שתף קטע נבחר

דיווח: מחווה מצרית לקידום עסקת שבויים עם חמאס

ארבעה עזתים שהיו כלואים במצרים על רקע ביטחוני שוחררו. בחמאס נתפס המהלך כמחווה במסגרת המו"מ העקיף מול ישראל

 

הדר גולדין, אורון שאול, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד ()
אורון שאול, הישאם א-סייד, אברה מנגיסטו והדר גולדין

העיתון הלבנוני "אל-אחבאר" המקורב לחמאס מדווח היום (ה') כי גוברים הסיכויים לעסקת חילופי שבויים בין ישראל וחמאס. התיווך בין הצדדים נעשה בעזרתה של מצרים, שבימים האחרונים ערכה מחווה לחמאס ושיחררה כמה פלסטינים תושבי רצועת עזה שהיו כלואים אצלה מזה כשנה וחצי.

 

 

מדובר על ארבעה רופאים, שנעצרו על רקע ביטחוני, וחמאס ביקש מהמתווך המצרי לשחררם. בחמאס מצביעים על חמישה עצורים ביטחוניים נוספים שנותרו בבתי הכלא במצרים, וחלקם שייכים לזרוע הצבאית של הארגון. מקורות בחמאס ציינו שמצרים הבטיחה לשחרר עוד כמה עצורים מבלי להגדיר כיצד הדבר יתבצע.

 

השחרור נתפס בחמאס כמחווה מצרית במסגרת המשא ומתן העקיף מול ישראל על ביצוע עסקת חילופי שבויים. נראה כי המתווכים מהמודיעין הכללי המצרי מביעים אופטימיות באשר לסיכויי הצלחת המשא ומתן.  

 

 

בשנים האחרונות אחראי המודיעין המצרי על השגת השקט בין ישראל לחמאס באמצעות החסות שהוא מעניק להליך ההסדרה המתקיים בין הצדדים, וכן בהשגת הסכמי הפסקת אש בעת הסלמות צבאיות.

 

נראה כי במצרים וגם בחמאס מרוצים מההגעה להסכם אחדות בין הליכוד לכחול לבן, משום שלהערכתם הקונצנזוס הרחב בקרב ממשלתו של נתניהו תקל על ישראל להגיע להחלטה על ביצוע עסקת חילופי שבויים.

 

ארגון חמאס מחזיק ברצועה בשני אזרחים ישראלים - אברה מנגיסטו והישאם א-סייד – ובגופותיהם של שני חיילים: הדר גולדין ואורון שאול. על פי הערכות של גורמים בינלאומיים, חמאס שוקל עסקה שבמסגרתה ישוחרר לפחות אחד משני האזרחים המוחזקים ברצועה בתמורה לשחרור של אסירים ביטחוניים מבוגרים ואולי אף אסירות נשים.

 

משבר הקורונה סיפק לחמאס סולם לרדת מעץ שהוא טיפס עליו לפני שנים. זה זמן רב שלחמאס יש תנאי שבלעדיו הוא לא מוכן לפתוח במשא ומתן לעסקת חילופי שבויים - שחרור של כמה עשרות פלסטינים ששוחררו בעסקת שליט ועם השנים נעצרו מחדש על ידי ישראל. כעת, ייתכן, התמונה שונה.

 

בשבוע שעבר פורסם ב-ynet שחמאס חש שישראל לא משדרת רצינות מספקת כלפי איתותיו הרבים ונכונותו לבצע עסקה, הצהרה שמשמעותה איתות של חמאס על רצינותו שלו. ישראל דווקא בודקת ברצינות את ההיתכנות למימוש עסקה, וחמאס קיבל מסר דומה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הישראלים המוחזקים בידי חמאס
מומלצים