שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי, ראובן כהן/דוברות עיריית חיפה

טראמפ הציע להזריק חומרי חיטוי לחולי קורונה

נשיא ארה"ב הדהים את המומחים בתדריך על נגיף הקורונה. אחרי מחקר על הדרכים להשמיד את הנגיף הציע טראמפ להחדיר קרני UV לגופם של הנדבקים, או להזריק להם חומר חיטוי לריאות: "יהיה מעניין לבדוק את זה"

 

בעקבות מחקר אמריקני על נגיף הקורונה הציע נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להזריק חומרי חיטוי לנדבקים בנגיף, או לחלופין "להחדיר" לגופם קרני UV. "יהיה מעניין לבדוק את זה", אמר טראמפ בתדריך בבית הלבן. מומחים בארה"ב נדהמו מהצעתו של הנשיא ואמרו שאינה ריאלית.

 

טראמפ אמר את הדברים במהלך תדריך בבית הלבן, שבו ציין גורם אמריקני שהנגיף נחלש במהירות כשהוא נחשף לאור השמש, לחום וללחות. דבריו של הגורם - שדומים להערכות אחרות בעולם – עשויים ללמד על כך שהנגיף יהיה מדבק פחות בחודשי הקיץ.

נשיא ארה
(צילום: ABACA)
 

מדענים בממשל האמריקני מעריכים שהסביבה האופטימלית לנגיף היא חללים סגורים ותנאי שטח יבשים, ושהוא מאבד מכוחו כשהטמפרטורות והלחות עולות – ובמיוחד כשהוא נחשף לאור השמש. "הנגיף מת במהירות כשהוא חשוף באופן ישיר לאור השמש", אמר וויליאם בראיין, ראש מחלקת הטכנולוגיה והמדעים במחלקה להגנת המולדת.

 

ממצאי המחקר מחזקים את ההשערה שכמו שפעת, גם הקורונה מדבקת פחות במזג אוויר חם. עם זאת יש לציין שהקורונה גרמה לנזק גדול גם במקומות חמים כמו סינגפור.

 

הנשיא טראמפ אמר שיש לפרש את תוצאות המחקר בזהירות – אך מנגד ציין שמדובר בהוכחה לכך שצדק כשהעריך שמגפת הקורונה תדעך בקיץ. "בעבר ציינתי שאולי הוא ייעלם עם השמש והחום, ואנשים לא אהבו את ההצהרה הזו יותר מדי", אמר.

הנשיא טראמפ מציג את תוכנית היציאה של ארה
(צילום: רויטרס)
 

בראיין אמר שבמשטחים אטומים כמו נירוסטה, בסביבה חשוכה עם מעט לחות, תוך 18 שעות מאבד הנגיף חצי מכוחו. בסביבה עם לחות גבוהה הוא מאבד חצי מכוחו תוך שש שעות, וכשהוא נחשף ללחות גבוהה ולאור השמש מדובר בשתי דקות בלבד.

 

לפי החוקרים ההשפעה דומה גם כשהנגיף נמצא באוויר, ומעובר באמצעות שיעול או התעטשות. לפי בראיין, כשהנגיף באוויר בחלל חשוך הוא יאבד מכוחו אחרי כשעה. אם ייחשף לאור השמש: תוך 90 שניות.

  (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)
 

החוקרים אמרו שחומרי החיטוי מצליחים לחסל את הנגיף, וגילו שהנוזל אלכוהול איזופרופיל הוא חומר חיטוי יעיל יותר בהשוואה לאקונומיקה. "ראיתי את חומר החיטוי שמחסל אותו בדקה אחת", אמר טראמפ. "האם יש משהו דומה שאנחנו יכולים לעשות באמצעות הזרקה פנימה, או משהו שהוא כמעט ניקיון?", שאל הנשיא את גורמי הממשל שהיו בחדר.

 

"כפי שאפשר לראות זה מגיע לריאות, יש לזה השפעה אדירה על הריאות, אז יהיה מעניין לבדוק את זה", הוסיף טראמפ. דבריו של טראמפ הפתיעו את הגורמים שהיו בתדריך. ד"ר דברה בירקס, שחברה בצוות המיוחד שהקים הבית הלבן למאבק בקורונה, נראתה נבוכה בזמן דבריו של טראמפ, שהציע לה להקרין לגוף "קרני UV או אור חזק אחר". טראמפ שאל את בירקס אם היא שמעה על שימוש ב"חום ובאור" נגד הקורונה. "לא בתור טיפול", השיבה בירקס.

 

רופאים בארה"ב הזהירו שהצעתו של הנשיא עלולה לגרום לנזק כבד. ד"ר וין גופטה, רופא ריאות, אמר ל-NBC: "ההצעה להזריק סוג כלשהו של חומר ניקוי לגוף בלתי אחראית ומסוכנת. זו שיטה שנפוצה בקרב אנשים שרוצים להרוג את עצמם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ABACA
נשיא ארה"ב טראמפ
צילום: ABACA
מומלצים