שתף קטע נבחר

צילום: AFP, MCT

הכעס בשבדיה גובר: "הקשישים הופקרו, זה מחדל"

יותר מ-1,500 בני אדם מתו מקורונה בשבדיה, שליש מהם דיירים בבתי אבות. הביקורים נאסרו אך הצוותים עובדים ללא מיגון. "אמרו כל הזמן שהמטרה העיקרית היא להגן על הקשישים, זה כישלון עצום"

הכעס על התנהלות הממשלה בשבדיה גובר לצד טענות כי המדיניות הובילה למחדל בבתי האבות וכי הקשישים הופקרו. עד כה נדבקו בקורונה יותר מ-14 אלף בני אדם ויותר מ-1,500 מתו מהנגיף, שליש מהם קשישים המתגוררים בבתי אבות. כעת מופעל לחץ על הממשלה, שהצהירה כי תגן על הקשישים, להסביר את הנתון המדאיג.

 

 

כבר בשבוע שעבר הודה אנדרס טגנל, האפידמיולוג הראשי שמוביל את התגובה המקלה של הממשלה למגפה, כי המצב בבתי האבות מדאיג. "זה התחום הבעייתי ביותר", הוא אמר. הממשלה ביקשה ממבוגרים בני 70 ומעלה להישאר בבתים ולהימנע מנסיעות לא חיוניות, אך בניגוד למדינות אחרות מדובר בהמלצה ולא בחובה.

 

"הם חייבים להודות שזה כישלון עצום", אמרה הווירולוגית לנה איינהורן, אחת מהמבקרים החריפים ביותר של תגובת הממשלה לנגיף. "הם אמרו כל הזמן שהמטרה העיקרית היא להגן על הקשישים".

נגיף קורונה איטליה פינוי קשיש מ בית אבות ב נאפולי (צילום: MCT)
"אנחנו אלה שמעבירים את הנגיף לקשישים". ארכיון(צילום: MCT)

נגיף קורונה שטוקהולם שבדיה  (צילום: AFP)
החיים ממשיכים כרגיל. אנשים מטיילים בשטוקהולם(צילום: AFP)

נגיף קורונה שטוקהולם שבדיה  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

שבדיה אסרה את הביקורים בבתי האבות, אך לפי עדויות, בחלק מהמוסדות הצוותים מטפלים בקשישים ללא מיגון. "אין לנו בכלל מסכות פנים ואנחנו עובדים עם האנשים הפגיעים ביותר. אין לנו חומר חיטוי לידיים. כולם מודאגים, כולנו מודאגים", סיפר עובד באחד מבתי האבות.

 

"הדבר הכי גרוע הוא שאנחנו אלה שמעבירים את הנגיף לקשישים. זה שלא נדבקו רבים יותר זה לא ייאמן. זו שערורייה", התלוננה אחות שהתראיינה בתאגיד השידור הציבורי.

נגיף קורונה שטוקהולם שבדיה  (צילום: EAP)
משפחות מבלות בפארק ביום שמשי בשטוקהולם(צילום: EAP)

נגיף קורונה שטוקהולם שבדיה  (צילום: EAP)
(צילום: EAP)

בשבוע שעבר קראו 22 חוקרים, בהם איינהורן, לשנות את המדיניות. איינהורן אמרה שהסיבה לכך שמספר הנדבקים והמתים בבתי האבות בשבדיה גבוה מאשר בנורבגיה ופינלנד נובעת מההחלטה להשאיר את בתי הספר, גני הילדים, המסעדות והברים פתוחים.

 

"הנגיף לא עובר מבית אבות לבית אבות, הוא מגיע לכל אחד מהם בנפרד", היא אמרה. "יש תקלה בסיסית בהמלצות שלהם. אין לזה שום הסבר אחר".

 

קרוב ל-20 אלף מתים בצרפת

ראש ממשלת צרפת עמנואל מקרון אמר הערב כי המצב במדינה משתפר "לאט אבל בטוח", אך המשבר הבריאותי לא חלף. ביממה האחרונה מתו 395 בני אדם ומניין המתים עלה ל-19,718. מספר המאושפזים ביחידות לטיפול נמרץ ירד ביממה החולפת מ-5,833 ל-5,744.

 

בבריטניה מסר משרד הבריאות כי בבתי החולים מתו 596 בני אדם ביממה האחרונה, המספר הנמוך ביותר זה כמעט שבועיים. מניין המתים הרשמי בממלכה עומד על 16,060. לפי הערכות, 2,500 בני אדם נוספים מתו בבתי האבות.

בדיקת אישורים חיטוי נגיף קורונה בכניסה לשוק  לה פרו סור מארן צרפת (צילום: AFP)
בדיקת אישורים וחיטוי בכניסה לשוק בלה פרו סור מארן בצרפת(צילום: AFP)

בדיקת אישורים חיטוי נגיף קורונה בכניסה לשוק  לה פרו סור מארן צרפת (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

עוד נמסר כי עד הבוקר ערכה בריטניה 372,968 בדיקות לגילוי קורונה. 120,067 אובחנו כחולים בנגיף. הממשלה שואפת להגיע למאה אלף בדיקות קורונה ביום.

 

במפלגת הלייבור תקפו היום את ראש הממשלה בוריס ג'ונסון בשל התנהלותו בתחילת המשבר. ב"סאנדיי טיימס" דווח כי ג'ונסון נעדר מחמש ישיבות של ועדת החירום הממשלתית בנוגע לנגיף הקורונה בתחילת המשבר.

 

"עולות שאלות קשות בנוגע לסיבה שבגללה ראש הממשלה הבריז מחמש ישיבות בחודש פברואר, בזמן שהעולם כולו ראה כמה המצב מחמיר", אמר ג'ונתן אשוורת', "שר הבריאות" של הלייבור.

פחות מתים ונדבקים באיטליה. בית חולים בראגמו(צילום: AFP)

מחסום שוטרים בכביש שמוביל ל רומא איטליה נגיף קורונה (צילום: AP)
שוטרים בדרך לרומא(צילום: AP)

שוטרים על סוסים בודקים אזרח ב רומא איטליה (צילום: AP)
(צילום: AP)

גם בהולנד נרשמה ירידה במספר המתים ביממה – 83 – המספר הנמוך ביותר זה שלושה שבועות. מניין המתים במדינה עלה ל-3,684. עד כה נדבקו בנגיף בהולנד 32,655 בני אדם.

 

באיטליה נשמרת מגמת היציבות שנרשמה בשבועיים האחרונים. 433 בני אדם מתו ביממה האחרונה בארץ המגף – המספר היומי הנמוך ביותר בשבוע האחרון. אתמול דווח על 482 מתים וביום שישי – 575. גם במספר הנדבקים החדשים נרשמה ירידה – 3,047 ביממה החולפת לעומת 3,491 ביממה הקודמת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
שליש מהמתים בשבדיה בבתי אבות
צילום: MCT
מומלצים