שתף קטע נבחר

"אין לך אימא שתדאג לך"

יש להם משפחות המתגוררות כאן בארץ, אבל הם נחשבים לחיילים בודדים משום שהם כמעט ולא בקשר עם המשפחה. "כשאתה נשאר שבת ואין לך אפילו את הטלפון המשפחתי הזה של שישי אחה"צ, זה שובר", מספר בנצי, שהשאיר את החיים הקודמים מאחור. ynet והתכנית לחיילים בודדים חסרי עורף משפחתי בשבוע התרמה בצל הקורונה

בשיתוף ביתילי

 

 

לא משאירים אף חייל בודד. ynet והתכנית לחיילים בודדים חסרי עורף משפחתי, שבוע התרמה בצל הקורונה. להתגייסות ותרומות היכנסו ללינק

 

"נולדתי למשפחה חרדית בירושלים, אחד משמונה. הייתי בתלם, תלמוד תורה בחיידר, באיזשהו שלב התחלתי לחשוב, לנסות להבין, התחיל להיפתח איזשהו סדק שפתאום התשובות לא היו כאלה ברורות, ואז התחלתי להתגלגל ככה בין ישיבה לישיבה, כמו מדרגות יורדות כזה, אתה לא נופל מיד למטה".

 

לבנצי (26) אף פעם לא היה קל. בגיל 21 החליט לברוח מהישיבה החרדית בה למד, מצא את עצמו ישן כמה לילות בגן סאקר בירושלים, משפחתו ניתקה איתו את הקשר ולמרות הכל, הוא התעקש והתגייס להיות לוחם בגבעתי. היום הוא מתנדב כאחראי על בית לחיילים בודדים של העמותה שעזרה לו לעבור את התקופה הקשה ומנסה בעצמו, לסייע לחיילים כמותו להרים את הראש מעל המים בתקופת הקורונה המאתגרת.  

התעקש להיות לוחם
התעקש להיות לוחם

חיילים בודדים עם משפחה בארץ

צמד המילים "חיילים בודדים" גורם ללב להיפתח במחשבה על צעירים מחו"ל שעזבו את הכל כדי לעלות על מדים. אך מדי שנה משרתים בצה"ל מעל 3,000 חיילים בודדים ישראלים, חיילים שנולדו וגדלו בארץ, אך משפחתם אינה תומכת בהם. חלקם מגיעים מהמגזר החרדי, כאלו שבחרו לחזור בשאלה או להתגייס והמשפחה בחרה לנתק מגע, חלקם מגיעים ממשפחות בסיכון וחלקם יתומים או ברחובות כתוצאה מהזנחה.

 

לא משאירים אף חייל בודד. ynet והתכנית לחיילים בודדים חסרי עורף משפחתי, שבוע התרמה בצל הקורונה. להתגייסות ותרומות היכנסו ללינק

 

סיפורו של בנצי ועוד רבים מספר את סיפורם של החיילים הבודדים חסרי העורף המשפחתי. "מאחד שלא זרק את הזבל כי זה ביטול תורה לאחד שצריך לפרנס את עצמו, להשכיר דירה, לשלם כסף. אתה לא יודע מה זה כסף. זה לא קיים. זה סטירת לחי, אתה בשוק. הרבה רגעים קשים".

 

בנצי מספר על הרגע בו החליט להתגייס -"אני מגיע ללשכת גיוס ומתברר לי שאני בכלל עריק. מה עריק? איך אני עריק?" הוא צוחק, "התחלתי להבין שאני נכנס למערכת שלא מבינה בכלל את הסיפור. שלחו אותי באותו יום לבקו"ם, ואז אני כבר מגיע לקצין מיון, אני אומר לו: אני רוצה קרבי. אומר לי: מה הפרופיל שלך? אמרתי לו: שמע, אני חזק".

 

את ציקי אוד, רכז חיילים במרכז לחיילים בודדים לזכרו של מייקל לוין, הכיר בנצי כשהתגייס לצבא. "בא אלי איזה חבר, אומר לי: שמע, יש איזה אחד, ציקי, עוזר לחיילים בודדים, בוא, תפגוש אותו, תכיר אותו. החיוך שלו היה כמו בום כזה, משהו ששינה לי לחלוטין את החיים". מאז ציקי מלווה את בנצי בכל שלב שעובר בחייו, מסייע ונותן עצות כמו אבא דואג.

 

"הקשיים הם מטורפים. אנשים חושבים שהבעיה של חייל בודד היא שהוא צריך מקום לגור. אבל זה ממש לא זה. אתה פשוט הכי בודד בעולם", סיפר בנצי והוסיף כי אחד הדברים המרכזיים שהעמותה העניקה לו אלה אנשים שדיברו בשפה שלו ועברו את אותם אתגרים כמו שהוא בעצמו עבר, זו המתנה הכי גדולה שיכול היה לקבל.

 

אתה מרגיש הכי בודד בעולם
אתה מרגיש הכי בודד בעולם
  

ציקי אוד הוא אביהם המיתולוגי של אלפי חיילים בודדים להם הוא מקדיש את חייו כבר 30 שנה, הוא היה אביו המאמץ של מייקל לוין ז"ל שנהרג במלחמת לבנון השנייה. "הכרתי את מייקל לוין שהיה עולה מארה"ב, שהלך לצבא, הוא היה בצנחנים, אני ליוויתי אותו לכל אורך הדרך מלפני הגיוס", הוא אומר בעיניים בורקות, "במלחמת לבנון השניה, הוא היה אצל ההורים שלו בחופשה, הוא צלצל אליי, אמרתי לו: מייקל אל תבוא, המלחמות פה זה 4-5 ימים, עד שאתה תבוא כבר לא תהיה מלחמה. מייקל היה בדיוק האדם שהייתי צריך להגיד לו לא לבוא, ותוך 24 שעות הוא היה בארץ, הוא הגיע לחבר'ה שלו ונפל בעייתא א-שעב. בשבילי זה היה פעם ראשונה שחייל שאני מטפל בו נופל. מייקל בזמנו דיבר שהוא רוצה להקים משהו לחיילים בודדים, מקום שיוכלו להיפגש בו. אמרתי לחבר'ה: אם בונים משהו זה יהיה לזכר מייקל לוין כי הוא הראשון שדיבר על הנושא הזה."

"החיוך שלנו שינה את חיי". בנצי וציקי (צילום: יריב כץ)
"החיוך שלנו שינה את חיי". בנצי וציקי(צילום: יריב כץ)
 

התקופה הנוכחית מאתגרת במיוחד לחיילים הבודדים הישראלים וקיים חשש גדול שהם יתדרדרו. ציקי משתף אותנו מהקולות שעולים מהשטח, מצוקת החיילים , והשאלות הקשות של "מה לעשות?". " אני גם לא יודע מה להגיד להם. אני לא יודע מתי התקופה הזאת תיגמר, אבל הם צריכים לשלם שכר דירה, הם צריכים לקנות אוכל, אין להם חברים, חלק מהחברים סגורים, חלק מהחברים לא סגורים. מצב מטורף בשבילם".

 


 

בשיתוף ביתילי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים