שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי, ראובן כהן/דוברות עיריית חיפה

זעם בברזיל: הנשיא הפגין נגד הסגר

ז'איר בולסונרו רוצה להסיר את הסגר כדי לשקם את הכלכלה - אבל המושלים במדינות המחוז מתנגדים. הוא הכעיס רבים כשהגיע לתמוך במפגינים שקראו להסרת הסגר - וגם להתערבות צבאית ולהשבתת בית המשפט העליון. בולסונרו, שמכנה את מגפת הקורונה "שפעת קטנה", השתעל בזמן הנאום

נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו אמר אתמול שהוא מקווה שהסגר שהוטל בארצו יסתיים השבוע. בולסונרו הוסיף שהמגבלות במדינות המחוז לא מוכיחות את עצמן, ושכל דבר שנעשה בצורה מוגזמת יוצר בעיות.

 

"אנשים רוצים לחזור לעבוד", אמר הנשיא הברזילאי. "אני מקווה שזה השבוע האחרון של הבידוד הזה. ההמונים לא יכולים להרשות לעצמם להישאר בבית, כי המקרר שלהם ריק".

 

בולסונרו נחשב לאחד המנהיגים הבודדים בעולם שמתנגדים בגלוי לסגר ולמגבלות הנוספות שנועדו לבלום את התפשטות הקורונה. הוא אמר שאותם צעדים משוללי יסוד ומחסלים מקומות עבודה. הוא הוסיף שהסכנה שטמונה בהשבתת המשק גדולה מהסכנה של מחלה שאותה כינה "שפעת קטנה".

נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו מפגין נגד ה סגר  (צילום: AFP)
בולסונרו משתעל בהפגנה בברזיליה(צילום: AFP)
 

למרות התנגדותו של בולסונרו, רבים מהמושלים של מדינות המחוז בברזיל הטילו סגר חלקי או מלא - והכעיסו את הנשיא. הנשיא התעמת גם עם בכירים במערכת הבריאות הברזילאית - ובשבוע שעבר אף הדיח את שר הבריאות אחרי ויכוחים בנוגע להנחיות שמירת המרחק.

 

נגיף הקורונה החל להתפשט בברזיל כמה שבועות אחרי התפשטות הנגיף באירופה ובארה"ב. לכן לא סביר שהמושלים הברזילאים יסירו השבוע את הסגר במדינות המחוז כפי שרוצה הנשיא.

נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו מפגין נגד ה סגר  (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

בראיון לרויטרס בשבוע שעבר שר הבריאות של מדינת ריו דה ז'ניירו, אדמאר סנטוס, אמר ששיא המגפה בריו יהיה בחודש מאי. סנטוס, שאובחן כחולה קורונה, אמר שלמרות המגבלות שהוטלו על האזרחים ריו עדיין לא הצליחה לשטח את העקומה.

 

על רקע המחלוקת בין הנשיא למדינות המחוז הבהיר בית המשפט העליון בברזיל שמושלים וראשי ערים יכולים להחליט על המגבלות על דעתם עצמם, ללא התערבות של הממשלה הפדרלית.

נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו מפגין נגד ה סגר  (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

ביום ראשון הכעיס בולסונרו אזרחים רבים בברזיל כשהגיע - ולא בפעם הראשונה - להפגנה נגד הסגר שהוטל ברחבי ברזיל. בולסונרו נאם בפני מאות מפגינים בברזיליה. במהלך דבריו הוא אמר לנוכחים שהם "פטריוטים" שעוזרים להגן על חופש הפרט, שנמצא בסכנה בגלל הסגר. בולסונרו, שלא עטה מסכה, השתעל כמה פעמים בזמן הנאום.

 

הכעס על בולסונרו היה גדול במיוחד מכיוון שהמפגינים קראו לצבא להתערב בניהול המשבר. כך הואשם בולסונרו בתמיכה במפגינים, שמעוניינים לחזור לימי הדיקטטורה הצבאית בברזיל. המפגינים קראו להשבית את הקונגרס ואת בית המשפט העליון ונשאו שלטים שבהם הביעו תמיכה ב"התערבות צבאית" לטובת הנשיא.

 

"אתם חייבים להילחם למען המדינה שלכם. תסמכו על הנשיא שלכם שיעשה מה שצריך לעשות כדי שנשמור על הדמוקרטיה שלנו, ועל הדבר שיקר לנו יותר מכל - החירות שלנו", אמר בולסונרו בהפגנה.

נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו מפגין נגד ה סגר  (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

בגרדיאן נכתב שנשיאים לשעבר, פוליטיקאים ועורכי עיתונים גינו את התנהגותו "האנטי-דמוקרטית" וה"אידיוטית" של הנשיא, שנחשב בעיני רבים לאיש ימין קיצוני. בולסונרו הגיב למהומה ואמר: "אני מכבד את בית המשפט, אני מכבד את הקונגרס – אבל אני עדיין רשאי להביע דעה. אנשים לא יכולים לפרש כל דבר שאני אומר כתוקפנות".

 

בברזיל, שבה חיים יותר מ-200 מיליון תושבים, מספר חולי הקורונה הוא הגבוה ביותר באמריקה הלטינית: יותר מ-38,000 נדבקו בנגיף ויותר מ-2,400 מתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
בולסונרו משתעל בהפגנה בברזיליה
צילום: AFP
מומלצים