שתף קטע נבחר

הרב שהציל חיים ונפטר מקורונה נטמן: "התהלכת בינינו כמו אדם, אבל היית מלאך"

יו"ר עמותת "מתנת חיים", הרב ישעיהו הבר, הובא למנוחות בירושלים. בנו נתנאל ספד לו: "הוא כל כך נזהר מהנגיף, אבל הקדוש ברוך הוא בחר בו; אבא עזר לכל אחד ורק הלב הענק שלו יכול היה להכיל את כולם. הוא אמר, 'אם יהודים צריכים אותי - אני לא יכול להגיד לא'". הרב הראשי לאו: "אדם מופלא"

 

 

 

הרב אברהם ישעיהו הבר, יו"ר עמותת "מתנת חיים" שפעלה לעידוד תרומות כליה, נפטר אמש (יום ה') מקורונה. הוא אושפז בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, שם הורדם והונשם בעת האחרונה. הבר הובא במהלך הלילה (בין חמישי לשישי) למנוחות בבית העלמין הר המנוחות בבבירה בנוכחות מצומצמת. הבר (55), שעודד ויזם תרומות כליה על בסיס אלטרואיסטי ותיווך בין תורמים לבין חולים הממתינים להשתלה, אושפז במחלקה לטיפול נמרץ ומצבו הוחמר באחרונה. הוא עצמו מושתל כליה. גורמים בבית החולים סיפרו כי מאחר שכל משפחתו חולה, איש לא בא להיפרד ממנו.

הלוויתו של הרב ישעיהו הבר אשר נפטר מנגיף הקורונה (צילום: שלו שלום)
הלווייתו של הרב הבר הלילה(צילום: שלו שלום)

הרב ישעיהו הבר (צילום: איתמר רותם)
הרב ישעיהו הבר ז"ל(צילום: איתמר רותם)

הבר, תושב שכונת הר נוף בירושלים, נולד בתל אביב ולמד בישיבת פוניבז'. במשך שנים שימש כרב וכראש ישיבה, עד שלפני כ-15 שנה התמוטט לפתע ברחוב. הוא פונה למיון ושם התברר כי כליותיו חדלו לתפקד. הבר, שלא סבל ממחלת כליה או מרקע רפואי בעייתי אחר, טופל במשך תקופה ארוכה בדיאליזה.

הלוויתו של הרב ישעיהו הבר אשר נפטר מנגיף הקורונה (צילום: שלו שלום)
(צילום: שלו שלום)

הלוויתו של הרב ישעיהו הבר אשר נפטר מנגיף הקורונה (צילום: שלו שלום)
(צילום: שלו שלום)

הלוויתו של הרב ישעיהו הבר אשר נפטר מנגיף הקורונה (צילום: שלו שלום)
(צילום: שלו שלום)

הלוויתו של הרב ישעיהו הבר אשר נפטר מנגיף הקורונה (צילום: שלו שלום)
(צילום: שלו שלום)

הלוויתו של הרב ישעיהו הבר אשר נפטר מנגיף הקורונה (צילום: שלו שלום)
(צילום: שלו שלום)

הלוויתו של הרב ישעיהו הבר אשר נפטר מנגיף הקורונה (צילום: אלכס גמבורג)
(צילום: אלכס גמבורג)

הלוויתו של הרב ישעיהו הבר אשר נפטר מנגיף הקורונה (צילום: אלכס גמבורג)
(צילום: אלכס גמבורג)

"במשך שנה הוא עבר טיפולי דיאליזה", סיפרה ג'ודי סינגר, סמנכ"לית ארגון "מתנת חיים". "אף אחד מבני משפחתו לא התאים לתרומת כליה, והוא לא ראה את העתיד. הַמְתָּנָה לתרומת כליה מתורם זר שנפטר אורכת 7-5 שנים. לאדם בדיאליזה זה מרגיש כמו גזר דין מוות".

 

בסופו של דבר הבר קיבל תרומת כליה מחבר, ולאחר מכן החליט להקים עמותה שתקדם תרומות כליה מאנשים בריאים. המניע המרכזי שלו היה ילד קטן שטופל לצדו במחלקת הדיאליזה ולא מצא תורם עד שנפטר. לאט-לאט צברה העמותה תאוצה ובעשור האחרון הצליח להביא להצלת חייהם של 800 חולים שקיבלו כליה חדשה. ב-2014 זכה באות הנשיא למתנדב.

 

לאחרונה היה אמור הרב הבר לציין באירוע גדול את תרומת הכליה ה-800 שנעשתה דרך ארגונו (אחד התורמים האחרונים היה חבר הכנסת חילי טרופר) - מהפכה עולמית שהציבה את ישראל כאחת המדינות המובילות בתרומת איברים מן החי. הטקס נדחה בגלל התפרצות הקורונה עוד לפני שהבר חלה בעצמו.

  (צילום: באדיבות
(צילום: באדיבות "מתנת חיים")

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר בעקבות פטירתו של הרב הבר: "אני מבקש להביע צער עמוק על פטירתו של הרב ישעיהו הבר, המייסד והמנהל של עמותת 'מתנת חיים' שמסייעת לחולים הזקוקים להשתלת כליה. הרב הבר עצמו עבר השתלת כליה, והוא הטמיע בקרב הציבור הרחב את המודעות לחשיבות התרומה. בד בבד הוא פעל לחבר בין התורמים לנתרמים, וליווה את התהליך לכל אורכו. בזכותו זכו מאות אנשים בישראל לחיים חדשים".

 

נתניהו הוסיף כי "הרב הבר היה מופת של אנושיות, חסד וערבות הדדית. כולנו קיווינו שיחלים מן הקורונה, אך לדאבון ליבנו הוא הלך לעולמו. תנחומיי העמוקים מסורים למשפחתו. יהי זכרו ברוך".

 

שר הבריאות יעקב ליצמן ספד גם הוא: "אבל גדול לעם ישראל וערב קשה למערכת הבריאות, בפטירת הרב ישעיהו הבר זצ"ל, שהקים את ארגון מתנת חיים למען חולי הכליה. איש שכולו חסד וחמלה, שזכה להציל נפשות רבות בישראל. הרב ישעיהו הבר זצ"ל שלצערנו נפטר לאחר שנדבק בקורונה, היה דמות אצילית, אדם גדול, שהקדיש את כל חייו למען הצלת חיי הזולת. אנו משתתפים בצער המשפחה בשעה קשה זו".

הרב ישעיהו הבר בטקס אות הנשיא למתנדב, 2014 (צילום: באדיבות
עם שמעון פרס ז"ל בטקס אות הנשיא למתנדב, 2014(צילום: באדיבות "מתנת חיים")
 

ד"ר הדר מרחב, מנהל יחידת ההשתלות של הדסה שעבד עם הרב הבר, נפרד ממנו: "הרב הבר הוא אישיות נדירה ומיוחדת בנוף הישראלי ובנוף האנושי בכלל, במובן שהוא אדם שגייס את עצמו למטרה ציבורית נעלה, לא מתוך מצוקה אישית אלא מתוך ההיכרות האישית שלו. הוא יצר מפעל שאין שני לו בעולם, והוא הציל הרבה יותר חיים ממה שאני הצלתי בשלושים שנות קריירה רפואית. הרב הבר הוא איש טוב, אידיאליסט, בן אדם שנתן את כל מה שהוא יכול בשביל להציל עוד ועוד אנשים. כל כך עצוב לי שהוא נפטר ממחלת הקורונה ולא נוכל לחלוק כבוד אחרון לו ולמשפחתו".

 

ראש העיר בית שמש עליזה בלוך אמרה: "ערב ‏עצוב מאוד עם פטירתו הטראגית של הרב ישעיהו הבר, שהציל 821 אנשים, נשים וטף. מאות עולמות ומלואם. רק לפני מספר חודשים השתתפתי בשבת גיבוש של 'מתנת חיים', מפעל החיים האדיר של הרב הבר. הלב בוכה, אבידה קשה. אני שולחת תנחומים למשפחה היקרה".

 

הבן בלוויה: "רק הלב הענק שלו היה יכול להכיל את כולם"

הרב הבר נטמן בהר המנוחות בירושלים, בהשתתפות מניין אנשים מצומצם. בני משפחתו של הבר, שנדבקו אף הם בנגיף, הגיעו ללוויה באמבולנס ולא יצאו ממנו כדי שלא לבוא במגע עם הקהל. עוד ליוו אותו בדרכו האחרונה חבריו הקרובים וכן בני "המשפחה המורחבת" שהקים, הלא הם תורמי הכליה שבזכות מפעל חייו הצילו את חייהם של מאות חולים. "לכל מי שנמצא כאן יש רק כליה אחת", מירר בבכי אחד המשתתפים על הקבר בהר המנוחות, "נמשיך את המסע ואת הפרויקט של הרב הבר גם בלעדיו, והוא ילווה אותנו מלמעלה".

 

בנו של הבר, נתנאל, ספד לאביו בשיחת טלפון מתוך האמבולנס האטום בבית ההלוויות שמגר, ואמר: "אבא כל כך נזהר מהקורונה. עוד לפני ההנחיות של משרד הבריאות הוא לא יצא מהבית. אבל הקדוש ברוך הוא בחר בו להיות 'קרבן ציבור' (שבמותו מציל אחרים, ק"נ)".

 

"הוא היה אדם כל כך מיוחד", הוסיף הבן, "אנחנו יודעים כמה אבא עזר לכל אחד בלי סוף. רק הלב הענק שלו היה יכול להכיל את כולם. אנשים סמכו עליו, כל אחד הרגיש מיוחד, שהוא החבר הכי טוב שלו. הוא הספיק בתוך כמה שנים מה שאנשים אחרים לא מספיקים לעשות בחיים שלמים".

 

הרב הראשי לישראל דוד לאו ספד גם הוא לרב הבר ואמר: "התהלכת בין אנשים כשתמיד חיוך על פניך ונדמית להם כבן אדם, אבל באמת היית מלאך". לדבריו המנוח היה ידיד וחבר יוצא מן הכלל ש"כל כולו לב גדול וחיוך גדול", "אדם שלם בתורה, שלם בלב, שלם במסירות שלו, אדם מופלא".

 

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ספד גם הוא לרב המנוח: "הלב דואב על פטירתו של הרב ישעיהו הבר איש שכולו חסד, אדם שחיבר את החברה הישראלית כולה לרקמה אנושית אחת. מפעל החיים של הרב הבר היה יוצא דופן והביא לידי ביטוי את רוח הנתינה ללא תמורה. יחד עם הנפשות הרבות שהציל ועם עם ישראל כולו אני רוצה לחזק את ידי המשפחה כולה ולהאמין ש'מתנת החיים' של הרב הבר תמשיך לתת חיים גם אחרי לכתו".


פורסם לראשונה 23/04/2020 23:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלו שלום
הרב הבר מובא למנוחות
צילום: שלו שלום
מומלצים