שתף קטע נבחר

ליצמן רוצה את השיכון, אך עלול להישאר מחוץ לממשלה

בשעה שיו"ר יהדות התורה בוחן את הצעת ראש הממשלה לקבל לידיו את השיכון, טענו גורמים במפלגתו שהתפקיד מגיע בכלל למספר 2, משה גפני. גורמים בכחול לבן הצהירו כי הם "רוצים את תיק הבריאות"

 

השר יעקב ליצמן שוקל לוותר על תיק הבריאות ועלול למצוא את עצמו בסופו של יום ללא כל תפקיד בממשלה: בשעה שיו"ר יהדות התורה בוחן את הצעת ראש הממשלה לקבל לידיו את השיכון, טענו גורמים במפלגתו כי הוא למעשה "סוחר בסחורה שאינה שלו" ומזכירים כי התפקיד הבכיר מגיע בכלל למספר 2 ברשימה, ח"כ משה גפני.

 

רבניו של גפני, המדריכים את תנועת "דגל התורה" שבראשותו, המייצגת את הזרם הליטאי של החרדים, צפויים להכריע האם הם מבקשים לידיהם את תיק השיכון, ולמעשה משאירים לליצמן את ראשות ועדת הכספים בלבד.

 

במשך עשרות שנים היה יתרון לחסידים (אגודת ישראל, ליצמן) בתוך יהדות התורה על פני דגל התורה (ליטאים, גפני) בייצוג ברשימה ובחלוקת התפקידים. תוצאות הבחירות לרשויות המקומיות 2018, שבהן התמודדו שתי הסיעות בנפרד, ובשל כך נתפסו בציבור החרדי כמעין פריימריז לא רשמיים, הוכיחו כי משקל הליטאים אינו נופל מזה של החסידים, והם דרשו שותפות שוויונית לקראת הבחירות הארציות. בעקבות כך נקבע כי היו"ר יהיה בכל בחירות מסיעה אחרת, סגנו יקבל את התפקיד הבכיר שיוצע למפלגה והרשימה לכנסת תיקבע בשיטת הריצ'רץ'. מכיוון שליצמן הוא היו"ר כעת, לגפני יש את הזכות להיות הראשון שבוחר לעצמו את התפקיד בממשלה או בכנסת. במקרה שכזה, גפני עשוי לקבל את תיק השיכון.

  

50 ()
שר הבריאות יעקב ליצמן באחד התדרוכים בעניין הקורונה

עד עתה היה גפני "מאוהב" בתפקיד יו"ר ועדת הכספים ובנוסף לא מצא עניין בתיק הבריאות, וכך נהנה ליצמן מן ההפקר וקיבל תפקיד מיניסטריאלי, אך משרד השיכון דווקא קורץ לציבור הליטאי שגפני הוא נציגו, בגלל משבר הדיור החריף שממנו סובל המגזר החרדי.

 

על פי גורמים המעורים בפרטים, בהסכם הפנימי בין שתי המפלגות המרכיבות את יהדות התורה הוסכם כי דגל התורה יבחרו את המשרד וההערכה היא שהם מעוניינים בשיכון ולא בבריאות והעניין יוכרע בימים הקרובים. הסוגיה נמצאת בדיונים אצל רבני המפלגה.

 

משה גפני במפגש ראשי מפלגות עם התעשייה הישראלית (צילום: מוטי קמחי)
משה גפני (צילום: מוטי קמחי)

 

עם קבלת הדיווחים על האפשרות ולפיה שוקל ליצמן לוותר על תיק הבריאות אמרו גורמים בכחול לבן כי הם "רוצים את תיק הבריאות". הגורמים אמרו, כי הם מבקשים לקבל את תיק הבריאות ולהחליף אותו בתיק יוקרתי אחר.

 

לפני כשלושה שבועות נחשף לראשונה ב-ynet, כי בכחול לבן הגישו הצעה מפתה לליכוד ולפיה הם יוותרו על תיק החוץ תמורת תיק הבריאות. בידיעה פורסם, כי יו"ר הכנסת ויו"ר כחול לבן, בני גנץ, דרש מהליכוד להחליף את שר הבריאות ליצמן ודרש וטו במינוי יו"ר הכנסת הבא כדי למנוע את מינויו של היו"ר המתפטר ח"כ יולי אדלשטיין לתפקיד.

 

בעקבות הביקורת הפוליטית על כחול לבן שאינה נאבקת על תיקים כלכליים וחברתיים, כמו תיקי האוצר והבריאות, החליטו בכחול לבן להודיע לליכוד במסגרת המו"מ הקואליציוני כי במפלגה מוותרים על תיק החוץ - תמורת תיק הבריאות או תפקיד יו"ר הכנסת.

גבי אשכנזי  (צילום: גיל נחושתן)
יסכים להחליף את תיק החוץ בבריאות? אשכנזי(צילום: גיל נחושתן)

נתניהו הסכים להצעת חילופי התיקים, אולם ליצמן נעמד על הרגליים האחוריות והתנגד בתוקף. נתניהו הציע לליצמן תיק שיכון מורחב עם סמכויות ביצועיות, אך גם זה לא שכנע את ליצמן.

 

מי שאמור להתמנות לשר החוץ הוא מספר 2 במפלגה, ח"כ גבי אשכנזי. במהלך המו"מ הקואליציוני מתח אשכנזי ביקורת על כך שהמפלגה לא מתעקשת על תיקים חברתיים יותר. אשכנזי עצמו לא שלל את האפשרות שיכהן כשר הבריאות.

 

הפרסום אמש הציב במבוכה את צמרת כחול לבן - תיק החוץ כבר בידיים שלה מתוקף ההסכם הקואליציוני וגורמים במפלגה הביעו תמיהה אם אשכנזי יסכים לוותר עכשיו על החוץ תמורת תיק הבריאות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים