שתף קטע נבחר

"הדפיקה בדלת לא תעזוב אותי לעולם"

ביולי 2014 משפחת קדמי קיבלה את הבשורה הקשה מכל, בנם דניאל נפל במבצע צוק איתן. האב בועז ניסה למנוע מהקצינים להיכנס לבית, האם גילתה את הידיעה בדיוק כששבה מהעבודה. אחותו נטלי: "בשנה הראשונה עוד חיכיתי שיחזור הביתה"

 

 

28 ביולי 2014, שעת לילה. מדינת ישראל נמצאת בעיצומו של מבצע צוק איתן, טילים נורים ללא הרף לעבר יישובי הדרום וידיעות על הרוגים מכוחותינו לא מפסיקות להגיע. משפחת קדמי עוברת יום שגרתי אבל טעון.

 

דניאל, בן הזקונים של תמי ובועז, מוצב סמוך לגבול הרצועה. כל אחד מבני המשפחה מרגיש שמשהו לא בסדר, אבל בחדשות כבר חשפו את שמות ההרוגים ודניאל אינו ביניהם. ועדיין, התחושות הקשות לא מרפות.

דניאל קדמי ז"ל ()
דניאל קדמי ז"ל

דניאל קדמי נולד וגדל ביישוב צופים, ומגיל קטן בלט בכישורי המנהיגות שלו ובשמחת חיים. כשהגיע זמנו להתגייס ביקש להיות לוחם, למרות שהיה יכול להתגייס כספורטאי מצטיין. כבר בחודשים הראשונים לשירותו הוא הצטיין והיה הקשר של מפקדו, "מפקדמי" כינו אותו חבריו.

 

חצי שנה לאחר הגיוס נשלח דניאל לקורס מ"כים. זמן קצר לאחר מכן נפתח מבצע "שובו אחים" לאיתור שלושת הנערים הישראלים שנחטפו על ידי חמאס. כשבועיים וחצי ארכו החיפושים אחריהם, עד שנמצאו גופותיהם בשלהי יוני 2014. במהלך המבצע שוגרו עשרות טילים מרצועת עזה לעבר ישראל, מה שגרם לפתיחת מבצע "צוק איתן" בתחילת יולי.

 

דניאל נשלח למערכה ברצועת עזה. ביום שישי, 25 ביולי, עוד פגש דניאל את משפחתו שהגיעה עד לירוחם כדי לבקר אותו. זה היה המפגש האחרון שלהם.

ביום שני, 28 ביולי 2014, נהרג סמל דניאל קדמי בחילופי אש עם מחבלים שחדרו לשטח ישראל באמצעות מנהרה, סמוך לקיבוץ נחל עוז. עמו נפלו סמל ארז שגיא, סמל ברקאי ישי שור, סמל נדב ריימונד וסמל דור דרעי.

סמל דניאל קדמי ז
דניאל במהלך שירותו הצבאי(צילום: באדיבות המשפחה)

"לילה קודם התעוררתי בבהלה", סיפר אביו של דניאל. "אשתי שאלה אותי 'מה קרה?', אמרתי לה שמחפשים אותנו מקצין העיר, דופקים בדלת, ואני יורדת לפתוח". בדלת לא היה באותו הלילה אף אחד.

 

"באותו היום יש תחושה שמלווה אותך, שאתה יודע שמשהו לא בסדר", אמרה האחות נטלי. "אתה מרגיש את זה, זה כואב בבטן, ואתה מעביר את זה. אתה אומר לעצמך שהכל יהיה בסדר".

 

גם האח יוסי העביר את היום בתחושות מוזרות. "במהלך היום התקשרתי לאמא שלי איזה שלוש או ארבע פעמים. אמרתי לה משהו עם דניאל, 'תראי שהכול בסדר'".

 

ב-23:00 בלילה נשמעת דפיקה בדלת. בועז קדמי, אביו של דניאל, פותח את הדלת ורואה קצינים במדים. הוא מנסה לסגור עליהם את הדלת, צועק לעברם "לכו מפה, אין לכם מה לחפש פה", אבל הם מצליחים להיכנס. בועז זועק לילדיו נטלי ואורי, שיוצאים בבהלה מחדריהם. הם רואים את הקצינים ומבינים. כולם מבינים.

סמל דניאל קדמי ז
דניאל ז"ל. "לכו מפה, אין לכם מה לחפש פה"(צילום: באדיבות המשפחה)

אמו של דניאל, תמי, נמצאת באותו הזמן בדרכה מבית החולים שבו היא עובדת. במשך כל היום היא הרגישה שמשהו רע קרה לדניאל. היא עולה במדרגות לעבר הבית ושומעת את בעלה צועק לה "תמי, אל תיכנסי". היא נכנסת, מבט אחד בקצינים והיא יודעת. הילדים בוכים, בעלה בוכה - דניאל איננו.

 

באותה השעה אחיו הבכור של דניאל, יוסי, נמצא במשמרת במכבי האש. תמי התקשרה למפקד שלו, שבישר לו על מות אחיו. יוסי הגיע הביתה ומצא את בני המשפחה יחד עם חברים ושכנים רבים. הוא עלה לחדר של דניאל, "נשכבתי על המיטה והתחלתי להריח, פשוט להריח".

 

"אני כל כך מתגעגע אליו, אני רק רוצה לחבק אותו", אמר בועז. "הדפיקה בדלת, זה משהו שלא יעזוב אותי לעולם".

 

הכאב והגעגוע לדניאל חזקים ומורגשים מאוד בקרב בני משפחת קדמי. "לקח לנו המון זמן להבין מה קרה כאן", סיפרה האחות נטלי. "בשנה הראשונה עוד חיכיתי לו שהוא יחזור הביתה".

סמל דניאל קדמי ז
דניאל ואמו תמי(צילום: באדיבות המשפחה)

בעקבות הגעגועים, עזבה משפחת קדמי את צופים, בעיקר בשל הקושי להמשיך לחיות בבית שבו דניאל נולד וגדל. אמו תמי תיארה כיצד דמיינה את צעדיו במעלה ובמורד המדרגות ואת קולו אומר לה: "היי אמא, מה קורה? את מספר אחת בעולם הזה". המשפחה עברה לדירה בכפר סבא והעבירה עמה את חפציו של דניאל. החוגר, הדיסקית, המדים שלבש בגאווה - תופסים מקום של כבוד גם בבית המשפחה החדש.

 

סמל דניאל קדמי ז"ל, חניך בקורס מ"כים, בן 18 מצופים, נהרג בחילופי אש עם מחבלים שחדרו לשטח ישראל סמוך לקיבוץ נחל עוז. הוא השאיר אחריו זוג הורים ושני אחים ואחות – יוסי, נטלי ואורי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים