שתף קטע נבחר

ממשלת נתניהו-גנץ: נחתם ההסכם בין הליכוד וכחול לבן

נציגי כחול לבן והליכוד חתמו על הסכם במעון רה"מ, וסללו את הדרך להקמת הממשלה הגדולה בהיסטוריה. צביקה האוזר יהיה "נציג האופוזיציה" בוועדה לבחירת שופטים, לנתניהו, שמואשם בפלילים, יהיה וטו על מינוי יועמ"ש ופרקליט מדינה. יריב לוין יהיה יו"ר הכנסת. גנץ החליט לא למנות סגני שרים

 

ביג ממשלת אחדות ממשלה בני גנץ בנימין נתניהו ()

 

אחרי כשנה וחצי של משבר חסר תקדים ושלוש מערכות בחירות, לישראל תהיה בקרוב ממשלה: הליכוד וכחול לבן חתמו הערב (יום ב') על הסכם להרכבת ממשלת רוטציה שאמורה לכלול  32 שרים שאליהם יתווספו ארבעה בהמשך - הגדולה ביותר אי פעם. ראש הממשלה בנימין נתניהו יישאר בתפקידו למשך שנה וחצי, ואחריו אמור להחליפו בני גנץ למשך שנה וחצי נוספות. מפלגת העבודה תצטרף גם היא. 

 

לפי ההסכם, לנתניהו, שכזכור מואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים, יהיה וטו על מינוי פרקליט מדינה ויועץ משפטי לממשלה - שניהם בעלי התפקידים הבכירים שיהיו אחראים על ניהול ההליכים מולו. בתקופת "ממשלת החירום", שתארך שישה חודשים, לא יתבצעו מינויים שטעונים את אישור הממשלה, ולכן מ"מ פרקליט המדינה דן אלדד שמונה על ידי השר אמיר אוחנה יישאר בתפקידו.

 

עוד עולה מההסכם כי אם בג"ץ יכריע לפני השבעת הממשלה כי נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה בשל האישומים הפליליים נגדו, ההסכם למעשה יתבטל והכנסת תפוזר. במקרה כזה, נתניהו יישאר ראש ממשלת המעבר עד לבחירות.

 

 

 

ההסכם המלא בין הליכוד וכחול לבן

נספח "דרכי פעולת הקואליציה"

הצעת חוק יסוד הממשלה לכינון "ממשלת חילופים"

 

כחול לבן תקבל 16 תיקים, ביניהם: ביטחון, חוץ לחצי קדנציה, משפטים, כלכלה, עבודה ורווחה, עלייה וקליטה, תרבות וספורט,  תקשורת, חקלאות, עניינים אסטרטגיים, תיירות, שיוויון חברתי, תפוצות, מדע וחלל בכחול לבן יקבלו גם את ראשות ועדת חוץ ביטחון, ועדת הכנסת, ועדת פנים וועדת החינוך. ל-ynet נודע כי גנץ החליט שלא למנות סגני שרים.

 

בני גנץ יישא בתפקיד מ"מ ראש הממשלה ושר הביטחון, שר החוץ יהיה גבי אשכנזי, שר המשפטים: אבי ניסנקורן, השר לשוויון חברתי/תרבות וספורט: חילי טרופר, שר הכלכלה: עמיר פרץ, שר הרווחה: איציק שמולי, שר התקשורת: יועז הנדל, שרת הקליטה: פנינה תמנו שטה, שר החקלאות: אלון שוסטר. צביקה האוזר יהיה יו"ר ועדת חוץ וביטחון. בנוסף, גנץ צפוי למנות שר לענייני מיעוטים כמינוי אישי מהמגזר הערבי.

 

ממשלת נתניהו גנץ תיקים ליכוד כחול לבן ()

 

חתימה על ממשלת אחדות ()
גנץ ונתניהו. הממשלה הגדולה אי פעם

בליכוד יקבלו את תיק החוץ לחצי קדנציה, ביטחון פנים, תחבורה, שיכון, חינוך, הגנת הסביבה, תיק האנרגיה, ירושלים, ותיקים קטנים נוספים. בליכוד יקבלו גם את הוועדות המרכזיות בכנסת: כספים, חוקה, עבודה ורווחה, קורונה, קליטה וכלכלה. יריב לוין יהיה יו"ר הכנסת. בנוסף, גם השגריר באו"ם יהיה מהליכוד. תיקי הפנים והבריאות יהיו בידי שותפות הליכוד. אורלי לוי תמונה לשרה על מכסת הליכוד. 

 

נתניהו שוחח עם נפתלי בנט ורפי פרץ מימינה ועדכן אותם על פרטי ההסכם. נתניהו צפוי להציע לימינה שני תפקידי שר למרות דרישתם לשלושה. גורמים בימינה מסרו: "נתניהו מראה לנו את הדרך החוצה".

 

לפי ההסכם, החלת ריבונות לפי תוכנית טראמפ תוכל לקרות באחד ביולי. בכחול לבן אמרו כי "תוכנית טראמפ תקודם באחריות תוך שמירה על הנכסים האסטרטגיים של מדינת ישראל והיציבות באזור". בנוסף, חוק הלאום יישאר ללא שינוי.

 

לגבי הוועדה לבחירת שופטים, סוכם כי יהיו שני נציגים לליכוד וצביקה האוזר יהיה "נציג האופוזיציה" בוועדה.

 

עקב הפיצול שחל בכחול לבן אחרי הבחירות וההיפרדות מחברי "יש עתיד-תלם", להסכם הוכנס סעיף שנועד לאפשר דילוג על חברי רשימה קיימים במקרה של התפטרות שרים וכניסת חברי כנסת רק ממפלגת כחול לבן. עם זאת, כפי שפורסם ב-ynet, סעיף זה עלול להיות בעייתי מבחינה משפטית.

 

חתימה על ממשלת אחדות ()
יו"ר צוות המו"מ של הליכוד יריב לוין

 

הליכוד וכחול לבן פרסמו הודעה משותפת ומסרו: "לאור מצב החירום במדינה ועל רקע האתגרים הרפואיים, הכלכליים והחברתיים הניצבים בפני מדינת ישראל, הושגה הערב הסכמה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן ויו"ר הכנסת ח"כ בני גנץ, על הקמת ממשלת חירום לאומית.

 

עיקרי הסיכומים בנושא אופן התנהלות הממשלה שתוקם:

הממשלה תהיה שוויונית וכך גם הקבינט המדיני-ביטחוני והקבינט החברתי-כלכלי.

יוקם קבינט קורונה בהובלה משותפת של נתניהו וגנץ שירכז את הטיפול במגפה בהשתתפות השרים הרלבנטיים וגורמי המקצוע.

עם השבעת הממשלה יושבעו ראש הממשלה נתניהו כראש ממשלה מכהן ויו"ר כחול לבן, בני גנץ כראש הממשלה המיועד שיחל בחודש אוקטובר 2021.

במידה ומי מהצדדים יפזר את הכנסת או לא יצביע בעד תקציב המדינה – ראש הממשלה מהמפלגה השנייה יכנס לתפקיד, ורק חצי שנה לאחר מכן יתקיימו בחירות, כשהוא מכהן כראש ממשלת המעבר.

הממשלה תושבע לאחר השלמת הליך חקיקה שיסדיר את מעמד מ"מ ראש הממשלה ואת קיום הסכם הרוטציה.

עם הקמת הממשלה היא תוגדר כממשלת חירום לאומית לתקופה של חצי שנה ולא תועלה חקיקה שאינה קשורה במלחמה בקורונה ללא הסכמה.

יוקם צוות מו"מ שידון בקווי היסוד לממשלת האחדות שתוקם עם תום המאבק בקורונה.

ראש הממשלה המכהן יורשה להביא לממשלה ולכנסת החל מחודש יולי את הצהרת טראמפ בדבר החלת הריבונות, לאחר קיום תהליך סדור בנושא.

יוקם קבינט פיוס לאומי. 

 

על פי הסיכום בין נתניהו וגנץ, "ראש הממשלה וראש הממשלה החלופי יפעלו בהסכמה מלאה של ארה"ב, לרבות לעניין המפות מול האמריקאים ובהידברות בינלאומית בנושא. כל זאת תוך חתירה לשמירה על האינטרסים הביטחוניים והאסטרטגיים של מדינת ישראל ובהם הצורך בשמירה על היציבות האזורית, שמירה על הסכמי השלום וחתירה להסכמי שלום עתידיים". גנץ ביקש את הנוסח הזה כדי להבטיח שלא יהיו צעדים נמהרים מצד נתניהו שיפגעו בהסכם השלום עם ירדן.

 

 

נזכיר כי יו"ר כחול לבן קיבל את המנדט מנשיא המדינה ראובן ריבלין מיד לאחר הבחירות. ביום חמישי שעבר פג תוקפו של המנדט לאחר הארכה שניתנה מצד ריבלין, והועבר להכרעת הכנסת. בשלב זה יכולים 61 חברי כנסת להמליץ על מועמד לנשיא.

 

ריבלין נתניהו וגנץ (צילום: קובי גדעון לע
ריבלין נתניהו וגנץ לפני חודש. יש סיכום(צילום: קובי גדעון לע"מ)

 

יו״ר צוות המו"מ של הליכוד השר יריב לוין אמר: "ממשלת חירום לאומית היא הדבר הנכון וההגיוני בעת הזו. אנו זקוקים לאחדות על מנת שנוכל להתמודד עם האתגרים הכלכליים והבריאותיים הפוקדים אותנו, ובכדי לצאת מן המשבר הזה חזקים יותר. העת הזו מזמנת לנו אפשרות וחלון הזדמנויות לביצוע מהלכים היסטוריים שכבר על הפרק. החלת הריבונות על ישובים ביהודה ושומרון היא משאת נפשו של העם היהודי ואין זמן טוב יותר למהלך חשוב זה מאשר בממשלת אחדות לאומית רחבה ואיתנה".

   

יו"ר יש עתיד-תל"ם יאיר לפיד אמר על ההסכם: "אז הפשרה בוועדה לבחירת שופטים היא שביבי בחר את כל הנציגים לוועדה. גנץ ואשכנזי הסכימו לתת לנאשם בפלילים למנות את השופטים שידונו בעניינו. אין גבול לחרפה".

 

חברת הכנסת מרב מיכאלי מהעבודה אמרה: "זו ‏הפקרה של שלטון החוק, של מערכת המשפט, של הוועדה למינוי שופטים, אור ירוק לסיפוח הרסני. לא חירום, לא סיוע כלכלי, לא טיפול במשבר. אפס מהבטחות מפלגת העבודה בבחירות. ממשלה מנופחת שכולה גלגל הצלה לנתניהו. עכשיו אנחנו חייבות לוודא שמפלגת העבודה לא לוקחת חלק בחרפה המושחתת והמסוכנת הזאת".

 

ח״כ עפר שלח הוסיף: "שליטה מוחלטת של נתניהו במינוי שופטים, חקיקה, ועדות הכנסת - וכמובן סיפוח מתי שירצה. ‏אפס תפקידים לכחול לבן במה שנוגע לקורונה. ‏34 שרים, חוק נורבגי מדלג, חלוקה לפרוסות של תיקי החוץ והביטחון. ‏בני גנץ, גבי אשכנזי - לאן תובילו את החרפה".

 

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן כתב: "אני מברך על הקמת הממשלה, למרות שזאת לא ממשלת אחדות אותה הציבור רצה והיא צו השעה. מדובר בממשלה נוספת של נתניהו והגוש החרדי-משיחי שלו עם עלה תאנה שעליו שני פלאפלים בכירים. ישראל ביתנו תהיה אופוזיציה עניינית. אם הממשלה תפעל נכון בתחום המדיני, הכלכלי והמאבק בקורונה נתמוך בה מבחוץ. מנגד לא נהסס למתוח ביקורת נגד החלטות מדיניות שגויות, חוקים בנושאי דת ומדינה הפוגעים בעיקרון של חיה ותן לחיות, ונמשיך להיאבק למען העצמאיים, הפנסיונרים, העולים, הנכים ולהבראת מערכת הבריאות". 

 

 


פורסם לראשונה 20/04/2020 18:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים