שתף קטע נבחר
צילום: AFP, מוטי קמחי

מכה אחת יותר מדי לאיש השמן

כוחותיו של המגזר הציבורי לא עמדו לו מול מגפת הקורונה: אף אחד לא דאג לפרוס עבורו רשת ביטחון, להכין עתודות ולחזק מתחתיו את היסודות

 

ירושלים (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מאז החלו לחפש את פתח היציאה ממבוך הקורונה מתקשים האוחזים בהגה לקרוא את המפה: דורכים על דוושת הגז ודוהרים לכיוון ציבור המורים, עוצרים בחריקת בלמים מול קשישים ושורדי שואה, לוקחים פנייה חדה לפני שמגיעים לציבור העצמאים, תופסים חניה במקום של הנכים, ויוצאים מרכב השרד כשהם טורקים מאחוריהם את הדלת על אצבעותיה של אישה מוכה. מסע ההרס הזה החל הרבה לפני הקורונה, אלא שנראה שמי שלא למד את טעויותיו בעבר לא יוכל לתקן אותן בהווה.

 

 

הם עוד לא מבינים שחייבים להחליף מפה, לדייק קנה מידה לאומי, לעדכן במהירות את היעדים, ואם צריך – גם לסלול מחדש נתיבים. הדרך הראשית – זרועה בתמרורי "קצצו את הפנסיות" ובשלטי אזהרה "ותרו על תוספות שכר" – היא הנוחה ביותר לרכבי השרד הנוסעים ללא הפרעה בכבישים ריקים.

 

יותר מעשור הם צוחקים על "האיש השמן" – כך כינה שר האוצר בנימין נתניהו ב-2003 את המגזר הציבורי – ושומרים בקפדנות על התפריט דל התקציב שאכן הצליח מעל ומעבר למשוער. אלא שהאוכלוסיות החלשות לא נעלמו כמו קילוגרמים עודפים, הן פשוט המשיכו לסבול בשקט, כמו שהן יודעות.

 

האיש השמן נחלש והלך, הוא פסע בכבדות בשולי הכביש, הוא היה עסוק בהישרדות: לחם, מים, תרופות, מזון. הוא היה צריך לגמור את החודש, להחליט אם להפעיל את החימום או את הבוילר, לא היה לו זמן פנוי להתעדכן בחדשות המדע, או לדאוג מה יעשה ביום שמישהו בסין יאכל מרק עטלפים.

 

בכביש הייתה תנועה ערה, אנשים נסעו לחו"ל ועשו קניות באינטרנט, רכשו תוכן בכסף ותיכננו את החופשה המשפחתית בחו"ל – גם להם לא הייתה סיבה לחלום בלילה שיום אחד תגיע מגפה ותרים להם את בלם היד.

 

בקצה הדרך חיכה לכולם וירוס הקורונה, אלא שכוחותיו של המגזר הציבורי לא עמדו לו: אף אחד לא דאג לפרוס עבורו רשת ביטחון, להכין עתודות ולחזק מתחתיו את היסודות. "המגזר השלישי", המכונה "מגזר ההתנדבות", אשר מילא את החלל בשנים האחרונות וטיפל בקשישים, בנוער בסיכון, בפגועי נפש, בנכים ובשורדי שואה – עומד בעצמו לפני קריסה. הממשלה, שכל כך מתעניינת בפלוס ליד דירוג האשראי, לא מעלה בדעתה להתעניין בפלוס שליד קצבת הביטוח הלאומי.

 

אנשי המגזר השלישי – טובי הבנות והבנים של הארץ הזאת, שמחזיקים 14 אחוז מכוח העבודה במשק - חטפו מכה אנושה גם הם: רבע מכוח האדם פוטר והוצא לחל"ת, התרומות פסקו לחלוטין וכך גם התקציבים. על ממשלת ישראל להקים רשות חירום. הפה שאסר הוא הפה שיתיר: זוהי חובתה המוסרית כלפי האיש שהרעיבה למוות.

 

  • מרב בטיטו היא עיתונאית "ידיעות אחרונות"

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים