שתף קטע נבחר

צילום: נדב אבס, יריב כץ

"הביאו מטושים באיכות של עלי אקספרס", מד"א הקפיא בדיקות | חשיפת ynet

בהמשך לפרסום ב-ynet על המטושים התקולים מסין, הקפיא מד"א את בדיקות הקורונה ברוב המתחמים לכמה שעות. ההערכה היא שאלפים נבדקו בימים האחרונים באמצעות המטושים הללו, וייתכן שיידרשו להיבדק שוב. גורם במערכת הבריאות: "מהר מאוד הבינו מה עשו. הבעיה היא בחומר שבמבחנה"

מד"א הקפיא היום (רביעי) למשך כמה שעות את בדיקות הקורונה ברוב המתחמים בגלל המטושים התקולים מתוצרת סין שעליהם דווח לראשונה ב-ynet. מוקדם יותר הנחה משרד הבריאות את קופות החולים להימנע משימוש בחלק מהמטושים לבדיקות קורונה מחשש לתקלה ולזיהום. גורם במערכת הבריאות אמר: "הביאו לנו מטושים באיכות של 'עלי אקספרס' בלי לשים לב, והבינו מהר מאוד מה הם עשו. הבעיה העיקרית היא בחומר שבתוך המבחנה".

 

 

מטושים תקולים ()
המטושים. החומר מחליף צבעים

התקלה אותרה בזכות עירנותה של עובדת באחת המעבדות, שהבחינה שהצבע שמתקבל בבדיקה שונה ממה שאמור להיות - ולמעשה מצביע על תקלה. לפי ההערכות, אלפי מבוטחי קופות החולים נבדקו בימים האחרונים באמצעות המטושים הסיניים. במערכת הבריאות מאמינים כי כ-10,000 מטושים מהסוג התקול נשלחו בימים האחרונים לקופות החולים, וייתכן כי הנבדקים באותם המטושים יידרשו להיבדק בשנית.

 

בקופות החולים ממתינים כעת להחלטת משרד הבריאות אם לדגום מחדש את המבוטחים שנבדקו באמצעות המטושים התקולים. לכל קופות החולים וגם למד"א יש מטושים מסוג אחר ובהם של "תעשיות ביולוגיות" או של חברת נובומד, ואחרי ההקפאה הזמנית הם ישמשו לכל הבדיקות.

 

    

"לאור השינויים בחלק מערכות המטושים, אנו מנחים כי יש להקפיד להשתמש בערכות המטושים בייצור של תעשיות ביולוגיות ו/או נובומבד בלבד, עד אשר נעדכן אחרת", נכתב בהודעה מטעם משרד הבריאות לקופות החולים. "אנא ודאו כי הערכות הנ"ל נשמרות בטמפרטורה שלא עולה על 25 מעלות צלזיוס".

 

בשלב זה עוד לא ברור האם התקלה השפיעה על תוצאות הבדיקות, ואולם בקופות החולים מעריכים שהתשובה בעניין הזה היא שלילית. גורם באחת מקופות החולים סיפר כי בימים האחרונים קיבלו הנחיה ממשרד הבריאות שלא להשתמש במשלוח המטושים שהגיע אליהם בשבוע שעבר בעקבות חשש לזיהום במטושים.

 

עובדי המעבדה באותה קופה קיבלו לאחרונה הודעה ובה נכתב: "בשיחה עם האחראי במשרד הבריאות, הסיבה שהמטושים לא היו אמורים להיות בשימוש לא נוגעת לאיכות התוצאה אלא לעניין טכני של הטיפול במטושים במעבדה (המטוש ננעץ בפקק ומקשה על הטיפול בדגימה). החומר במטוש נבדק ונמצא תקין לשימוש. שינוי הצבע הוא נושא חדש שהם לא מכירים".

 

בתוך כך, מנתונים שפירסם משרד הבריאות עולה כי אתמול התקיימו 11,422 בדיקות - ירידה של כמעט 2000 בדיקות לעומת יום שני, אז מספר הבדיקות עמד על 13,342 בדיקות. ביום ראשון מספר הבדיקות היה מתחת לרף ה-10,000 בדיקות שהוצג ועמד על 9,419 וביום שבת נערכו 10,012 בדיקות.

 

מנתוני התחלואה של המשרד שפורסמו הבוקר עולה כי נרשמה עלייה משמעותית במספר המאובחנים החדשים ביחס לימים הקודמים. עד כה אובחנו 14,326 בני אדם בישראל עם הנגיף ובסך הכל מדובר בעלייה של 3.19% במספר המאובחנים החדשים ביחס ליממה הקודמת. בימים הקודמים עמד שיעור הנדבקים החדשים על בין 1.65% ל-2.5%.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים