שתף קטע נבחר

תחקיר מג"ב: הלוחם שנפצע בפיגוע פעל כראוי

מתחקיר הפיגוע ביום רביעי עולה כי הלוחם שנפצע באורח בינוני בפיגוע הדריסה, דרך את נשקו - אך המחסנית נפלה מהנשק. לכן הוא התרחק ואפשר לחבריו לירות במחבל, שנהרג

 

 

הלוחמים במחסום הקיוסק, סמוך למעלה אדומים, פעלו כמצופה מהם. כך עולה מתחקיר הפיגוע ביום רביעי, שבו נפצע לוחם מג"ב באורח בינוני. המחבל נורה למוות על ידי לוחמים אחרים.

 

מהתחקיר עולה כי הלוחמים, ביניהם רב-שוטר ב' - שנפצע בינוני בפיגוע - התארגנו להחלפת משמרת במחסום. המחבל הגיע לכיוון המחסום עם רכבו באופן שלא עורר חשד. כשהגיע למרחק של כמה מטרים מהלוחם, האיץ המחבל והסיט את הרכב לעברו, הפתיע אותו ודרס אותו.

 

לאחר שנפצע מהדריסה, הצליח הלוחם לקום על רגליו, להתעמת עם המחבל, עימות שבמהלכו נפלה המחסנית שהייתה בנשק של הלוחם. רש"ט ב' הבין זאת רק לאחר שהצליח לדרוך את הנשק - כיוון שלא יכול היה לירות. בשלב זה הוא החליט להתרחק מהמחבל בכדי לאפשר לחבריו לירות לעבר הדורס.

מחסום הקיוסק ()
מחסום הקיוסק

במג"ב דוחים את הביקורת שעלתה לאחר הצפייה בסרטון, שבו נראה הלוחם מתרחק מהמחבל ולא חותר למגע. העובדה כי הלוחם הצליח לקום על רגליו ולדרוך את נשקו - מעידה כי הדבר לא נכון.

 

עוד עולה מהתחקיר כי השניים התעמתו שוב. בשלב זה לוחמת שהייתה גם היא במחסום יחד עם מפקד המחסום "חתרו למגע". הם ירו במחבל מבלי לפגוע בלוחם.

מחבל מפיגוע הדקירה והדריסה בצומת הקיוסק מדבר ()
המחבל אברהים מוחמד עלי
 

לנוכח הממצאים מדגישים במג"ב, שהלוחם אומנם הופתע על ידי המחבל, אך לא הוכרע. "העובדה שרש"ט ב' הצליח לאחר הדריסה להתעשת מהר, להיאבק במחבל ולדרוך את נשקו מעידה על תפקוד ראוי להערכה כמצופה מלוחם במשמר הגבול". במג"ב הוסיפו שגם המענה המהיר והממוקד של חבריו למחסום ניתן באופן מקצועי, כפי שמתרגלים באימונים הרבים בחיל.

 

אתמול חזר הלוחם לבסיס שבו הוא משרת, לאחר ששוחרר מבית החולים שערי צדק בירושלים. בבסיס קיבלו את פניו מפקדיו וחבריו לפלוגה במחיאות כפיים ובהצדעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים