שתף קטע נבחר

תינוק בן יומו נלקח מהאם - ביהמ"ש התערב

אישה המוכרת לשירותי בריאות הנפש, שבן אחר שלה הוכר כנזקק, הביאה ילד עם גבר שאינו בן זוגה. הוא לקח את התינוק להוריו, אבל נאלץ להחזירו

בית המשפט למשפחה בבאר שבע מתח לאחרונה ביקורת על התנהלות שירותי הרווחה בעיר, שאפשרו להוציא תינוק בן יומו מרשות אמו. זאת אף שהאישה מוכרת לשירותי בריאות הנפש, ואחד משלושת ילדיה כבר הוכרז כקטין נזקק. השופטת רותם קודלר עיאש קבעה שהתינוק נלקח על ידי אביו, תוך ניצול חולשת האם לאחר לידה, והמהלך הכוחני זכה לתמיכה לא ברורה מצד הרווחה.

 

נקבע ששירותי הרווחה אפשרו נתק מוחלט בין האם לבין התינוק, תוך התחמקות מקביעת הסדרים בתקופת הביניים בתירוץ שהדבר לא אפשרי נוכח מצב החירום שהוכרז עקב מגפת הקורונה.

 

"זוהי תקופת חירום, אך אנו חיים במדינה מתוקנת ומסודרת ואין כל הצדקה להתנהל באופן בו התנהלה המערכת כלפי האם וכלפי הקטין", כתבה והורתה על החזרתו המיידית של הפעוט לחיק אמו.

 

האם נכנסה להיריון בהפריה חוץ גופית בהתאם להסדר עם האב, שאינו בן זוגה. בינואר היא ילדה והאב הגיש תביעת אבהות שעדיין מתבררת. כלומר, נכון להיום הוא לא מוכר משפטית כאבי התינוק.

 

הלידה הייתה קשה והאם שסבלה מאובדן דם ואושפזה למשך כמה שבועות. עם שחרורה מבית החולים, ניצל האב את חולשתה, לקח את התינוק וסירב לאפשר לה להיפגש עמו, ובהמשך אף החליט לבדו על השם לילד.

דולה (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

האם, שהייתה מותשת נפשית ופיזית פנתה לעזרת הרווחה אך נתקלה בחומה בצורה. העובדת הסוציאלית שליוותה אותה לאורך ההיריון החליטה שהיא לא מסוגלת להתמודד עם הקטין ותמכה בהישארותו אצל האב, ולמעשה אצל הוריו הקשישים. האם פנתה לפיכך לבית המשפט וביקשה להחזיר בדחיפות את בנה החטוף. אלא שהעובדת הסוציאלית בתגובה הגישה בקשה להשאיר את הפעוט עם הורי האב בטענה שהאם "לא יציבה".

 

השופטת קודלר עיאש הביעה מורת רוח קשה מההתערבות הגסה של שירותי הרווחה ללא סמכות וללא עילה מוצדקת. לטענתה, אין בעובדה שהאם מוכרת לשירותי בריאות הנפש, ואחד משלושת ילדיה הוכרז כקטין נזקק ושוהה בפנימייה, בכדי לשלול את המסוגלות שלה לטפל בתינוק, מה גם שבמהלך ההיריון העובדת הסוציאלית לא פקפקה ביכולותיה ולבקשתה לא צורפה כל חוות דעת שמעידה שהאם לא כשירה.

 

השופטת הבהירה כי לאישה חלשה ומוצפת הורמונים, שהופרדה זה עתה מהתינוק שלה, אין כל יכולת להתמודד עם החלטות כוחניות וחד-צדדיות מצד האב, בפרט כשגורמי הטיפול מצדדים בו.

 

השופטת ציינה שאין לה ספק שהרווחה פועלת רבות לטובת האזרחים, אך הפעם ההתנהלות הייתה בלתי סבירה ובלתי תקינה: "לא הצלחתי לראות מהחומר שהובא בפני כיצד בדיוק באה לידי ביטוי טובת הקטין, תינוק בן יומו לגדול אצל זוג זרים תוך שנמנעת ממנו הזכות להיות בחיק אמו, ליהנות מחלב אמו, לזכות לחיבוק אמו ואחיו".

 

לפיכך נקבע כי התינוק יוחזר לאמו באופן מיידי ואילו האב יוכל לבקר אותו בינתיים פעם בשבוע בפיקוח.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ האם: עו"ד לימור ליבדרו
  • ב"כ האב: עו"ד שירן בכר
  • האפוטרופסית לדין שמונתה לתינוק: עו"ד דורית לופו
  • עו"ד חיים שכטר עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד חיים שכטר
מומלצים