שתף קטע נבחר

החברים מהפנימייה מנציחים את ארז: "האומץ לחיות את החיים וליהנות מהם"

שישה חברים צמחו יחד מהפנימייה הצבאית בחיפה, כל אחד ביחידתו. אחד מהם, סמל ארז שגיא ז"ל, נפל במבצע צוק איתן. מאז החברים ממשיכים את דרכו ומנציחים אותו בפעילותם בצבא ומחוצה לו: "הוא בא בכל מיני נקודות, הערכיות שלו, האכפתיות"

 

ארז שגיא  ()
סמל ארז שגיא ז"ל. חבריו מהפנימייה ממשיכים את דרכו

שישה חברים היו בחבורה המגובשת ויוצאת הדופן שהתגבשה בפנימייה הצבאית של הריאלי בחיפה. יחד הם צעדו לעבר תפקידי הפיקוד בצבא, כל אחד ביחידה שבה הוצב. עד שבמבצע צוק איתן נפל סמל ארז שגיא ז"ל. מאז, חבריו ממשיכים את דרכו ומנציחים אותו בכל דרך אפשרית: "היה לו את האומץ לחיות את החיים וליהנות מהם".

 

 

שבע שנים חלפו מאז שארז והחברים סיימו את הלימודים בפנימייה הצבאית ולמרות שדרכיהם נפרדו בצבא, נשארה החברות החזקה ויוצאת הדופן. "התחלנו ביחד את הדרך שלנו בפנימייה הצבאית בחיפה. אלה שלוש שנים שאתה בונה את האישיות שלך והחברויות החזקות נוצרות בו", סיפר סרן עדן חביב. "כל החברים הכי טובים שלי זה חברים מהפנימייה שגדלו יחד וזה מלווה אותך לכל החיים".

 

"ארז תמיד היה זה שחיבר בינינו", סיפר סרן יונתן רון. "בפנימייה הוא היה מארגן את המפגשים ומחליט לאן יוצאים. גם כשהתגייסנו והיה יותר קשה להתראות היה לו מאוד חשוב שניפגש. הוא ידע שאם לא עכשיו אז מי יודע מתי נצליח".

 

שגיא ארז חברים פנימייה צבאית ()
ארז והחברים. "תמיד היה זה שחיבר בינינו"

שגיא ארז חברים פנימייה צבאית ()

שגיא ארז חברים פנימייה צבאית ()

בין הלימודים לגיוס לצה"ל החליט ארז לטוס לתאילנד יחד עם סרן איתי כנפי, שהיה קרוב אליו במיוחד. "עבדנו מאוד קשה וחסכנו. רצינו לטוס לפני השירות, כי ידענו שנלך לקבע ואלוהים יודע מתי נוכל לעשות טיול של אחרי צבא", סיפר כנפי.

 

ביום הטיסה ארז ואיתי הגיעו לשדה התעופה מלווים בהוריהם, וזו הייתה הפעם הראשונה שכנפי דיבר עם הוריו של ארז. הפעם הבאה הייתה ביום שבו ארז נהרג.

 

סמל ארז שגיא ז"ל נהרג ב-28 ביולי 2014 במהלך חילופי אש עם מחבלים שחדרו באמצעות מנהרה לשטח ישראל, סמוך לקיבוץ נחל עוז. יחד איתו נהרגו חבריו לקורס מ"כים, סמל דור דרעי, סמל דניאל קדמי, סמל נדב ריימונד וסמל ברקאי שור ז"ל.

 

"בצוק איתן היינו בשטח ועדנה (אמו של ארז) שלחה לי הודעה בפייסבוק, היא שאלה לשלומי ואם אני יודע מה קורה עם ארז, שהיא משתגעת מדאגה", סיפר כנפי. "הרגעתי אותה ואמרתי שאני מאמין שהכל בסדר, שדיברתי כבר עם כמה חברים ונראה לי שהכל טוב. היא אמרה לי 'אני ממש דואגת, עוד שנייה אני נוסעת לשם'". כמה שעות מאוחר יותר נשמעה הדפיקה בדלת של משפחת שגיא.

 

בדיעבד התברר שבזמן שעדנה יצרה קשר עם איתי, ארז כבר נהרג. "אולי היא הרגישה משהו, זה הזוי שהפעם הראשונה שדיברנו בטלפון הייתה דווקא ביום הזה". כנפי היה גם זה שנאלץ לבשר לחברים על נפילתו של ארז, ומאותו היום הקשר בין המשפחה לחברים התהדק.

ארז שגיא ז
חמשת החברים במכללה לפיקוד טקטי. ממשיכים את דרכו
 

 

מאז החברים המשיכו במסלול הפיקוד הצבאי, ועכשיו הם יחד במכללה לפיקוד טקטי של צה"ל, בדרכם להיות מפקדי פלוגות. במקביל, הם מנציחים את ארז בצורות שונות. החל ממסעות על שמו, דרך הנחל הערכים שבהם האמין ועד להצבת דגלים לזכרו במקומות שונים בעולם.

 

ארז השפיע על כל אחד מהחברים ועד היום הערכים והעקרונות שלו מלווים אותם בדרכם. "ארז בא לי בכל מיני נקודות. הערכיות והאכפתיות, הדבקות במשימה והעיקרון של לעשות דברים עד הסוף", אמר סרן נאום אברמוב.

ארז שגיא ז
החברים מנציחים את זכרו של ארז עם דגלים ברחבי העולם

ארז שגיא ז

ארז שגיא ז
החברים מצדיעים מעל הקבר של ארז. "השנה לא נהיה שם, נעשה את זה בזום"

סרן יונתן רון הוסיף: "כשהיינו בי"ב הוא דיבר על הרעיון של טיול לפני צבא והוא חסך ועבד ותכנן עם מפות. היום, כשאני עושה דברים אני חושב על האומץ שהיה לו אז, לעשות את הדברים האלה, לחיות את החיים וליהנות מהם. הוא היה ככה בכל דבר".

 

לקראת יום הזיכרון הם נפגשו שוב והעלו מחדש את החוויות והזיכרונות המשותפים מארז. "יום הזיכרון זה יום מיוחד, אבל אנחנו מתמודדים עם זה כל יום. כאנשי צבא, וככאלה שאיבדו חברים ואחים לנשק", אמר סרן אביאל פילוארי. "אנחנו נוהגים כל שנה להגיע לטקס בפנימייה ויום למחרת לפקוד את הקבר של ארז ולבקר את המשפחה. השנה זה לא יקרה, אנחנו נעשה את זה בזום, נתקשר ונשלח הודעות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים