שתף קטע נבחר

מתוך השעמום - אמא ובת בפרויקט יצירתי

הדר נהיר ניסתה להפיג קצת את השעמום בבית, והחליטה להציב לעצמה אתגר ולהצטלם כל יום כדמות אחרת (DND). אמה הצלמת הצטרפה, וכך נוצר פרויקט מיוחד בו הן משקיעות שעות בתלבושות, בניית סט וצילומים

הילדים בבית, מחפשים מה לעשות, אבל יש כאלו שמנצלים את הזמן לדברים יצרתיים ולתחביבים שאפשר להשקיע בהם עכשיו יותר מהשגרה. הדר נהיר (16) מתל מונד, חובבת מדע בדיוני ושחקנית DND (משחקי דמיון בהם אנשים מתחפשים לדמות ממשחקי מחשב, קומיקס, ספרים וסדרות טלוויזיה ופנטזיה - ל.ע.ע) הכריזה על אתגר אישי, בו היא ממציאה בכל יום קיט אחר ומצטלמת איתו.

 

משקיעה שעות בחשיבה וביצוע (צילום: ליה נהיר)
משקיעה שעות בחשיבה וביצוע(צילום: ליה נהיר)

"האתגר שהצבתי לעצמי התחיל בתור רעיון קטן להפיג טיפה את השעמום, ומהר מאד נכנסנו לזה, אמא שלי ואני", מספרת הדר. "בהתחלה לא הייתי בטוחה בכלל שאעמוד בזה, ועכשיו העסק נהיה יותר רציני, הקיטים נהיו מורכבים ורציניים יותר, יש השקעה בתפאורה ובסט".

 

"להפיג את השעמום" (צילום: ליה נהיר)
"להפיג את השעמום"(צילום: ליה נהיר)

מה זה קיט?

"כדי להיכנס לאווירה נהוג לבוא עם תלבושת מסוימת, כשמגיעים למשחק. זה נקרא 'קיט' וככה משחקים את המשחק. כמו במשחקי תפקידים, רק עם תלבושות, עלילה, בניית סט משחק והרבה מאד השקעה.

 

"לחלק מהדמויות יש ממש זהות, כלומר שם, גיל ומקצוע, וחלק מהדמויות הן דמויות מוכרות מתוך עולם הפנטזיה, וזה נקרא 'קוספליי'. הקיטים שונים ומשתנים ברמת המורכבות שלהם. קיט יכול לקחת לי כשעה-שעתיים להכין או אפילו כמה ימים.

 

"את הקיטים אנחנו בונות ממה שיש בבית - בגדים ישנים, בדים, אביזרים שאני אוספת במהלך השנים. דברים שקיבלתי מהמשפחה המורחבת או מחברים. יש גם הרבה אביזרים שאנחנו מייצרות בבית כמו מחוך, מטה, מגן כתף, שריון, קרניים, אוזני-אלף ועוד.

 

"בתקופה הנוכחית, העבודה פורחת כי יש הרבה זמן לעבוד, אבל בגלל המצב אין לאיפה לצאת עם הקיטים, אבל כשתיגמר תקופת הקורונה יהיו לי כבר 'קיטים' מוכנים לצאת איתם. יש לי כבר תלבושות שאני עובדת עליהן לשנה הבאה".

 

מכינה תלבושות לשנה הבאה (צילום: ליה נהיר)
מכינה תלבושות לשנה הבאה(צילום: ליה נהיר)

הזדמנות לחזור ליצור

"בהתחלה הדר ביקשה שאצלם אותה רגע עם הנייד, וכך היה" מספרת אמה, ליה נהיר, צלמת במקצועה. "כעבור שלושה ימים, הבנתי את הפוטנציאל הטמון פה עבורי - הזדמנות לצלם. מאז הסגר, המצלמה שלי נחה, ופתאום ראיתי פה הזדמנות לחזור לצלם וליצור.

 

"האתגר הזה של הדר פתאום הפך להיות פרויקט משותף. אני הבאתי את היכולות שלי, הצילום ובניית הסט, והדר את השאר. במהלך הצילומים הדר ממש נכנסת לדמות, מבחינת ההבעות וההתנהגות שלה. כשצילמנו את הזמרת מ-1920 למשל, היא שמה מוזיקה של אותה תקופה ושתינו רקדנו ונכנסנו לאווירה תוך כדי. זאת הייתה חוויה מרגשת ומצחיקה".

 

הדר נהיר (צילום: ליה נהיר)
הדר נכנסת לדמות(צילום: ליה נהיר)

רוקדות וצוחקות תוך כדי הצילומים (צילום: ליה נהיר)
רוקדות וצוחקות תוך כדי הצילומים(צילום: ליה נהיר)

עד מתי תמשיכו עם הצילומים?  

"כל עוד אפשר", אומרת הדר. "מאז שחזרנו ללמידה מרחוק, קצב יצירת הקיטים קצת ירד". ואמה מוסיפה - "הצילומים מבחינתי ימשכו כל זמן שהדר תרצה. כרגע הקצב טיפה פחת מכיוון שיש לה גם לימודים, אבל אין לי ספק שזה עוד לא נגמר.

 

"הדמיון פה עובד שעות נוספות. עולם היצירה הוא חלק בלתי נפרד מחיי, וכך גם גידלתי את בנותיי. תמיד היה אזור בבית המאפשר יצירה חופשית, חומרים, אזור שמותר ללכלך ולהתנסות. כך גדלתי גם אני כילדה ומאמינה בזה מאד.

 

"הדר לקחה את האפשרות הזאת ופיתחה אותה עם השנים, ואותי זה מאד מרגש ומשמח. מאז ומתמיד ישבה ויצרה, וכשנכנסה לעולם ה'קיטים' הדבר הזה הפך והתגבש למשהו שנראה מאד מקצועי". 

 

ממשיכות בהתאם לזמן הפנוי (צילום: ליה נהיר)
ממשיכות בהתאם לזמן הפנוי(צילום: ליה נהיר)

הדר מספרת שההשראה מגיעה מפינטרסט, הרבה מאד סיעורי מוחות עם חברים מהתחום, סרטים, קומיקסים וחנויות יד שנייה. "כשלא עולה רעיון, חוזרים לקיטים שכבר קיימים ובודקים איך אפשר לשפר ולפתח אותם", היא מוסיפה.

 

קראו עוד:

ה"שקט" בבית שעוזר לילדים לפרוח

הלמידה שבאמת תעזור לנו בימים אלו

המדריך להורה הלא יצירתי בימי קורונה

 

עושה סיעור מוחות עם חברים מהתחום (צילום: ליה נהיר)
עושה סיעור מוחות עם חברים מהתחום(צילום: ליה נהיר)

טיפים לילדים שרוצים להיכנס לעולם הזה?

"בקרו בחנויות יד שנייה, תמיד יש שם הפתעות מעניינות. בואו לכנסים של מדע בדיוני כמו 'אייקון' ו'עולמות', הצטרפו לחוגים של DND, תחקרו באינטרנט על סרטים שמעניינים אתכם ועל הדמויות שם".

 

מקבלת השראה מסרטים וספרים (צילום: ליה נהיר)
מקבלת השראה מסרטים וספרים(צילום: ליה נהיר)

"הפרויקט הזה מאפשר לי לשמור על פוריות בתחום היצירה, וזה דבר מאד מאד חשוב עבורי כיוצרת", אומרת ליה. "הוא מאפשר לי להשאיר את עמודי הפייסבוק ואינסטגרם שלי פעילים, למרות שזאת תקופה שבה אין עבודה כצלמת, אבל מדי יומיים יש לי עבודות חדשות לפרסם וזה נהדר. כמובן שזה כיף כפול כשזה פרויקט משותף עם בתי. חוויה מרגשת ומספקת כל כך.

 

"התגובות שאנחנו מקבלות הן משמחות ומרגשות. אנשים מאד מעודדים אותנו להמשיך ונראה שמחכים כל פעם לראות את הדמות הבאה. אני מודה שהדר מפתיעה אותי כל פעם עם רעיונות חדשים, כל פעם אני חושבת שבטח כבר לא יהיה לה רעיון לקיט הבא, ואז היא מוכיחה לי שטעיתי. ואם זה לא היה ברור, הדמויות מגיעות ממנה תמיד. אני שם כדי לצלם, לדייק בפרטים לפעמים, אבל אין לי נגיעה בבחירת הדמויות".

 

הדר נהיר (צילום: ליה נהיר)
"חוויה מרגשת ומספקת"(צילום: ליה נהיר)

"תמיד יש עוד רעיונות" (צילום: ליה נהיר)
"תמיד יש עוד רעיונות"(צילום: ליה נהיר)

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים