת "יגידו שזה פוליטי בגלל שההפגנות הן נגדי".

 

אסף זגריזק השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים