שתף קטע נבחר

ראש העיר ניו יורק פיזר הלוויה עם מאות חרדים

בניגוד להנחיות הגיעו מאות חרדים להלוויית רב שמת מקורונה. ראש העיר ניו יורק כעס על ההתקהלות בזמן המגפה: "הגעתי לשם כדי לוודא שהם מתפזרים". הוא ספג ביקורת גדולה: "מסמן קהילה אחת, זו בדיחה"

ראש העיר ניו יורק ביל דה בלזיו פיקח על פיזור הלוויה שבה השתתפו מאות יהודים חרדים. דה בלזיו גינה את האבלים, שהפרו את הנחיות ההתקהלות ושמירת המרחק שנועדו לעצור את התפשטות הקורונה. "המסר שלי לקהילה היהודית, ולכל הקהילות, פשוט: זמן האזהרות חלף", צייץ דה בלזיו בטוויטר אחרי שהמשטרה פיזרה את ההלוויה בוויליאמסבורג בברוקלין.

 

בציוץ נוסף כתב ראש העיר: "משהו בלתי מקובל לחלוטין קרה הערב בוויליאמסבורג: הלוויה גדולה באמצע מגפה. כששמעתי על זה הלכתי לשם בעצמי כדי לוודא שהקהל מתפזר. מה שראיתי לא יתקבל בסובלנות כל עוד אנחנו נלחמים בנגיף הקורונה". כבר יותר מחודש שמדינת ניו יורק אוסרת על כל התקהלות, גם כשמדובר בהלוויות.

ניו יורק ברוקלין ארה
מסע ההלוויה בברוקלין
 

האיש שהובא למנוחות בניו יורק הוא הרב חיים מרץ, שמת מנגיף הקורונה. תמונות שעלו לרשתות החברתיות תיעדו התקהלות של מאות יהודים חרדים בברוקלין, חלקם לא עטו מסכות. דובר המשטרה אמר שההתקהלות פוזרה ללא מעצרים.

 

דבריו של ראש העיר ניו יורק עוררו ביקורת גדולה. מבקריו טענו שהוא מפלה לרעה את הקהילה החרדית - בשעה שגם אזרחים אחרים מפרים את ההנחיות. "זו בטח בדיחה", אמר חיים דויטש, חבר מועצה שמייצג מחוז בחירה עם קהילה חרדית גדולה. "האם ראש העיר ניו יורק באמת מסמן קהילה אתנית ספציפית (קהילה שנתונה לפשעי שנאה הולכים וגוברים בעיר שלו) על שלא צייתה להנחיות?".

ניו יורק ברוקלין ארה
 

ג'ונתן גרינבלט, ראש הליגה נגד השמצה, אמר שההכללה של דה בלזיו נגד הקהילה היהודית בניו יורק "שערורייתית" - "במיוחד כשכל כך הרבה יהודים נחשבים 'שעירים לעזאזל'".

 

אחרים הזכירו לראש העיר התקהלות נוספת - במהלך מטס הצדעה של הצבא האמריקני לעובדי מערכת הבריאות.  "רק לקנאים יש בעיה כש-100 חסידים בעיר עושים את מה שעושים אלפים באותו יום (לא שומרים מרחק)", צייץ הארגון האורתודוקסי OJPAC.

ראש העיר ניו יורק ביל דה בלזיו (צילום: רויטרס)
ראש העיר ניו יורק ביל דה בלזיו(צילום: רויטרס)

בחודש שעבר, אחרי שחתונה חרדית בברוקלין פוזרה, קראו מנהיגי ארגונים אורתודוקסיים לציבור החרדי לציית להנחיות. בכל אופן, "הקהילה היהודית" שעליה דיבר דה בלזיו גדולה ומגוונת בהרבה: לפי ההערכות בעיר ניו יורק חיים יותר ממיליון יהודים. לפי סקר משנת 2013 רק 10% מהם חרדים.

 

בתגובה לסערה אמר דה בלזיו שהוא "אוהב את הקהילה החרדית" ומודע לצורך של התושבים להתאבל - במיוחד אחרי זמן רב כל כך בבתים. עם זאת הדגיש: "התקהלויות גדולות יובילו רק לעוד מתים ולעוד משפחות אבלות. אנחנו לא נרשה זאת. הוריתי למשטרת ניו יורק שיהיה סטנדרט אחיד לעיר כולה: אפס סובלנות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים