שתף קטע נבחר

2,000 מחו: "הכנסת הושמדה, חשש מעוד רצח פוליטי"

שבת שנייה למחאת "הדגלים השחורים" בכיכר רבין. ראש השב"כ בתקופת רצח רבין כרמי גילון פנה לנתניהו: "הזהרתי אותך אז, ואני מזהיר אותך כעת". מנהל גימנסיה הרצליה בת"א: "איך מלמדים על דמוקרטיה כשראשי המדינה הפכו אותה לדיקטטורה?"

 

 

שבוע אחרי שמילאו את כיכר רבין בתל אביב, אנשי מחאת "הדגלים השחורים" הפגינו הערב (שבת) פעם נוספת. כ-2,000 איש הגיעו לכיכר ומחו על מה שהם מכנים כ"פגיעה בדמוקרטיה" - הקמת ממשלת נתניהו-גנץ. האירוע התקיים למרות שבחלקו ירד גשם כבד. המשטרה חסמה את הרחובות הסמוכים לכיכר. ynet העביר את ההפגנה בשידור חי.

 

המפגינים לבשו חולצות שחורות, החזיקו דגלי ישראל ודגלים שחורים והניפו שלטים נגד ההסכם הקואליציוני שאליו הגיעו ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ. הם קוראים "לא לממשלה מושחתת, כן לדמוקרטיה". על השלטים שנשאו נכתב בין היתר "מושחתים נמאסתם", "דמוקרטיה עכשיו", "לא יושבים עם נאשם" ועוד. בהסכם נתניהו-גנץ נקבע בין היתר כי שר המשפטים יהיה של כחול לבן, אך ועדת החוקה ומשפט של הליכוד. גם בוועדה לבחירת שופטים קיבלה הליכוד כוח משמעותי, חרף מצבו המשפטי של נתניהו.

מחאת הדגלים השחורים בכיכר רבין (צילום: מוטי קמחי)
"ממשלה בזבזנית ומנופחת". מחאת הדגלים השחורים(צילום: מוטי קמחי)

מחאת הדגלים השחורים בכיכר רבין (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

כרמי גילון במחאת הדגלים השחורים בכיכר רבין (צילום: מוטי קמחי)
"אם שופט יירצח - דמו על ידי נתניהו". ראש השב"כ לשעבר גילון(צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי)
מפגינים תחת הגשם(צילום: מוטי קמחי)
 

ההפגנה אושרה על ידי המשטרה, לאחר שהמארגנים התחייבו לשמור על כללי בריאות הציבור ובין היתר סימנו בשעות הצהריים איקסים על הרצפה, שעליהם עומדים המפגינים כדי לעמוד בהגבלות "הריחוק החברתי". בהפגנה שקיימו עובדי התרבות והאירועים בכיכר ביום חמישי האחרון לא נשמרו הכללים, כשאלפי משתתפים נצמדו זה לזה ולא נשמעו להנחיות המשטרה.

 

ראש השב"כ כרמי גילון תקף בהפגנה: "הדבר שאפיין את יצחק רבין יותר מכל היה נטילת אחריות על החלטותיו ומעשיו. האיש שהחליף אותו, בנימין נתניהו, הוא ראש הממשלה הראשון והיחיד בישראל שמעולם לא לקח אחריות על מעשיו והחלטותיו. במחשבתו האחרונה לפני השינה היא אם עשיתי היום מספיק למען עצמי ולמען משפחתי. יצחק רבין התייסר על אלפי מורים, אנשי עסקים ועובדי ייצור המשרתים במילואים עשרות ימים בשנה, בתקופת האינתיפאדה הראשונה, דבר שפגע במערכת החינוך ובמשק. רבין נזף באלופיו שאינם מבינים איזה נזק נגרם למדינה לעוד ועוד אנשי מילואים ורצה הסבר לצורך בגיוסו של כל חייל. במקביל הוא הגן על צהל והסביר את הצטרך בגיוס מילואים לעיתונאים שצלבו אותו בשאלותיהם".

 

"בנימין נתניהו מביט בעיניהם של מעל מליון מובטלים העומדים בתור בלשכות התעסוקה, ובעיניהם של העצמאיים הרואים בעיניים כלות את התמוטטות מפעלי חייהם, ואינו ממצמץ", טען גילון. "האנשים הטובים האלה, בשבתם מול מסך הטלוויזיה שבוריי לב ותשושים מסגר הקורונה, מצפים ל'דבר ראש הממשלה' שיעודד אותם וינסוך בהם תקווה. במקום זאת מופיע מולם ראש ממשלתם ומספר להם על נפלאותיו שלו. אני, אני, אני ואני. אגומנייאק".

מחאת הדגלים השחורים בכיכר רבין (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

"הסכם נתניהו-גנץ משמיד את כנסת ישראל ומוסר את סמכויותיה לממשלה בת 52 חברים", קרא. "בג"ץ נותר השריד האחרון המגן על הדמוקרטיה בישראל לפני שזו תתמוטט סופית. אינני מקנא באיש או אישה משופטי בית המשפט העליון, בפועל או בדימוס, הנמצאים תחת איום מתמיד על ביטחונם הפיזי. איום זה נוצר בחצרו של בנימין נתניהו בדרך לרצח פוליטי נוסף בישראל".

 

גילון הוסיף: "נתניהו, בחודש אוגוסט 1994 בהיותך ראש האופוזיציה ובהיותי ראש השב"כ, חודשיים וחצי לפני רצח רבין, נפגשנו בלשכתך. באתי להתריע בפניך שדברי ההסתה שלך ושל פוליטיקאים ורבנים שפסקו דין רודף כנגד רבין עלולים לגרום למפגע בודד לרצוח ראש ממשלה בישראל. אז לא הקשבת לי ולא שינית דבר מדרך ההסתה האישית שבחרת בה. היום אני פונה אליך שוב. הקשב לדבריי והפסק את מסע ההסתה האלים כנגד שופטי בית המשפט. אם שופט עליון יירצח בישראל, דמו יהיה על ידיך".

מחאת הדגלים השחורים בכיכר רבין (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

מנהל גימנסה הרצליה בתל אביב, זאב דגני: "בעוד אני מחנך את ילדיי להילחם על שוויון בפני החוק, סולידריות ודמוקרטיה - כל המילים היפות האלה הופכות לקלישאות ריקות. כמעט בלתי אפשרי היום ללמד תלמידים מהי דמוקרטיה, כאשר העומדים בראש המדינה הופכים את השלטון לדיקטטורה בלי להזכיר את עמדותיהם. נאשם בפלילים מסרב להגיע לבתי משפט ועושה מניפולציות בטענות של מגפה, בזמן שהוא ואחרים לא מקיימים את ההחלטות שהם מקבלים. זאת בושה".

 

"ללמוד היום אזרחות זה ללמד כיצד נוצרים משטרים פאשיסטיים ודיקטטורות", טען. "אני חושש שעוד מעט משטר דמוקרטי ייראה כלקוח מספרי מדע בדיוני ופנטזיה. אני מחנך את תלמידיי לאהבת הארץ ודמוקרטיה, אבל לא אסכים שיהיו עדר צייתן למנהיגות מושחתת. תלמידי י"ב יוצאים בקרוב לשירות צבאי, חלקם לשירות לאומי וחלקם לשירות אזרחי. הם צריכים לדעת שיש להם במי לתת אמון ושלא ייקראו להם למלחמה לתועלתו האישית של מנהיג כזה או אחר".

מחאת הדגלים השחורים בכיכר רבין (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 

"אני עומד כאן מתוך כעס ומתוך התנגדות שהתלמידים שלי יחיו בחברה עם מנהיגים מושחתים שמשנים חוקי יסוד ויוצרים שלטון לא דמוקרטי ומושחת", קרא דגני. "החשש שלי שילדים מתחנכים יחשבו שזוהי צורת המשטר הנכונה. אני קורא לכל המחנכים לקחת חלק פעיל במחאה, קורא למורים לדבר על הדמוקרטיה ולהצטרף למי שמתנגדים לשלטון ההפחדה והפילוג".

 

אחת ממארגנות ההפגנה, שקמה שוורצמן, אמרה על הבמה: "כולנו פה היום בגשם, כי הרבה זמן מרגישים שמשהו מאוד לא בסדר. קורים במדינה דברים שלא אמורים לקרות, וכל נורמה ציבורית שגדלנו איתה נרמסת. אנחנו נמצאים פה כי קצב האירועים האלה מסחרר וגורם לנו להחסיר פעימה. מצפים מאיתנו האזרחים לשמור על החוק, ורומסים לנו את חוקי היסוד. זאת הממשלה הכי בזבזנית ומנופחת שהיתה כאן מאז ומעולם. מנסים לטעת בנו ייאוש, אבל לא יצליחו".

 

ח"כ לשעבר עיסוואי פריג': "נתניהו וגנץ ניצלו את הקורונה כדי להקים ממשלת שחיתות לאומית. האם לעקוף את בג"ץ זה חירום לאומי? זה סירוס לאומי. נמשיך להיאבק בממשלה הזו, אנחנו לא מתייאשים. התקווה נולדת ממשברים כאלה". הוא גם תקף את חברי הכנסת עמיר פרץ ואיציק שמולי על הצטרפותם הצפויה לממשלה חרף הבטחותיהם במהלך הבחירות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים