שתף קטע נבחר

האוצר התקפל: יעניק הטבות ב-6 מיליארד שקל לרשתות הגדולות

הלחץ של הרשתות הגדולות השפיע: המשרד הודיע שיקצה את הכספים ל"שימור והחזרת עובדים למעגל התעסוקה במשק". לפי הערכות, מדובר במענקים של בין מיליונים לעשרות מיליוני שקלים לחברה. האוצר: המענקים יותנו בהחזרת העובדים לעבודה. מטה המאבק של הרשתות: שמחים שהממשלה החליטה לסייע, ממליצים לפתוח חנויות ממחר

 

 

משרד האוצר הודיע הערב (א') כי יקצה עוד שישה מיליארד שקלים "לשימור והחזרת עובדים למעגל התעסוקה במשק". בשלב זה עדיין לא קיים מודל להקצאת אותה מסגרת תקציבית לעסקים, אולם מדובר בפועל במענקים לחברות ולרשתות הגדולות, שהפעילו לחצים כבדים על הפוליטיקאים להעניק גם להם מענקים, כפי שמקבלים העסקים הקטנים. לפי הערכות, בשלב זה מדובר במענקים של בין מיליונים לעשרות מיליוני שקלים לחברה. את ההודעה פרסמו יחד עם משרד ראש הממשלה.

 

בעקבות הסיכום עם האוצר, החל ממחר ייפתחו רשתות האופנה והמסחר ששבתו. מטה המאבק של הרשתות מסר: "אנו שמחים כי הממשלה החליטה לסייע לנו לצלוח את המשבר ומצפים ליישומה בפועל של הודעת הממשלה. לבקשת ראש הממשלה ושר האוצר, ממליצה ההתאגדות לחבריה לפתוח את חנויותיהן החל ממחר, בהתאם ליכולת ההתארגנות שלהן".

 

מוקדם יותר היום גורמים באוצר תקפו את הרשתות הקמעונאיות שהכריזו כי לא יפתחו את הסניפים כל עוד לא יקבלו מענקים מהאוצר ואמרו לכלכליסט כי "מדובר בניסיון לסחוט את המדינה ולהחזיק את העובדים כבני ערובה". אותם גורמים באוצר התייחסו לדרישת הרשתות, בהובלת מנכ"ל קבוצת פוקס הראל ויזל, לכל 10,000 שקל עבור כל עובד שיחזור מחל"ת ופיצוי בהיקף של 10% מהמחזור שמרץ אפריל אשתקד. 

50 ()
התקפלו. נתניהו וכחלון

 

באוצר תוקפים את אותן דרישות שהועלו בשבוע שעבר בפני ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר היוצא כחלון וטענו כי הרשתות הגדולות מתעלמות מהסיוע הרב שניתן להן עד כה - הפטור מארנונה לשלושה חודשים, שבעבורן משמעותי מאד ביחס לעסקים קטנים, האפשרות להוציא את כל אותם עובדים לחל"ת בידיעה שאלו יקבלו דמי אבטלה בתנאים יחסית נוחים, וכן קרן ההלוואות בערבות מדינה לעסקים גדולים שמעניקה ערבות של 75% עבור הלוואות לעסקים עם מחזור של מעל 200 מיליון שקל שנפגעו.

 

גורמים באוצר ביקשו להבהיר כי המענקים יחולקו לכל המשק וכי בפועל רשתות האופנה יקבלו הרבה פחות ממה שהם מצפים לקבל לאור כך שמדובר ברשתות שמעסיקות כ-80 אלף עובדים בעוד שגורמי המקצוע יקפידו כי אותה קרן תחולק בין כלל מיליון המובטלים ובכל מקרה חלוקת המענקים תותנה בהחזרת העובדים לעבודה.

 

ל"ידיעות אחרונות" נודע כי במרכז התוכנית תעמוד נוסחה להחזרת העובדים מחופשות ללא תשלום למעגל העבודה. מעסיק שיחזיר עובד מחל"ת יקבל על כל עובד הלוואה של 4,000 שקל, שתהפוך למענק כעבור שנה. המשמעות: חברה שתחזיר 1,000 עובדים מחל"ת ולא תפטר או תחזיר אותם לחל"ת עד חודש מאי בשנה הבאה, יקבלו מענק מהממשלה בהיקף של ארבעה מיליון שקל. אם מחצית העובדים, למשל, יוחזרו לעבודה ומחציתם שוב יוצאו לחל"ת או יפוטרו, המעסיק יקבל שני מיליון שקלים כמענק ועוד שני מיליון שקלים יהפכו להלוואה בתנאים נוחים.

 

גד ליאור השתתף בהכנת הכתבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים