שתף קטע נבחר

ביקורת על גנץ ונתניהו: "הסכם של כבוד וכיבודים, לא עוסק באזרחים"

ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו טען באולפן ynet כי ההסכם הקואליציוני בין גנץ ונתניהו "עוסק בעיקר בחלוקת תפקידים וג'ובים", וח"כ מיכאלי אמרה שתסכל כניסה של פרץ ושמולי מטעם מפלגת העבודה: "לא נקבל את זה כמובן מאליו"

 

 

התגובות במערכת הפוליטית לחתימה על ההסכם להקמת ממשלת האחדות בין בנימין נתניהו לבין בני גנץ כללו ביקורת רבה על השניים, בעיקר סביב מספר השרים וההטבות שמוקנות להם. ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו אמר הבוקר (יום ג') באולפן ynet כי אמש נחתם הסכם להקמת "ממשלת נתניהו-חרדים עם עלה תאנה של בני גנץ", בעוד ח"כ מרב מיכאלי תקפה את יו"ר מפלגתה עמיר פרץ, וטענה כי הוא מפר את כל הבטחותיו לבוחר.

ח"כ מרב מיכאלי (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ח"כ מרב מיכאלי(צילום: אוהד צויגנברג)

ח"כ מיכאלי הבהירה כי היא לא מתכוונת להצטרף לממשלה, אף ששותפיה למפלגה עמיר פרץ ואיציק שמולי צפויים לקבל שני תיקים בה. "לא רק זה, אני לא מקבלת כמובן מאליו את זה שהם בדרך לממשלה. לפחות לא כחברי מפלגת העבודה", אמרה. "ועדת מפלגת העבודה צריכה לאשר את הצעד הזה. יש מטה אדיר שעושה טלפונים, ומהנתונים שלנו יש רוב מוחץ שמתנגד למהלך הזה".

 

היא תקפה את העומד בראש המפלגה, עמיר פרץ, וטענה כי בהסכם הקואליציוני אין אף לא דבר אחד שהוא עמד עליהם בשלושת מערכות הבחירות האחרונות. "לעומת זאת, בהסכם מופיעים דברים שהוא הבטיח שלא יעשה – כמו לשבת תחת נתניהו ולהסכים לסיפוח חד-צדדי", אמרה מיכאלי.

חתימה על ממשלת אחדות ()
בנימין נתניהו ובני גנץ במעמד החתימה

ממשלת נתניהו גנץ תיקים ליכוד כחול לבן ()

- יכול להיות שפרץ ושמולי בדרך החוצה כחטיבה נפרדת מהמפלגה?

"לי חשוב לשמור על מפלגת העבודה בתור התשתית של מה שיוכל להרכיב את הפוליטיקה של אחרי נתניהו ולבנות מחדש את מדינת ישראל של אחרי נתניהו. פרץ ושמולי יעשו את החשבונות שלהם. תפקידי לוודא שמפלגת העבודה לא נותנת יד לממשלה הכי מושחתת ומסוכנת שהייתה כאן אי פעם".

 

- את תיאבקי נגד השניים האחרים ואז המפלגה תתפרק? אולי צריך לחבור לגנץ וכחול לבן ולהקים מפלגה חדשה?

"המפלגה לא תתפרק. יש בה עשרות חברות וחברים שמחויבים לערכי מפלגת העבודה ולמה שמפלגת העבודה מאמינה שצריך לעשות בשביל מדינת ישראל. אי אפשר לחבור לכישלון הפוליטי הגדול ביותר בתולדות הפוליטיקה הישראלית שמפר את כל ההבטחות שלו ושבר את כל המחויבויות שלו".

 

ח"כ פורר: "הסכם של כבוד וכיבודים, לא עוסק באזרחים" 

ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו אמר כי הממשלה החדשה שתקום היא למעשה "ממשלת נתניהו-חרדים עם עלה תאנה של בני גנץ". לדבריו, "ההסכם עוסק בעיקר בחלוקת תפקידים וג'ובים. הדרך להגיע לממשלת אחדות באמת הייתה להניע חקיקה, לקדם אותה ואז לפרק את נתניהו מנכסיו. לנתניהו לא היה עניין לרצות ממשלת אחדות אמיתית כי לא היו עליו איומים מהצד השני. לא היינו הולכים לממשלה צרה בתמיכת המשותפת".

 

 
50 ()
"גנץ עשה טעות פוליטית קשה". פורר

פורר ציין כי בעיניו, היחידים שהרוויחו בממשלה הבאה הם חברי הכנסת החרדים. "בסוף ליצמן ואריה דרעי ישבו על כיסאותיהם. ליצמן יישאר שר בריאות אחרי המחדל, אני חושב הגדול ביותר שהיה פה בכל שנות קיומה של מדינת ישראל, שאגב רובץ על כתפיהם של ליצמן ונתניהו. נראה שגנץ הוא עלה התאנה שלהם לקראת ועדת החקירה", אמר.

 

- גנץ נכנע? חלש? לא יודע לנהל מו"מ?

"היה ברור שגנץ עשה טעות פוליטית קשה ברגע שהתפרק מכל הנכסים שלו ונכנס לחדר המשא ומתן עירום ועריה בלי שום יכולת או מנוף אמיתי אל מול נתניהו. כל סעיף בהסכם מחזיק הרבה שערוריות – והגדולה ביותר היא שבזמן משבר כלכלי של מיליון מובטלים, לא רק שיש 36 שרים – אנחנו מגלים גם שנצטרך לשלם על מעון נוסף ושיירה נוספת. הכל עוסק בכבוד וכיבודים שום דבר לא עוסק באזרחים בהסכם הזה".

 

 

גם ח"כ יואב קיש מהליכוד התייחס להסכם וטען כי "ההישג הכי גדול שלו הוא שהוא הצליח למנוע ממדינת ישראל בחירות בפעם הרביעית. הדבר הכי משמעותי שלהערכתי תוך חודשיים נתקדם לנושא הריבונות. יש מסלול מוגדר שמבטיח למדינת ישראל להוביל ריבונות".

 

הוא מתח ביקורת מסוימת על ההסכם שמקנה לכחול לבן מספר שרים שווה לזה של הליכוד, גם בתקופה קשה, אך הבהיר כי "בסופו של דבר כשאתה עושה הסכם אתה צריך לדעת להתפשר". עם זאת, הוא ציין: "דווקא גוש הימין שמגיע עם 59 חכים בטל. בליכוד יהיו אולי 10 שרים, ודווקא מבחינת היחסים האלה הליכוד בהחלט עומד ברמת ממשלה סבירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
בנימין נתניהו ובני גנץ
צילום: לע"מ
מומלצים