שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

ישראל בת 72: משואות לכבוד צוותי הרפואה והתקווה לחיבוק

לתפארת מדינת ישראל: בטקס שהוקלט מראש בהר הרצל בשל הגבלות משרד הבריאות, הודלקו 12 המשואות. פרופ' גליה רהב משיבא: "לכבוד אלה שנמצאים בחזית הלחימה בקורונה". ציפי שביט: "לכבוד הצחוק המתגלגל. חכו טיפה, עוד מעט נוכל לחבק". עידן רייכל הודה לחיילים ופרץ בבכי

 

חגיגת יום הולדת 72 בצל התפשטות הנגיף קורונה עם 12 משואות, התרגשות גדולה של עידן רייכל וגעגועים לחיבוקים של ציפי שביט: בהר הרצל בירושלים נערך טקס הדלקת המשואות המסורתי שסיים את אירועי יום הזיכרון ופתח את אירועי יום העצמאות ה-72 של מדינת ישראל. בשל הנחיות משרד הבריאות, הטקס שהוקלט מראש התקיים בפעם הראשונה ללא קהל וללא מצעד הדגלנים המסורתי. ynet העביר את שידור הטקס.

טקס הדלקת המשואות (צילום: אולפני הרצליה)
חוגגים 72 לישראל(צילום: אולפני הרצליה)

טקס הדלקת המשואות (צילום: אולפני הרצליה)
(צילום: אולפני הרצליה)

טקס הדלקת המשואות (צילום: אולפני הרצליה)
(צילום: אולפני הרצליה)

אירועי יום הזיכרון ננעלו בשיר מישהו הולך תמיד איתי בביצוע חנן בן ארי ובהקראת תפילת יזכור מפי ד"ר איתי פסח. בשעה 20:00 הונף דגל המדינה לראש התורן ומיד לאחר מכן בירך ראש הממשלה בנימין נתניהו את הצופים בבית. "אחיי ואחיותיי אזרחי ישראל, יום עצמאות כזה עוד לא היה לנו", פתח נתניהו את ברכתו המוקלטת. "אנחנו רחוקים זה מזה פיזית, אבל אנחנו קרובים כמו שמעולם לא היינו".

 

נתניהו אמר עוד: "בשבועות האחרונים עמדנו במבחן היסטורי, קיבלנו החלטות, נקטנו צעדים ועשינו זאת כולנו יחד. עשינו זאת בערבות הדדית, בעזרה לזולת, בשיתוף פעולה ואפילו בשיתוף מתכונים. שמרנו על אימא ואבא, שמרנו על סבתא וסבא, כי הפנמנו כולנו שבעידן הקורונה אהבה זה ריחוק. יום יבוא והחיבוק יחזור לחיינו, גם הצ'פחה, אבל אנחנו עדיין לא שם כי המגפה עדיין כאן ולכן צריך להמשיך להישמע להנחיות".

טקס הדלקת המשואות (צילום: אולפני הרצליה)
טקס הדלקת המשואות(צילום: אולפני הרצליה)

נתניהו הודה לצוותים הרפואיים ולכוחות הביטחון ואמר: "אני שולח להם חיבוק וירטואלי ומרפק חם. יחד התגייסנו למשימה החשובה מכול: הצלת חיים. אנחנו מבכים על כל אובדן, אבל אנחנו מברכים על כך שמדינת ישראל מדורגת גבוה מאוד בין המדינות המפותחות בשמירה על החיים".

 

לסיום דבריו אמר נתניהו: "נדאג לכל אחד ואחת מכם, לעצמאים, לשכירים, לבעלי העסקים, למבקשי העבודה. יש עוד דבר אחד שאני מייחל: שבשנה הבאה בעזרת השם נשים את הזום בצד, ניפגש כולנו יחד ונחבק איש את רעהו, ועד אז אזרחי ישראל שמרו על עצמכם, שמחו במדינה שלנו. כשאתם משתמשים בספריי השלג - תקפיד לפחות על מרחק של שני מטר. וברצינות, בואו נרים ביחד למדינת ישראל כי יש לנו ארץ נהדרת".

 

בהמשך שרו אברהם טל וזהבה בן את השיר "מחכה" ולאחריו נאם יו"ר הכנסת ויו"ר כחול לבן בני גנץ, שהדליק את המשואה הראשונה. "כאן על ההר הזה, בין היובלים וההראלים, קבור גם חברי הטוב נחום אומי גולדברג, שנפל בלבנון, במבצע שלום הגליל, לפני 38 שנים, בתאריך הולדתי", אמר גנץ בתחילת דבריו שגם הם הוקלטו מראש. "כאן, מההר הזה, שנה אחרי שנה, אנו מחברים בין הכאב לעוצמה. אני מבקש להפיץ מכאן את התקווה".

 

גנץ הוסיף: "מתחת לרגבי העפר ותחת שדות השיש, שוכבים מיטב בנינו ובנותינו. דבר אינו מפריד ביניהם: לא המקום בו נולדו, לא נטייתם המינית ולא עמדתם הפוליטית. תחת דממת המוות המקפיאה כאן - כולם שווים. עלינו, מוטלת החובה והאחריות, לדאוג שכולנו נהיה שווים גם בחיים. לא זהים, אך שווים.

 

"ימים קשים עוברים עלינו, ועלינו להתכונן לימים קשים לא פחות, שעוד נכונו לנו. במשך שבעה עשורים היו אלה אויבים מוחשיים שקמו עלינו לכלותינו, והגדירו עבורנו את האתוס המשותף - אתוס של מאבק קיומי. מול אויבים אלה עומדים גם הערב, חיילי צה"ל וכוחות הביטחון על המשמר, ואני מצדיע להם. כעת עומד עלינו גם אויב שאיננו מכירים. שאינו מבדיל בינינו - יהודים, ערבים, דרוזים וצ'רקסים; חרדים, דתיים וחילונים. אנשי ימין או שמאל".

 

עם כניסת יום העצמאות אמר גנץ: "ב-72 שנות עצמאות, עברנו מלחמות, קרבות, משברים כלכליים וכן - גם משברים פוליטיים. תמיד גברנו על המשברים גם כשהיו כרוכים בהחלטות קשות. תמיד התאחדנו והתחזקנו, ולא הותרנו אף אחד בצד הדרך בעת צרה. אני רוצה שתסתכלו עלינו, על המגוון האדיר שיש כאן בארץ הזו. ביחד בנינו ונמשיך לבנות את השלם שגדול מסך כל חלקיו. הבא שלום עלינו ועשה שלום בתוכנו".

טקס הדלקת המשואות (צילום: אלעד מלכה)
גנץ הדליק את המשואה הראשונה(צילום: אלעד מלכה)

 

את המשואה הבאה אחרי גנץ הדליק היוצר והאמן עידן רייכל. הוא התקשה לעצור את הדמעות ופרץ בבכי במהלך דבריו כשאמר: "אני משיא משואה זו לכבוד הזמר העברי בעבר והיוצאים הנפלאים בין זמננו. זמרים, נגנים, מפיקים, אנשי הקול והאור, האולפנים וחבריי על הבמות, לפני הקלעים ומאחוריהם. כולנו חוליה בשרשרת יצירה ישראלית.

 

"לכבוד הקהל שמאזין לנו ומאפשר את יצירת חיינו. לכבודם של כוחות הביטחון, אנשי הצללים ועד אחרון החיילים במוצב הרחוק. החיילים שנפלו, החיילים שנפצעו בגופם ובנפשם, אפשרו לחבריי ולי לעלות על כל במה למען הקהל, מדן ועד אילת, בכל ערב, בביטחון. ולכבודם של ותיקי הארץ והעולם מכל קצות תבל, שהביאו מסורת רבת שנים ויחד בתמהיל שהוא פלא, יצרו את פס הקול של החברה שלנו הישראלית שהיא באמת שבט מופלא, אחים ואחיות".

טקס הדלקת המשואות (צילום: אלעד מלכה)
לא עצר את הדמעות. רייכל(צילום: אלעד מלכה)

פרופ' גליה רהב-רקובר, מומחית למחלות זיהומיות במרכז הרפואי שיבא תל השומר, הדליקה משואה בשמם של חבריה המתמודדים מול הנגיף קורונה. "אני משיאה משואה זו לכבוד חבריי וחברותיי הרופאים והרופאות, עובדי המעבדה, חוקרי הרפואה וכל הצוות התומך ממערכת הבריאות בישראל. אלה שבכל השבועות האחרונים נמצאים בחזית הלחימה בנגיף קורונה.

 

"לכבוד העובדים כל הימים וכל הלילות כדי לרפא כל אדם ללא הבדל דת, גזע ומין. לכבוד המאמץ הנחוש שלנו להבין את המחלה הזאת ולהביא להיעלמותה סוף סוף על ידי מציאת תרופה וחיסון, לכבוד התקווה ולתפארת מדינת ישראל".

טקס הדלקת המשואות (צילום: אולפני הרצליה)
פרופ' רהב-רקובר(צילום: אולפני הרצליה)

טקס הדלקת המשואות (צילום: אולפני הרצליה)
אורי כהן(צילום: אולפני הרצליה)

טקס הדלקת המשואות (צילום: אולפני הרצליה)
יסמין מזאוי(צילום: אולפני הרצליה)

אורי כהן, מנכ"ל ארגון מסע ישראלי, אמר לפני שהדליק את המשואה: "אני משיא משואה זאת לכבוד חבריי ושותפיי לדרך, מדריכי המסע, מורי השל"ח, וכל המחנכים דרך הרגליים להכרה ולאהבה של העם והארץ".

 

את המשואה הבאה הדליקה יסמין מזאוי, ערבייה-נוצרייה שמתנדבת במגן דוד אדום. "אני יסמין מזאוי בת פדול וסוזן מזאוי משיאה משואה זו לכבוד ארגון מגן דוד אדום, ארגון ההצלה הלאומי של ישראל והבית השני שלי ושל עשרות אלפי מתנדבים מכל המגזרים והעדות.

 

"לכבוד הערכים שפגשתי בבית הוריי, ובהם האומץ לעשות את הדבר הנכון, לכבוד המתנדבות והמתנדבים של ישראל שאני קוראת לכולם להצטרף אליהם ואליי כי אין סיפוק גדול מנתינה, ולכבוד הדור הוותיק הנפלא שנותן לנו השראה ולתפארת מדינת ישראל".

 

 

טקס הדלקת המשואות (צילום: אולפני הרצליה)
אלי בן שם(צילום: אולפני הרצליה)

טקס הדלקת המשואות (צילום: אלירן אביטל)
ציפי שביט(צילום: אלירן אביטל)

טקס הדלקת המשואות (צילום: אולפני הרצליה)
טקס העברת הדגלים המצוצמם(צילום: אולפני הרצליה)

שרה נתניהו בוידאו לכבוד פתיחת טקס הדלקת המשואות (צילום: אולפני הרצליה)
רעיית ראש הממשלה בקליפ שהוקרן בטקס(צילום: אולפני הרצליה)

אלי בן שם, אביו של קובי ז"ל שנפל באסון המסוקים ואשר מכהן כיו"ר יד לבנים, אמר לפני שהשיא משואה: "אני משיא משואה זאת לכבוד הנופלים למען תקומת המדינה וקיומה ובהם בני בכורי, אהובי, קובי, זכרו לברכה. הם שלחמו יחד ונפלו יחד".

 

את המשואה הבאה הדליקו שניים: יעל וילוז'ני-אזולאי, אחות אחראית ביחידה למניעת זיהומים בבית החולים ברזילי באשקלון, ואחמד בלאונה, אח בבית החולים פוריה בטבריה. "אנו משיאים משואה זו לכבוד עמיתינו האחים והאחיות בישראל, מכל העמים, העדות והמגזרים שעובדים יחד איתנו כדי להציל חיים. בני אדם, למען בני אדם".

 

ריינה אביטבול (90), אם לעשרה שמתנדבת בבית החולים שערי צדק בירושלים, אמרה בטקס: "אני משיאה משואה לכבוד בית החולים שבו אני מתנדבת ולכבוד כל המתנדבים. אני אוהבת לעזור, זו מצווה גדולה לעולם הבא. תלכו להתנדב ותישארו שמחים כמוני. אלוהים ייתן לכל החולים כוח ובריאות".

 

ישראל אלמסי, מנכ"ל ארגון "ידידים - סיוע בדרכים", אמר: "אני משיא משואה זו לכבוד 25 אלף המתנדבים שלנו שעוזבים בשמחה, פעם אחר פעם, בית ומשפחה, מקום עבודה, שולחן ערוך או מיטה חמה, כדי לתת עזרה חיונית לכל דורש, בכל מקום ובכל שעה".

 

טקס הדלקת המשואות (צילום: אולפני הרצליה)
ריינה אביטבול(צילום: אולפני הרצליה)

את המשואה הבאה הדליקה עדי אלטשולר, מקימת תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו" ויוזמת פרויקט "זיכרון בסלון" להנצחת השואה. "אני משיאה משואה ז לכבוד ניצולי השואה שאיתנו ואלה שכבר אינם. אין לנו זכות בלעדיכם ובלי הזיכרון שנטעתם עמוק בליבנו, זיכרון שמאיר לנו את הדרך וקורא לנו להיות טובים יותר. לכבוד הילדים והילדות בישראל, כולכם ראויים לאהבה, לכולכם הזכות לחלום, לכולכם יש מקום בעולם, כולכם ילדים מיוחדים.

 

"ולכבוד הנערה שיושבת עכשיו בבית, שמרגישה את הלהבה הבוערת בליבה ויודעת עמוק בפנים שאפשר וצריך לברוא מציאות אחרת, אל תיתני לאף אדם לקצץ לך את הכנפיים. אני מבטיחה לך, את יכולה הכול. לכבוד אלה שלא מוותרים ועושים הכול כדי לשנות את העולם ולתפארת מדינת ישראל".

 

הרבנית לורי פלטניק ממרילנד שבארצות הברית הדליקה משואה בשם יהדות התפוצות. "אני משיאה משואה זו לכבוד נשים יהודיות בכל רחבי העולם שבימים אלה שומרות על משפחותיהם חזקות ומאוחדות", אמרה הרבנית פלטניק.

 

אלוף-משנה הישאם איברהים, מפקד חטיבה 406, השיא את משואת צה"ל. "אני משיא משואה זאת לכבוד צה"ל המבטא את כל הטובה שבחברה הישראלית ושערכיו נלמדים בכל צבאות העולם", אמר אל"מ איברהים. "לכבוד העדה הדרוזית המופלאה בארץ ישראל אשר חרתה על דגלה דו-קיום ושותפות עם בני ישראל".

 

אחרונה חביבה עלתה להשיא את המשואה ה-12 הקומיקאית והשחקנית ציפי שביט. "אני משיאה משואה זו לכבוד כל חבריי האמנים, שיותר מכול רוצים לשמח ולרגש אתכם תמיד תמיד ובמיוחד בימים קשים", אמרה שביט בהתרגשות.

 

היא הוסיפה: "לכבוד הצחוק המתגלגל המדבק המחבק המשמח שמחבר אותנו תמיד תמיד וגם עכשיו. לכבוד כל הסבים והסבתות שכבר חודש לא מתראים עם הנכדים שלהם ואנחנו מתגעגעים מתגעגעים, מתגעגעים. תהיו חזקים, עוד טיפת סבלנות ונוכל כולנו להתחבק, להתנשק ועוד פעם להתחבק ולהתנשק עם אהובי ליבנו.

 

"לכבוד כל העם הזה, הנפלא כל כך , המיוחד שלנו שבשבילו אני קמה בבוקר כדי להעלות חיוך על הפנים. אתם לא מתארים לעצמכם כמה אני אוהבת אתכם. אתם החיים שלי, זכיתי. ולתפארת מדינת ישראל".

 

על במת העצמאות המרכזית הופיעו שירי מימון, נסרין קדרי, ירדנה ארזי, שמעון בוסקילה, עדן חסון, נועה קירל, אברהם טל, זהבה בן, חנן בן ארי ואיתי לוי. הטקס נחתם בשירת ההמנון הלאומי התקווה ובשיר "חי" ברקע זיקוקי דינור.


פורסם לראשונה 28/04/2020 19:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אולפני הרצליה
טקס הדלקת המשואות
צילום: אולפני הרצליה
מומלצים