שתף קטע נבחר

צילום: נדב אבס, יריב כץ

איגוף מתועד: דו"חות לגולשים באילת; משרד הספורט: הושגה הסכמה

משרד הספורט הודיע כי הושגה הסכמה על פתיחת הים לגולשים ושחיינים. ביום שישי גולשים הפגינו באילת בדרישה לאפשר ספורט יחידני בים, וחלקם המשיכו לגלישת קייט. השיטור הימי איגף אותם. אחד מהם סיפר: "הרגשתי כמו שודד בנק שמחפשים אותו"

 

 

 

איגוף מתועד במהלך גלישת קייט בחוף אילת: כ-150 פעילים למען ספורט ימי הפגינו ביום שישי באילת ודרשו לאפשר להם לחזור לפעילות תוך כדי שגרת הקורונה, חלקם לא יכלו להתאפק עקב הסערה הדרומית והגיעו לחוף הגולשים (ריף רף) באילת לגלישת קייט. זמן קצר לאחר מכן איגפו אותם שוטרי השיטור הימי מהים בנוסף לניידות משטרה מהחוף ורשמו לחובתם כ-20 דו"חות. צפו בתיעוד מאילת: גולש קייט מתעד ב-dji מעל הסירה המשטרתית, והשוטרים מאגפים את הגולשים.

 

העימות הזה הגיע לאחר עימותים דומים בין הגולשים לשוטרים גם בחופי תל אביב. על רקע זה הודיע משרד הספורט כי סיכם על משרד הבריאות על כך שהספורט הימי היחידני, שכולל גלישה ושחייה, ישוב לפעילות באופן מיידי. ההסכמה תועבר לאישור הממשלה כבר הבוקר (א').

גלשן קייט גולש מעל השיטור הימי באילת (צילום: עדי דגני)
גלשן קייט גולש מעל השיטור הימי באילת(צילום: עדי דגני)

גלשן קייט גולש מעל השיטור הימי באילת (צילום: עדי דגני)
הגולש מצביע על הסירה(צילום: עדי דגני)

אכיפה של המשטרה בחופי אילת (צילום: יניב רגב)
קופת הקנסות של הגולשים באילת(צילום: יניב רגב)

הגולשים באילת סיפרו על האירוע ביום שישי כי נראה כמו מבצע משטרתי שנועד לטפל בהם כבאחרוני העבריינים. הם כעסו על כך שבמשטרה מיהרו לחלק דו"חות ולא הסתפקו באזהרות בלבד. אחד הגולשים סיפר: "השיטור הימי הגיע מהצד של הים ומצד שני הגיעו דרך החוף מצפון ומדרום כ- 20-15 שוטרים וקצינים. הם עשו לנו תרגיל, ריכזו את כולנו בצד אחד, נתנו לנו אזהרות, ואז עברו לכניסות וליציאות מכל הצדדים, וכל מי שיצא מהים עם ציוד גלישה קיבל דו"ח, זה לא שינה להם שרק לפני כמה רגעים קיבלנו אזהרה ואכן יצאנו מהמים. התגובה הייתה מאוד מוגזמת, זו הייתה הפגנת שרירים מיותרת לחלוטין". 

 

"זה היה נראה כאילו אנחנו בשדה קרב", סיפר יניב רגב, גולש שנשאר בחוף, ראה את התקרית וצילם. "הם עשו לנו איגוף מכל הצדדים, חסמו את הכבישים ורצו אחרי גולשים. זו לא הייתה אכיפה מידתית, בסך הכול גלשנו, לא גנבנו. זו הייתה קטסטרופה".

 

"אנשים שרוצים לעשות את הספורט שחיוני להם, בלי להפריע לאף אחד חוץ מלעצמם, לא צריכים להיות נרדפים על ידי כוחות המשטרה שממלאים אחרי הוראות לא הגיוניות, שרובם גם לא מסכימים איתם", אמר באז בל, אחד הגולשים שלהם נרשם דו"ח על סך 500 שקל.  

 

אכיפה של המשטרה בחופי אילת (צילום: יניב רגב)
המשטרה והגולשים. לא ויתרו על דו"חות(צילום: יניב רגב)

"למה מותר להתפלל בקבוצה של 19 אנשים במרחק של 2 מטרים אחד מהשני, או לצאת לרוץ בחוץ בלי מסכת פנים - אבל אסור לצאת לגלוש במים כאשר המרחק המינימלי לביטחון של הגולש חייב להיות לפחות 5 מטרים אחד מהשני? זה מצב עצוב", הוסיף - לפני שכאמור שונו ההנחיות.

 

הגולש שובל בוהדנה אמר: "הרגשתי ממש כמו שודד בנק שמחפשים אותו. מתחבא, רץ, ושוב מתחבא. אנחנו מעריכים את העבודה של משטרת ישראל, אבל מה שהלך שם היה ממש מוגזם". ישי חמאווי, מי שארגן את מחאת הגולשים, אמר: "בעידן איקאה שפתוחה, זאת בושה וחרפה שלא מאפשרים לנו לגלוש ואפילו מחלקים דו"חות. זה גזל ותו לא. המספרות חזרו, החנויות ברחוב חזרו - ולגלוש לבד בים אסור?". כאמור, אמש - ולפחות לפי הודעת משרד הספורט - זה השתנה.

 

 

הגולשים באילת דרשו לחזור לפעילות במים לאלתר. לפני שינוי ההנחיות אמרו כי אם עד לאחר יום העצמאות לא יאפשרו להם, הם יחזרו בהפגנתיות לגלוש בחוף. לפי המתווה שהציגו, הם מציעים שעיריית אילת תקצה שני חופים מתוחמים לטובת הפעילות. בכל חוף ימונה סדרן מטעמם שתפקידו יהיה לוודא שאין ישיבה או עמידה בחוף משום סיבה ואף יזעיק את המשטרה במקרה הצורך.

 

"השהייה בחוף היא רק לצורך הרכבת הציוד ובמהירות האפשרית תוך כדי שמירת מרחק ומסכה, בכל חוף יוצב שילוט מתאים המפרט את כל הנהלים והכללים, ההגעה לחופים תתבצע ברכבים פרטים ללא ליווי משפחתי, רק הגולש בעצמו. בסיום הפעילות יעזוב הגולש מיד את החוף ויחזור לביתו", הוסיף חמאווי.

 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "המשטרה פועלת לאכיפת המגבלות והאיסורים שנקבעו בתקנות לשעת חירום ובצו בריאות העם ושהוטלו על ידי הממשלה ומשרד הבריאות. אמש עשרות גולשים התקבצו בחוף באילת והפרו באופן מכוון ובוטה את התקנות. שוטרי משטרת ישראל הפצירו בגולשים לעזוב את המקום ולהפסיק את ביצוע העבירה, אולם הגולשים בחרו באופן מכוון להמשיך בשלהם. תחילה נתנו השוטרים אזהרות בלבד, אולם משהגולשים לא עזבו את המקום - ניתנו הדו״חות. אנו קוראים לציבור לקיים את התקנות במלואן ולהישמע להוראות משרד הבריאות ולשוטרים הפועלים לשמור על הבריאות של כולנו".


פורסם לראשונה 25/04/2020 22:15

 

אורן אהרוני השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עדי דגני
סירת המשטרה מהאוויר
צילום: עדי דגני
מומלצים