שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי, ראובן כהן/דוברות עיריית חיפה

הצצה נדירה מבפנים: כך הימ"מ עוצרת מבוקשי טרור בימי הקורונה

עם מסכות חמצן, מערכת קשר משודרגת ואמצעי הסוואה מיוחדים, מבצעים לוחמי הימ"מ מעצרים ליליים - לא לפני חיטוי קפדני. לאחר שהמבוקש נלכד, הוא ממוגן מכף רגל ועד ראש. סגן המפקד ע': "מתאימים את עצמנו לכל מצב ויכולים לעשות הכול"

הקורונה מרגילה אותנו למציאות שלא הכרנו, בכל המישורים. הנגיף מורגש בכל תחומי החיים - ומכתיב דפוסי פעולה ייחודיים גם ביחידה המשטרתית ללוחמה בטרור של משמר הגבול.

צה
"אנחנו סתגלנים". לוחמי הימ"מ בדרך למעצר(צילום: זיו קורן)

צה
נכנסים בלבוש ממוגן לבית של מבוקש פלסטיני(צילום: זיו קורן)

צה
"יש הבנה מצד העצורים, והם לובשים את החליפה". מעצר מבוקש(צילום: זיו קורן)

הסכנה מההידבקות במהלך הפעילות המבצעית הביאה את לוחמי היחידה לעשות התאמות משלהם לתקופה הלא שגרתית. ynet ו"ידיעות אחרונות" חושפים לראשונה איך נראית מבפנים פעולת הימ"מ, שמוגדרת כנכס לאומי בימי הקורונה בשטחי יהודה ושומרון.

 

נגיף הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

  

זה קרה בליל שני: כוח של לוחמים התכונן לעוד מבצע ללכידת מבוקש באזור טול־כרם, תחת מגבלות הקורונה. "הימ"מ היא יחידה שמורגלת לפעול בשינויים", מסביר סגן מפקד היחידה, סנ"צ ע'. "אנחנו סתגלנים, ויודעים להתאים עצמנו לכל מצב. זה מה שנדרש מאיתנו. בימי הקורונה המעצרים נמשכים כרגיל, ועם הציוד שיש לנו אנחנו יכולים לעשות הכול".

 

עוד לפני היציאה לפעילות הלוחמים עוברים טיהור וחיטוי מיוחדים על ידי לוחמים שהוסמכו לכך, ודואגים לכל הציוד. הם מחטאים את הנשקים והרכבים. "אחת הבעיות המרכזיות שלנו היא לחימה עם מסכת חמצן", מסביר סנ"צ ע'. "אנחנו משתמשים במסכה המחוברת למפוח שיודע לתת לנו אוויר לתוך המסכה, ובכך מסייע ללוחם לנשום ומונע אדים". ביחידה פיתחו גם מערכת קשר שיכולה לפעול בתוך מסכת החמצן.

צה
הלוחמים עוברים טיהור וחיטוי מיוחדים(צילום: זיו קורן)

צה
(צילום: זיו קורן)

צה
(צילום: זיו קורן)

צה
(צילום: זיו קורן)

למרות שחליפות הקורונה הלבנות בולטות בשטח, עושים הלוחמים שימוש באמצעי הסוואה מיוחדים בהתקרבם לאזור המעצר. "בתוך היעד אנחנו פועלים רגיל, וחותרים למגע עד שהמבוקש אזוק בידיים", אומר ע'. "לאחר המעצר הלוחמים מסבירים למבוקש שעליו ללבוש את חליפת המיגון. דווקא בעניין הזה בכל המעצרים האחרונים אנחנו רואים שיש הבנה מצד העצורים בעניין הקורונה, והם לובשים את החליפה. זה בעיקר כדי לא לזהם את הרכבים שבהם אנחנו משתמשים".

 

אחרי ביצוע המעצר מגיעים הלוחמים לבסיס. "כאן מתנהל הליך מסודר", אומר ע'. "שוב לוחמים שעובדים ומבינים בחיטוי, עושים לנו ולציוד חיטוי מיוחד. בצורה מסודרת אנחנו פושטים את הציוד ומכשירים אותו לפעולה הבאה".

צה
לוחמים שסובלים מתסמיני הקורונה - נשארים בבית. פעילות הימ"מ(צילום: זיו קורן)

צה
(צילום: זיו קורן)
 

לכל לוחם ימ"מ יש את התפקיד שלו בתוך היחידה, ומערכת הביטחון זקוקה לכל אחד מהם. לכן גובשו ללוחמים כללי התנהגות נוקשים ביחידה ומחוצה לה, כדי שלא יידבקו, ייעדרו ויפגעו בכשירות המבצעית. "בראש ובראשונה יש אחריות לכל לוחם. אנחנו מסבירים והם מבינים את המקצוע", מסביר ע'. לפי ההנחיה שיצאה ללוחמים, כל מי שמגלה אפילו מעט תסמינים - פשוט נשאר בבית, לא מגיע ליחידה וכך לא מסכן את חבריו: "זה כבר היה לנו. לוחמים נשארו בבית עד שהתסמינים חלפו, כמובן מבלי שחלו בקורונה או נאלצו לשהות בבידוד".

 

במהלך השבועות האחרונים ביצעו לוחמי הימ"מ מספר מעצרים ביהודה ושומרון וגם בשטחים אחרים בארץ תוך שימוש בציוד הייחודי. ביחידה שמרו על קשר עם המקבילות שלהם בעולם, ובייחוד עם יחידת הלוחמה בטרור האיטלקית, שבמדינתה הכתה הקורונה באופן חמור ביותר. "גם בימים הקשים אנחנו איתם בקשר", מגלה ע'. "הרי תמיד אנחנו נוסעים אליהם והם באים אלינו כדי ללמוד, להתאמן ולהתקדם. כשהתפרצה הקורונה דיברנו עם מפקדי היחידה שלהם והצענו טיפים, דרכים ושיטות ללוחמה בטרור תחת נגיף הקורונה. זה אויב מסוג אחר, שאינו נראה, אבל אנחנו התאמנו את עצמנו אליו, כמו שנתאים עצמנו לכל תרחיש שיבוא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זיו קורן
לוחמי הימ"מ בדרך למעצר
צילום: זיו קורן
מומלצים