שתף קטע נבחר

פרשת התעשייה האווירית: 4 חשודים יועמדו לדין בכפוף לשימוע

התיק נגד ח"כ חיים כץ אמנם נסגר, אך ישנה המלצה לאישום נגד מקורבו, אליהו כהן, חבר ועד העובדים בתעשייה האווירית שהשפיע על עובדים להתפקד לליכוד ולהצביע לכץ. שלושה נוספים צפויים לעמוד לדין בחשד לעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הודיעה היום (חמישי) לארבעה חשודים בפרשת עובדי התעשייה האווירית כי נשקלת העמדתם לדין בחשד לעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, כל חשוד על פי חלקו, בכפוף לשימוע.

 

החשודים הם אליהו כהן, שהיה מקורב לח"כ חיים כץ, חבר בוועד העובדים, שמעון פריתס, מ"מ מנהל מפעל בתעשייה אווירית, חברת א.ב. שירותי תעופה בע"מ המספקת שירותי צביעה וניקיון למטוסים ואמג'ד ביראני, מנהל תפעול בחברה.

בכניסה למפעל התעשייה האווירית (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
בכניסה למפעל התעשייה האווירית(צילום: אבי מועלם)

חיים כץ (צילום: אלכס קולומויסקי)
התיק נגדו נסגר, אך מקורבו צפוי לעמוד לדין. חיים כץ(צילום: אלכס קולומויסקי)

על פי כתב החשדות, ועד העובדים בתעשייה האווירית הוא ארגון עובדים בעל השפעה רחבה על ההתנהלות התעשייה האווירית וקידום עובדים. כהן, החשוד המרכזי בפרשה, כיהן בוועד 28 שנים. הוא היה בעל השפעה על קידום עובדים גם עקב קשריו הקרובים באותה תקופה לח"כ כץ שכיהן בעצמו כיו"ר הוועד בין השנים 1983-2015.

 

בין היתר חשוד כהן בעבירה של שחיתות ואיום לפי חוק בחירות לגופים ציבוריים. על פי החשד, כהן, מתוקף תפקידו כחבר ועד וכמקורב לכץ, השפיע על עובדי המפעל שבו עבד להתפקד לליכוד ולהצביע לכץ בבחירות המקדימות במפלגה, וכן לתמוך בליכוד גם בבחירות לראשות הממשלה. בשנת 2016 פנה כהן לגורמים בלשכתו של כץ, שהיה באותה העת שר הרווחה, ודרש למנותו לתפקידים שהיו בסמכותו. הוא קשר בין פועלו לטובת כץ בתקופת הבחירות לבין דרישתו להתמנות לאותם תפקידים. הוא מונה על ידי כץ לחבר ועדת המשנה לענייני נכות בביטוח הלאומי.

עו
עו"ד ליאור אפשטיין (מימין) ועו"ד ערן צלניקר(צילום: מוטי קמחי)

 

כהן חשוד גם כי הפעיל על עובד בתעשייה האווירית לחצים פסולים על מנת שיתייצב ויצביע בבחירות ליו"ר ועד התעשייה האווירית, למרות שהיה ידוע לו כי אותו עובד סועד את אשתו שהיתה חולה במחלה קשה באותה העת. התיק נגד ח"כ כץ בעניין זה נסגר על ידי היועץ המשפטי לממשלה.

 

עורך הדין ליאור אפשטיין, המייצג את כהן, מסר בתגובה: "השוואה בין כתב החשדות ובין כותרות העיתונים ביום הפרוץ, מלמדת על שתי פרשות שונות שהמשותף היחיד להם הוא עיסוק בוועד העובדים של התעשייה האווירית. לפרשה כפי שהיא מתוארת בכתב החשדות, יש בידינו להציג תשובות טובות ועובדות מוצקות, ואנחנו בטוחים שחברינו בפרקליטות ישמעו אותן בסבלנות ויבחנו אותן בהגינות".

 

עורך הדין ערן צלניקר, סנגורו של שמעון פריתס, מסר: "חפותו של מרשי אינה מוטלת בספק. אני מתכוון לנצל את מעמד השימוע עד תום על מנת להשיג מטרה זו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
בכניסה למפעל התעשייה האווירית
צילום: אבי מועלם
מומלצים